http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

سفیر ایران در مسکو: مذاکرات جدی با شرکت های نفتی روسیه

سفیر ایران در مسکو: مذاکرات جدی با شرکت های نفتی روسیه

سفیر ایران در مسکو گفت: مذاکرات جدی با شرکتهای نفتی روسیه در جریان است تا پس از لغو تحریم‌ها به صورت جدی وارد کار شوند.

به گزارش میزان، مهدی سنایی در گفت و گو با شبکه روسیه 24 ضمن بررسی روند برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران به بررسی روابط تهران-مسکو پرداخت که مشروح این گفت و گو را می‌خوانید:

مجری: لغو تحریم‌ها باعث ورود ایران به بازار انرژی شده است ولی این مشارکت باعث لغو رقابت نمی‌شود. روسیه از این موضوع استقبال کرده است و با توجه به اظهارات رئیس‌جمهور ایران که وضعیت فعلی اقتصاد ایران را به شخص آزاد شده از زندان که غل و زنجیر از دستان وی برداشتند،تشبیه کرده، آیا ایران می‌تواند بازار شایسته‌ای کسب کند؟

سنایی:تحریم‌ها کشور را در برابر بسیاری از محدودیت‌ها قرارداد و این مربوط است به شرکای ایران و این به این معنی است که این تنش ها باید از بین برود. وقتی تحریم‌های ایران که بعد از انقلاب اسلامی و بعد در مورد برنامه هسته‌ای توسعه پیداکرد، ایران تلاش نمود بر استقلال و منابع داخلی‌اش متمرکز کند. رئیس‌جمهور هم گفت که منابع ایران از حالت انجماد خارج می‌شود. منبع اصلی ایران منبع ملی است. ما ششمین برنامه توسعه داریم که به پارلمان ارائه گردید و این هم بر مبنای برنامه اقتصادی کشور بوده است. لغو تحریم موفقیت بزرگ است ولی با تمرکز بر نیروهای داخلی خود.

مجری: چشم انداز این امکانات داخلی کجاست و اینکه شما در چه زمینه‌هایی و در کجا بصورت مستقل کار خواهید کرد؟

سنایی: فرصتی که لغو تحریم‌ها داده، این است که تنش فنی از بین می‌رود. تصور در روسیه این است که این تحریم‌ها خیلی شدید بود. فروش نفت – سیستم سوئیفت – بیمه – کشتی ها – ترانزیت همه تحریم بودند ولی الان راحت تر می‌شود با کشورها ارتباط برقرار کرد تا آنها سرمایه‌گذاری بیشتری در کشور انجام دهند.

در داخل کشور نیز زمینه‌هایی که در رابطه با فناوری مختلف ایجاد گردید، ادامه دارد. ولی اگر شما درها را باز می‌کنید برای خارجی‌ها باید اقتصاد داخلی را نیز حفظ کنید. ایران در سال 2014 به مقام 7 نانو فناوری رسید. ایران باید از تجارت استفاده کند و آن فرصت‌های قبل را ترکیب کند و همزمان با آن وارد بازار جهانی شود. مهمترین فاکتور این است که تنش‌های فنی با شرکای خارجی از بین می رود.

مجری : جایگاه روسیه در ایران شرایط چیست ؟ آیا یک شریک است یا سرمایه گذار؟

سنایی: روسیه برای ایران به عنوان یک کشور دوست – شریک و همسایه است . همکاری دو کشور ابعاد مختلف دارد . مثلا در صحنه بین الملل و در منطقه. روابط دو جانبه نیز درحال توسعه است . من رویکرد محتاطانه‌ای دارم که بگویم روابط دو کشور راهبردی است ولی حالت راهبردی دارد و تردیدی نیست که در مورد برخی از مسائل بین‌المللی و مبارزه با تروریسم دیدگاه مشترک داریم و مشترک عمل می‌کنیم.

در مورد روابط دو جانبه نیز دو طرف درک خوبی داشته و مدیریت دو کشور در سطح بالایی همکاری و تعامل را کنترل می‌کنند و بسیاری از مشکلات حل شده است خصوصا بعد از سفر چناب پوتین که بسیار جدی و سازنده بود .

همچنین سفر معاون اول نخست وزیر آقای شوالوف و چندین وزیر سازنده بود .روابط در تمام جوانب درحال توسعه است . دیروز وزیر کشاورزی روسیه در تهران بود. الان تمام زمینه‌ها برای صادرات محصولات کشاورزی مهیا شده است. دیروز ایران مجوز صادرات محصولات لبنی را گرفت و روس‌ها مجوز صادرات گوشت گاو. سال 2015 سازنده‌ترین و مولدترین سالها در روابط دو کشور بود. مدیریت دو کشور روابط را کنترل می کنند و عزم جدی دارند که مشکلات را بردارند و اسنادی را امضا کنند.

مجری: شرکت‌های روسی که کار نکرده‌اند و تصوری ندارند چه چیزی را باید بدانند؟

سنایی: یک انتقادی هست و آن اینکه ما همواره مذاکرات طولانی انجام می‌دهیم واجرای توافقات پیش نمی‌رود. ما باید یک دیدگاه واقعی داشته باشیم. من کاملا اطمینان می‌دهم که لغو تحریم به نفع روابط دو کشور است . الان 40 پروژه داریم که 35 میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد که تامین منابع مشکل بود.

یکی از مسائل حاد انتقال پول بود که الان این موضوع با لغو تحریم‌ها حل شد. خیلی از شرکت‌های روسی در ایران دفتر بازکردند ولی به دلیل تحریم‌ها منتظر بودند. الان که تحریم‌ها لغو شده آنها باید سرعت عمل به خرج دهند چون الان بازار ایران رقابت پذیر شده است. مدیران کشورهم موافق این امر هستند و این امر اولویت سیاست خارجی هم می‌باشد.

شرکت‌های روس با پیشنهاد های مشخص شرکت کنند. ما خط اعتباری از طرف روسیه بازکردیم و اینها نیاز به رایزنی و حمایت دارد که ما حمایت می‌کنیم. در مورد انرژی هم ما آماده حمایت هستیم.

در دسامبر نمایشگاه صنایع روسیه در تهران بود که 80 شرکت در آن شرکت کردند. شرکت‌ها وارد حل مشکلات شوند و کارشان را انجام دهند و پروژه ها را اجرایی کنند تا اینکه سال 2016 سال اجرای آن 40 پروژه که دو سال بر روی آن کار کردیم شود .

مجری: سطح مشارکت دولتی در اقتصاد ایران چگونه است زیرا ما تجربه زیادی نداریم و اینکه این مشارکت در چه زمینه هایی است و بطور کلی مدل تجاری شما چگونه است ؟

سنایی: یک سری پروژه هست که روسها در ایران تجریه دارند و دارای مزیت هستند نظیر برنامه اتمی ایران که اولین بلوک را ساختند و قرارشد برای نوبت دوم و سوم که مذاکرات از سال 2014 برگزار می شود، تسریع صورت گیرد. همچننین چهار نیروگاه حرارتی هم وجود دارد که وزارت انرژی بر روی آن دارد کار می کند .در مورد راه آهن نیز که تجربه آن است و رابطه با صادرات ریل‌ها نیز توافقاتی صورت گرفته است که یک ماه دیگر به ایران ارسال می‌گردد. دراین زمینه نه تنها روس ها بلکه ایران هم شرکت های روسی را ترجیح می دهند.

در حال حاضر مذاکرات جدی با شرکت های نفتی از جمله لوک اویل – روس نفت در جریان است که پس از لغو تحریم ها بصورت جدی وارد کار شوند و ایران از این مشارکت استقبال می کند.

مجری: شرکت‌های متوسط هم می توانند وارد میدان شوند و حتی شرکت‌هایی که در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند؟

سنایی: من از آن می‌ترسم که ایران هراسی که از طرف رسانه‌های غربی اعمال شد ، تبدیل به یک کلیشه شود و باعث شود که دو مردم با یکدیگر سخت کار کنند و این درحالی است که یک ایرانی و یا یک روسی وقتی از کشور ایران و یا برعکس از کشور شما دیدن می‌کنند، ابراز شگفتی و تعحب می‌کنند و این حاکی از آن است که اطلاعات ما از یکدیگر کم است لذا ما همه را دعوت می کنیم برای سفر به ایران . ما تولیدات خوبی در مورد داروها داریم و برخی از شرکت ها ترجیح می دهند از ایران دارو وارد کنند ولی از آن بی اطلاع هستند.

مجری : بازار انرژی نفت و گاز را چطور تقسیم می کنیم و چه کار کنیم؟

سنایی: حضور ایران در بازار نفت تاثیر منفی بر قیمت نفت ندارد قیمت پایین آمد ولی قیمت به حال اول برگشت . 102 میلیون بشکه روزانه نفت تولید میشود که ایران 500 میلیون بشکه اضافه می‌کند این تاثیر جدی بر بازار نخواهند گذاشت . در زمینه نفت هم روسیه و هم ایران صادر کننده گاز و نفت هستند و می توانند شریک یکدیگر بوده و با هم کار کنند. ما در خصوص همکاری نفت و گار با یکدیگر تجربه داریم و می توانیم با همدیگر همکاری کنیم . تبلیغات رقابت بزرگ بوجود خواهد آورد لذا ما می‌توانیم در پروژه های منطقه ای کار کنیم.

مجری :قیمت پایین نفت سودمند نیست . چه قیمتی را برای استخراج نفت در نظر می گیرید؟ این قیمت های فعلی قابل قبول نیست؟

سنایی: باتوجه به هزینه های استخراج، امیدوارم حضور ایران تحرک جدیدی هم در اوپک و هم با روسیه و هم با سایر کشورهای منطقه ایجاد کند.

ایران الان می تواند مشارکت کند ولی دراین خصوص تصمیمات مشترک و همکاری‌های منطقه‌ای مورد نیاز است. اقتصاد منطقه تحت تاثیر اختلاف نظرات سیاسی در مذاکرات داخل اوپک است. ایران مایل است تولید کاهش یابد.

مجری: اجرای خط لوله گاز ایران به اروپا از سوی شرکت ملی گاز ایران چیست؟ آیا اول نباید با کشور اسلامی جنگید و بعد لوله کشی کرد ؟

سنایی: ایران بعنوان صادر کننده نفت و گاز بازارهایی را مشخص می‌کند و پر مسلم آنکه باید زمینه آن نیز فراهم شود. مسئولینی که اینجا آمدند گفتند که نیاز به فرلعن شدن زمینه کار است و این یکی از ابعادی است که روسیه و ایران می توانند همکاری کنند.

من برخلاف کسانی که فکر می کنند ایران رقیب روسیه است معتقدم که با روسیه می‌شود در زمینه ترانزیت کار کرد و پتانسیل آن هم وجود دارد.

منبع: عصر ایران
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
سفالگری لارستان؛ هنری فراموش شده در گذر زمان
شاهراه ترانزیتی جنوب کشور مسدود شد/ تلاش برای بازگشایی مسیر
به چه صورت دندان ها را بشوییم؟
شکست مقابل پیکان خیلی عجیب نیست/ داور خط می توانست در لحظات پایانی بهتر کار کند
زندگی مردم با کمبود آب و برق به مخاطره می افتد
نباید چمن مصنوعی شورابیل به شکل وارداتی خریداری می شد
الگوسازی و تکریم نخبگان مأموریت اصلی بنیاد نخبگان/ شناسایی بزرگان علم و فرهنگ از وظایف بنیاد نخبگان است
لزوم کمک دستگاه ها برای رفع مشکلات زیرساخت های شهری ایلام
دختر نوجوان طعمه تلگرامی هکر طمع‌کار
مخالف الحاق اراضی جدید به محدوده شهر اردبیل هستیم
کولتورال ۱ ۷ رئال؛ آغاز طوفانی در کوپا دل ری
عیب و ایراد حوزه خدمات شهری اردبیل نباید مغفول بماند
یونایتد ۱ ۰ سیتی: انتقام خفیف!
عملکرد نیروگاه شهید رجایی شفاف سازی شود
شکست چلسی برابر وستهام در جام انجمن
انجام ۱۸ نوع فعالیت دانشجویی در دانشگاه آزاد رودهن
مکان‌هایی که ارواح در آنها قدم می‌زنند+ تصاویر
پروژه املاک شهرداری، یادآور پروژه خودساخته اصلاح طلبان در ترور سعید حجاریان است
فیلم برگزیده بازی: منچستریونایتد ۱ ۰ منچسترسیتی – دانلود و پخش
ویدیو فیلم خلاصه بازی منچستریونایتد ۱ ۰ منچسترسیتی -دانلود و پخش
تبلیغات