صالحی: همکاری میان چین و ایران به مدرنیزه کردن اراک خلاصه نمی‌شود


به گزارش خبرگزاری مهر، شو داجا رییس آژانس انرژی اتمی چین با معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار علی‌اکبر صالحی با اشاره به قرن‌ها روابط مثبت و سازنده فرهنگی و اقتصادی میان ملت ایران و چین، از حضور هیات عالیرتبه چینی با همراهی رییس‌جمهور این کشور بعد از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: با توجه به این که ما وارد فاز جدیدی شده‌ایم خواهان گسترش روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های هسته‌ای هستیم.

او با ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه‌های کوتاه و بلندمدت هسته‌ای ایران و ساخت دو نیروگاه در بوشهر به بیان بخش‌هایی از مفاد تفاهم‌نامه امضاء شده میان ایران و چین پرداخت که بر اساس آن همکاری‌های دو کشور در زمینه هسته‌ای پروژه مدرن‌سازی اراک و ساخت نیروگاه‌های کوچک ۱۰۰ مگاواتی را دربرمی‌گیرد.

معاون رییس جمهور در بخشی از سخنانش با تاکید بر جایگاه ارزشمند ایران در زمینه تولید، فروش و انتقال برق به کشورهای همسایه که ایران را به هاب انتقال برق در منطقه تبدیل کرده است، پیشنهاد بررسی ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای به روش احداث، تملیک و بهره‌برداری (BOO) و در پی آن به روش احداث، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) را به هیات چینی طرح کرد.

صالحی همچنین ابراز امیدواری کرد با توسعه روابط اقتصادی ایران با چین در زمینه‌هایی همچون گداخت، ایمنی هسته‌ای، پادمان نیز باب همکاری باز شود.

شو داجا، رییس آژانس انرژی اتمی چین نیز در این دیدار با ابراز خشنودی از سفر به ایران، اجرایی شدن برجام را تبریک گفت و تاکید کرد، در جریان مذاکرات فشار زیادی روی کشورش بوده است.

شو داجا هدف از این دیدار را بررسی راه‌های همکاری بر مبنای تفاهم‌نامه‌هایی که بین دو کشور به امضاء رسیده خواند و گفت: همکاری میان چین و ایران به مدرنیزه کردن اراک خلاصه نمی‌شود و ما در زمینه‌های دیگری همچون جنبه‌های اقتصادی و تحقیقاتی در صنعت هسته‌ای به توسعه همکاری خواهیم پرداخت.

رییس آژانس انرژی اتمی چین با اشاره به جدیت ایرانی‌ها در مورد پروژه نیروگاه‌های ۱۰۰ مگاواتی، توسعه همکاری در زمینه ساخت نیروگاه‌های برق اتمی را برای دو طرف مفید ارزیابی کرد و خواستار تقویت همکاری‌ها در پروژه‌های هسته‌ای شد. داجا همچنین گفت: با توجه به روابط متقابل اقتصادی آماده گسترش همکاری‌ها در قالب یک پکیج که می‌تواند زمینه‌های مختلف را دربرگیرد، هستیم.

در پایان دو طرف با تعیین نمایندگان خود شروع به کار "کمیته راهبری" موضوع بخشی از یادداشت تفاهم همکاری‌های صلح آمیز امضاء شده در دیدار روسای جمهور دو کشور در روز گذشته را با هدف و ماموریت بررسی زمینه‌های گسترش همکاری‌ها و تسریع در روند اقدامات اعلام کردند.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال