http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

روحانی: فصل نوین همکاری ایران و چین آغاز شده است

روحانی: فصل نوین همکاری ایران و چین آغاز شده است

به گزارش خبرنگار مهر حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور چین گفت: خوشحالم که رئیس جمهور چین به دعوت این جانب پاسخ مثبت داده و امروز میزبان این مهمانان عزیز هستیم.

وی با بیان اینکه رابطه با چین برای ما حائز اهمیت است گفت: این اهمیت هم به دلیل تاریخی است که این روابط یک پشتوانه ۲۰۰۰ ساله به همراه دارد و هم نزدیکی افکار دو دولت نسبت به مسائل جهانی و همکاری های وسیعی که میان دو کشور وجود دارد.

رئیس جمهور افزود: این سفر در یک نقطه تاریخی و مناسبتی آن هم در شرایط پسابرجام و پساتحریم تحقق می افتد و امیدوارم امروز بتوانیم سند همکاری نهایی میان دو کشور را امضا کنیم.

روحانی با اشاره به ۴ مذاکره گذشته روسای جمهور ایران و چین گفت: این پنجمین مذاکره است که بعد از دو سال و نیم مذاکرات مفصلی که در بیشکک، شانگهای، جاکارتا و نیویورک داشتیم. امروز در جلسه عمومی و خصوصی همه مسائل دو جانبه منطقه ای و بین المللی را مرور کردیم.

وی افزود: در این مذاکرات پیرامون مسائلی همچون روابط راهبردی میان دو کشور، تنظیم یک سند جامع ۲۵ ساله و ارتقای سطح روابط دو جانبه در ظرف ۱۰ سال آینده تا ۶۰۰ هزار میلیارد دلار بحث کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مسائل مالی و بانکی اعتبارات مورد نیاز سرمایه گذاری سرمایه داران دو کشور در یکدیگر، مباحث مربوط به قراردادهای بلند مدت در زمینه انرژی و همچنین در زمینه سرمایه گذاری در راه آهن، معادن، صنعت، گردشگری و شهرک فناوری را در جلسات عمومی و خصوصی مورد بحث قرار دادیم.

روحانی با بیان اینکه علاوه بر مسائل اقتصادی در زمینه علمی نیز دو طرف مذاکراتی داشتند، گفت: در زمینه مسائل علمی، فناوری های نوین، فرهنگی، گردشگری و در مسائل امنیتی و دفاعی نیز در مذاکرات دو جانبه و عمومی مذاکراتی داشته ایم.

وی تاکید کرد: موضوع تروریسم مبارزه با افراطی گری، خشونت و مبارزه با اختلافاتی که دامنگیر منطقه شده از دیگر موارد مورد تاکید و بحث در دیدار دو جانبه بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه، رایزنی و کمک در زمینه های کشورهایی که امروز گرفتار تروریسم شده اند از جمله افغانستان، عراق، سوریه و یمن و همچنین کمک های فکری و عملیاتی که در زمینه مبارزه با تروریسم باید با یکدیگر داشته باشیم از جمله موارد مورد بحث بود.

روحانی گفت: بحث یک جانبه گرایی آینده جهان و منطقه، تهدیداتی که در آینده میان مدت باید مدنظر قرار گیرد و اهداف بلند مدتی که در منطقه میان ایران و چین وجود دارد جزو مواردی بود که به بحث بررسی پرداختیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من سفر مهم رئیس جمهور خلق چین به ایران با هیات بلندپایه همراهش را یک رویداد مهم تاریخی می دانم و مطمئنم از امروز به بعد فصل نوین روابط ایران و چین آغاز شده است.

منبع: مهر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
ادامه تصویربرداری «خانه کاغذی» در شمال تهران با پرویز پرستویی
دانلود آهنگ جدید معین راهبر غصه نخور
اضافه‌وزن زیاد مدافع جنجالی استقلال +عکس
پروتون 3 خودروی جدیدبه بازار ایران می آورد
بازی Pokemon GO هم به استقبال هالووین می‌رود
چرا کاهش وزن سخت و نشدنی به نظر می‌رسد؟
ویدیو فیلم کلیپ جذاب هفته نهم لیگ برتر
روزنامه استخدامی استان همدان | سه شنبه ۴ آبان ۹۵
دانلود آهنگ جدید امیر بابایی مرز
راز خارج نشدن تروریست‌ها از محله‌های شرقی حلب
جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره فیلم آنتالیا به اصغر فرهادی رسید
باز هم آبرو ریزی کاربران ایرانی اینبار در پیج میشاییل بالاک +عکس
شکنجه ای وحشیانه گاو نر از طریق آلت تناسلی اش (+عکس)
دانلود آهنگ جدید معین راهبر به نام غصه نخور
استانداردسازی مختص تولید نیست
اتوبوس ثبت نام بی‌آزمون كارشناسي ارشد دانشگاه هاي غيرانتفاعي هنوز مسافر سوار می‌کند+سند
پای بازی دختر طائرپور در شهرزاد در میان است یا دولت سابق!/ چرا «طائرپور» از امضای کارت تهیه کنندگی «امامی» می‌هراسد؟
جشنواره جنگ با برگ های خاردار (تصاویر)
کتابخانه منزوی در جنگل های نیویورک (+عکس)
دانلود موزیک ویدیو جدید احمد سعیدی به نام چند وقته
تبلیغات