افزایش 31 درصدی واردات بنزین


سال گذشته حدود ۲۵.۴ میلیارد لیتر بنزین مصرف شد که ارزش آن حدود ۱۵ میلیارد دلار بود؛ همچنین ارزش ورادات این فرآورده نفتی با ۳۱ درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن حدود یک میلیارد دلار بود.

به گزارش تسنیم،‌ در سال گذشته حدود 25.4 میلیارد لیتر بنزین مصرف شده که ارزش دلاری آن حدود 15.2 میلیارد دلار بوده است؛ متوسط مصرف بنزین در سال 1393 حدود 69.6 میلیون لیتر در روز بود که از این رقم 66 میلیون لیتر آن شامل بنزین معمولی و یورو4 و 3.6 میلیون لیتر آن بنزین سوپر می‌شود.

طبق آمار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مصرف بنزین از سال 91 روند صعودی داشته است که همین امر موجب افزایش واردت این فرآوده نفتی شده است؛ بنابراین ضروری است جهت جلوگیری از واردات بیشتر تمامی مساعی ممکن جهت راه‌اندازی هرچه سریع‌تر پالایشگاه ستاره خلیج فارس به کار گرفته شود.

در بین ماه‌های سال بیشترین مصرف مربوط به شهریور ماه با روزانه 75.4 میلیون لیتر و کمترین مصرف مربوط به تیرماه با روزانه 65.6 میلیون لیتر بوده است، همچنین از بین روزهای سال بیشترین مصرف مربوط به 28 اسفند با مصرف 103.4 میلیون لیتر بوده است.

در بین استان‌های کشور بیشترین مصرف بنزین مربوط به استا‌ن‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب با مصرف روزانه 13.9 میلیون، 5.1 میلیون و 4.8 میلیون لیتر بوده است.

در سال 1393 واردات بنزین با هدف افزایش اکتان بنزین تولید کشور به سطح 1.7 میلیارد لیتر، معادل روزانه 4.7 میلیون لیتر بود که نسبت به سال گذشته حدود 31 درصد افزایش داشته است. ارزش بنزین وارد شده به کشور در سال مورد نظر یک میلیارد دلار است. از کل میزان واردات بنزین روزانه 50 هزار لیتر از بنادر شمالی و باقی از بنادر جنوبی وارد کشور شده است.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال