خوردن چربی های سالم به کاهش مرگ های قلبی کمک می کند


به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان اگرچه توجه و تاکید زیادی بر کاهش چربی های اشباع شده از رژیم غذایی وجود دارد، اما این توجه باید دوسویه باشد: کاهش چربی های مضر نظیر چربی های اشباع شده و چربی های ترانس؛ و دیگری جایگزینی آنها با چربی های سالم نظیر چربی های چندگانه اشباع نشده.

دکتر داریوش مظفریان سرپرست تیم تحقیق و رئیس دانشکده علوم تغذیه تافتس فریدمن در بوستون، در این باره می گوید: «یافته های ما بر اهمیت پایان دادن به ترس از تمام چربی ها تاکید دارد.»

چربی های چندگانه اشباع نشده در ماهی های چرب نظیر سالمون، قزل آلا، خال مخالی و شاه ماهی، دانه سویا، روغن سویا، روغن و دانه آفتابگردان، و گردو یافت می شود. این چربی ها به کاهش کلسترول بد کمک کرده و با ریسک کمتر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مرتبط هستند.

چربی های اشباع شده در گوشت و محصولات لبنی یافت می شوند. چربی های ترانس در مواد غذایی فرآوری شده و سرخ شده وجود دارند.

مظفریان و تیمش به منظور برآورد شمار مرگ های ناشی از الگوهای متفاوت مصرف چربی، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی ۱۸۶ کشور را مورد بررسی قرار دادند. آنها با بررسی تحقیقات قبلی، نحوه تاثیر خوردن برخی چربی های خاص را بر روی احتمال بروز بیماری قلبی دنبال نمودند. اطلاعات مربوط به مرگ هم از سال ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود.

با استفاده از تمامی این اطلاعات، محققان برآورد کردند که سالانه بیش از ۷۰۰ هزار مرگ در سراسر جهان یا در حدود ۱۰ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی، به دلیل خوردن بسیار کم چربی های چندگانه اشباع نشده و سالم اُمگا۶ در مقابل مصرف بالای چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های تصفیه شده است.

به گفته محققان، خوردن بیش از اندازه چربی های اشباع شده به جای چربی های سالم تر، در حدود ۴ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی، یعنی در حدود ۲۵۰ هزار مرگ که با کاهش مصرف چربی های اشباع شده قابل پیشگیری است، را شامل می شود. در حدود ۸ درصد از مرگ های ناشی از بیماری قلبی هم ناشی از مصرف بیش از حد چربی های ترانس است.

محققان می گویند کشورهای روسیه، آلمان و مصر دارای بالاترین مرگ ناشی از بیماری قلبی به دلیل مصرف کم چربی های چندگانه اشباع نشده سالم هستند. همچنین مردم فیلیپین، مالزی و مناطق گرمسیری دارای بالاترین مرگ ناشی از بیماری قلبی به دلیل خوردن بیش از اندازه چربی های اشباع شده هستند.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال