اختصاصی/ آیین‌نامه نقل و انتقالات، مانع پرسپولیسی شدن بیرانوند؛ گلر نفت می‌توانست قرمزپوش شود


سایت رسمی برنامه نود- ماجرای انتقال بیرانوند به پرسپولیس هفته گذشته داغ ترین خبر فوتبال ایران بود.

به گزارش سایت رسمی برنامه نود، هفته گذشته که بیرانوند می‌خواست از نفت جدا شود، ادعا کرده بود چون نتوانسته تا نیم فصل 30 درصد از مبلغ قراردادش را از نفت تهران بگیرد، طبق آیین نامه نقل و انتقالات می‌توانسته یک طرفه فسخ کند و از نفت جدا شود اما برخی کارشناسان حقوقی گفتند که چنین چیزی امکان ندارد.

اما یک کارشناس حقوقی می‌گوید بیرانوند می‌توانسته با نفت فسخ کند و پرسپولیسی شود. دکتر سید مهدی محمودی، کارشناس حقوقی که البته کتابی با نام فوتبال شناسی، مجموعه مقررات بین‌المللی فوتبال به همراه عزیزالله محمدی نوشته به سایت نود می‌گوید: طبق بخشنامه جدید فیفا که از ژانویه 2015 به فدراسیون ها ابلاغ شده است، اجازۀ فسخ یکجانبۀ قرارداد به بازیکنان فقط پس از 40 روز داده شده است.»

آن‌طور که تحقیقات سایت نود نشان می دهد تغییرات مهمی در قوانین نقل و انتقالات بازیکنان توسط فیفا در سال 2014 صورت گرفته اما این امر در ایران بازتابی نداشته و به نوعی شاهدیم که تصمیمات کاملا متضادی با این مقررات در ایران هم اجرا می‌شود. بر اساس بند3 مادۀ 26 از مقررات در خصوص وضعیت و نقل و انتقال بازیکنان که در سال 2005 به تصویب فیفا رسیده، فدراسیون های فوتبال موظف بودند که مقررات نقل و انتقال بازیکنان خود را اصلاح کرده تا اطمینان حاصل شود که قوانین آنها مطابق با قوانین فیفا بوده و مهلت انجام این کار جهت اخذ تأییدیه تا تاریخ اول ژوئیه 2007 مطابق 10 تیر ماه سال 1386 تعیین شده بود. عدم تأیید مقررات نقل و انتقال فوتبال ایران از سال 2007 موجب بروز خسارت فراوان به باشگاه های فوتبال به طور خاص و به اعتبار فوتبال ایران به طور عام شده است چرا که صلاحیت قضایی فدراسیون فوتبال ایران برای رسیدگی به اختلافات با ابعاد بین المللی مابین بازیکنان و مربیان با باشگاه های ایرانی را زیر سؤال برده و به بازیکنان و مربیان خارجی این امکان را می دهد که بدون مراجعه به مراجع ذیصلاح داخلی به طور مستقیم به فیفا مراجعه کنند.

فدراسیون فوتبال در سال 1391 مقررات نقل و انتقال خود را برای اخذ تأییدیه به فیفا ارسال کرد که با رد این درخواست، چندین ایراد اساسی از این مقررات گرفته شد. اخیراً مقررات نقل و انتقال فدراسیون بدون رفع این ایرادات اساسی مجدداً برای فیفا ارسال شده است که این امر بنوبۀ خود موجب بی اعتباری بیشتر فوتبال ایران خواهد شد. اصرار بر تدوین مقرراتی مغایر با اصول مورد قبول بین المللی مؤید بی اطلاعی مقامات تصمیم گیرنده است که متوجه وجود چنین ایرادات اساسی در قوانین خود نیستند.

برای آگاهی بیشتر از این تغییر قوانین با مهدی محمودی کارگزار سابق نقل و انتقال بازیکنان فیفا و وکیل بین المللی و کادشناس حقوقی صحبت کردیم تا اطلاعات بیشتری در اختیار ما بگذارند. وی گفت:«کمیتۀ اجرایی فیفا در دسامبر سال 2014 و پس از مشورت با تمامی گروه های ذینفع از قبیل کمیتۀ وضعیت بازیکنان، کنفدراسیون ها، فدراسیون ها، لیگ ها و اتحادیۀ بازیکنان فوتبال تصمیمات بسیار مهمی گرفت که از اول مارچ 2015 لازم الاجرا شده و فیفا به تمامی فدراسیون ها اعلام کرده که این تغییرات باید بدون درنگ به اطلاع تمامی باشگاه های فوتبال و بازیکنان رسیده و فدراسیون ها موظف اند که این تغییرات را بدون کم و کاست در آیین نامه نقل و انتقالات خود بگنجانند. متاسفانه تا امروز این کار نه تنها در ایران صورت نگرفته بلکه شاهد بودیم که تصمیماتی کاملاً برخلاف نظرات فیفا گرفته شده و همچنین شاهد اظهار نظرهایی از سوی کارشناسان حقوقی فوتبال بودیم که کاملاً اشتباه بوده و می تواند موجب گمراهی باشگاه های فوتبال در برخورد با بازیکنان شده و ضررهای مالی ومعنوی بیشتری به فوتبال ما وارد سازد. در حالیکه بر اساس ماده 13 آیین نامه نقل و انتقالات فیفا اصل بر محترم بودن قراردادهای منعقده مابین بازیکنان و باشگاه ها بوده و در مادۀ 14 همین قانون پیش بینی شده که تنها با وجود دلیل موجه می توان قراردادی را یکجانبه فسخ کرد. فیفا در این قانون هرگز به تعیین مصادیق دلیل موجه نپرداخت اما در تفسیری که در سال 2006 بر این مقررات ارائه کرد عدم پرداخت حقوق بازیکنان ظرف 90 روز از سوی باشگاه را یک دلیل موجه برای فسخ یکجانبۀ قرارداد دانسته و کمیتۀ وضعیت بازیکنان و اتاق حل اختلافات فیفا بر اساس این تفسیر پس از اثبات عدم پرداخت حقوق مربیان و بازیکنان ظرف 90 روز به سود آنان رأی صادر می کردند و این موضوع به رویۀ قضایی تبدیل شده بود بطور مثال رودریگو توزی بازیکن باشگاه استقلال پس از انجام 9 بازی و پس از گذشتن 90 روز از عدم دریافت حقوق، قرارداد خود با باشگاه را یکچانبه فسخ کرد و به فیفا شکایت کرد و ما باید بزودی شاهد دستور فیفا به باشگاه استقلال برای پرداخت مطالبات به این بازیکن باشیم.»

 

 

وی ادامه می دهد:« در سال 1391، اتحادیۀ فوتبال ایران به صورت غیر رسمی آیین نامه ایی بر اساس ایرادات 17 صفحه ایی فیفا تنظیم کرد که بدلایلی تمامی آن موارد اجرایی نشد اما در نمونه قراردادهایی که در سال 1392 توسط اتحادیه فوتبال تهیه شده و توسط سازمان لیگ پذیرفته شد وجایگزین قراردادهای 4 برگی شد به صورت شرط ضمن عقد پیش بینی شده بود که اگر بازیکنان تا نیم فصل تا 30 درصد مبلغ قراردادخود را دریافت نکرده باشند اجازۀ فسخ یکجانبۀ قرارداد را داشته باشند با این هدف که باشگاه ها را وادار کنیم که به تعهدات خود پایبند بوده و انضباط مالی بیشتری حاکم بر فعالیت های آنها شود. اما در فصل مسابقاتی 1394-1395 و علی رغم دستور اکید فیفا این اختیار از بازیکنان سلب شده است که جای تعحب دارد. باید اشاره کنم که این مهلت در لیگ برتر انگلیس فقط 14 روز است یعنی بازیکنان پس از 14 روز از عدم دریافت حقوق خود می توانند یکجانبه قرارداد خود را فسخ کنند."

اما سوال این است که قوانین فیفا چطور تغییر کرده است؟ محمودی در این باره می گوید:« فیفا مادۀ 12 مکرر را به مقررات نقل و انتقالات اضافه کرده که بر اساس آن اگر بازیکنی تا 30 روز حقوق و دستمزد خود را دریافت نکند موظف است به باشگاه اخطار رسمی داده و 10 روز به باشگاه جهت پرداخت این بدهی ها مهلت بدهد و پس از 40 روز می تواند شکایت کند و همچنین مجازات هایی از قبیل اخطار، جریمه و محرومیت از نقل و انتقال بازیکنان چه داخلی و چه بین المللی برای 1 تا 2 فصل برای باشگاه ها نیز تعیین شده است. به عبارت دیگر مهلت 90 روزۀ سابق به 40 روز کاهش یافته و مجازات های تکمیلی هم برای باشگاه ها نیز در نظر گرفته شده تا باشگاه ها را وادار کنند به تعهدات مالی خود احترام گذاشته و نکته جالب این است که تعهدات مالی باشگاه ها به سایر باشگاه ها هم مشمول همین مقررات است. بر اساس همین مقررات جدید، اتاق حل اختلافات فیفا در 14 تیر ماه 1394 اولین رأی خود را صادر کرده و باشگاهی را علاوه بر پرداخت 30.000 دلار به بازیکن بایت بدهی 10.000 دلار نیز جریمه کرد.

و سوال مهم دیگر این است که آیا این قانون در ایران هم باید اجرا شود؟ جواب محمودی این است:« حتماً. فیفا در بحشنامه ای به کلیۀ فدراسیون های عضو در ژانویه 2015، آنان را موظف کرد که این مقررات را در فوانین نقل و انتقالات خود بدون هیچگوته دخل و تصرفی بگنجانند و از 11 اسفند ماه 1393 این قوانین لازم الاجرا هستند و نظر به اهمیت بسیار مادۀ 12 مکرر، از فدراسیون ها خواسته شده که بدون هیچگونه تأخیری این موضوع را به اطلاع کلیه باشگاه ها برسانند. باید اعلام کنم که   هرگونه تصمیمی که بر خلاف این دستور صادر شده است باطل بوده و بازیکنان پس از گذشت 30 + 10 روز می توانند قرارداد خود را یکجانبه فسخ کنند. عدم اطلاع باشگاه ها از این امر در قبال بازیکنان بین المللی می تواند منجر به جریمۀ سنگینی شده و در صورت تکرار می تواند باعث محرومیت از هرگونه نقل و انتقال داخلی و بین المللی هم شود. عدم اطلاع رسانی فدراسیون در این خصوص جای تعحب بسیار دارد.»

و سوال آخر این است که بیرانوند با این حساب می توانست پرسپولیسی شود؟ کارشناس حقوقی می گوید:« بله می توانست، اما به خاطر ایرادهایی که در آیین نامه نقل و انتقالات وجود دارد، این انتقال اتفاق نیفتاد.سوالی که مطرح می شود این است که در ماجرای پیکان و راه آهن که آن همه مناقشه به وجود آمد، چرا سراغ قوانین فیفا رفتند و قوانین داخلی را نادیده گرفتند؟ به این دلیل که آیین نامه مرتبط با ان نقص داشت. باز هم تکرار می کنم، متاسفانه باشگاهها از این مسایل آگاهی ندارند وکسی را هم ندارند که برای آنها تفسیر کند. در ماجرای بدهی های باشگاهها به یکدیگر و بازیکنان و فدراسیون ها مشکلات و نارسایی های زیادی وجود دارد.

 

 

واکنش رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات

هوشنگ نصیرزاده رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات در این باره به سایت برنامه نود می گوید: آیین نامه نقل و انتقالات باید منطبق بر آیین نامه فیفا باشد و ما در حال به روز رسانی اش هستیم. آیین نامه داخلی مشکلات زیادی داشت و به همین دلیل آیین نامه جدیدی نوشته ایم و برای فیفا ارسال کرده ایم که چند بند از آن اشکال گرفته اند و اتفاقا 20 صفحه توضیح فرستاده اند. در آیین نامه قبلی در ماجرای فسخ قرارداد، 30 درصد برای نیم فصل بود که تبدیل به 50 درصد کل فصل برای بازیکنان داخلی شده است. این تاحدودی بر خلاف منافع بازیکن است. در جهان رایج است که 40 درصد مبلغ قرارداد را باید پیش از فصل بگیرند و 60 درصد باید در طول فصل و در مدت زمانی مشخص به بازیکنان داده شود. بازیکنان داخلی از قانون درصد که در آیین نامه داخلی آمده است باید پیروی کنند. هنوز هم پایان فصل نرسیده تا بدانیم بیرانوند آیا 50 درصد قراردادش را گرفته یا نه. اما برای فیفا ملاک آن چیزی است که داخل متن قرارداد نوشته می شود.آن چیزی که بین بازیکن و باشگاه است ملاک است. البته بازیکنان ایرانی زیاد به این مسایل توجه نمی کنند و به همین دلیل است که همیشه طلبکارهستند اما بازیکنان خارجی همه چیز را مو به مو در قرار داد و به وسیله مدیربرنامه شان می آورند. فیفا می گوید آن چیزی که داخل متن قرارداد است ملاک است. اگر بیرانوند مثلا در قراردادش می نوشت باید ماهیانه حقوق می گرفته و دو ماه حقوق نگرفته می توانست یک طرفه فسخ کند. یا مثلا اینکه اگر بیرانوند می نوشت تا نیم فصل باید 50 درصد می گرفت و حالا م گوید نگرفته می توانست فسخ کند.هم آیین نامه داخلی و هم قراردادش با نفت اجازه فسخ را نمی داد. باز هم تکرار می کنم، آنچه که بین افراد و باشگاه توافق می شود به قوانین فیفا هم برتری دارد.»

 

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال