http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

عددهای مهم در سلامتی بدن!

عددهای مهم در سلامتی بدن!

با وجود اینکه همیشه شنیده ایم ورزش و تغذیه مناسب باعث حفظ سلامت بدن می شوند اما وجود برخی از المانها در بدن باعث می شود تا کنترل بیشتری داشته و تندرستی را تضمین کنیم.به عنوان نمونه در صورت داشتن فشار خون و کلسترول بالا حتما باید دقت بیشتری در تغذیه و فعالیت بدنی خود داشته باشیم تا هم به تناسب اندام برسیم و هم سالم زندگی کنیم.

در اینجا 6 عدد وجود دارد که شما باید به آنها توجه کنید:

حفظ سلامت بدن ، حفظ سلامت بدن ، کنترل سلامت بدن

فشار خون

داشتن فشار خون بالا می تواند از قلبتان، بیش از حد کار بکشد، منجر به صدمه مغزی، آسیب به کلیه، نابینایی و مشکلات دیگر شود. میزان فشار خون مناسب، چیزی کمتر از 130/80 میلی لیتر جیوه است.

کلسترول خون

در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد. کلسترول نمی تواند به تنهایی توسط خون شما جابجا شود زیرا نمی تواند در خون حل شود بنابراین باید توسط لیپوپروتئین ها حمل شود. لیپوپروتئین های با چگالی پایین، کلسترول بد نامیده می شوند و لیپوپروتئین های با چگالی بالا، کلسترول خوب هستند. یک عدد کلسترول کل مناسب باید کمتر از 180 میلی گرم در هر دسی لیتر باشد.

کالری مورد نیاز روزانه

اکثر خانمها روزانه به حدود 2000 کالری نیاز دارند. بهترین راه برای فهمیدن اینکه به چه مقدار کالری نیاز دارید، ضرب کردن وزنتان(به پوند)در عدد 13 تا 15 است که بستگی به مقدار ورزش و تحرکتان دارد. برای هر وعده غذایی معمولا در حدود مقادیر زیر است:

-300 تا 400 کالری برای صبحانه

- 500 تا 600 کالری برای ناهار

- 600 تا 700 کالری برای شام

-100 تا 200 کالری برای یک تا دو میان وعده

اگر سعی دارید وزن کم کنید، کالری مصرفی تان را به میزان 500 کالری کاهش دهید.

وزن بدن

وزن شما هر چقدر باشد می تواند روی سلامت بدن شما، تاثیرات مهمی بگذارد. داشتن فقط 10 پوند اضافه وزن می تواند احتمال فشار خون بالا را در شما افزایش دهد. همچنین می تواند خطر ابتلا به مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک را بالا ببرد. وقتی دور کمر شما بیشتر از 35 اینچ شود، خطراتی برای سلامتی شما بوجود می آید. در حالت ایده آل، شاخص توده بدنی یا BMI شما باید بین 24.9 و 18.6 باشد. با این حال وزن ایده آل شما بر اساس سن، جنسیت و قدتان متغیر است. هم BMI و هم دور کمر شما، شاخص های خوبی هستند که به شما می گویند که آیا در یک وزن سالم هستید یا نه (از طریق قلب).

ضربان نبض

شما باید در حالت ایده آل، ماهی یکبار نبضتان را بگیرید. ضربان نبض شما تعداد دفعاتی است که قلبتان در هر دقیقه می زند. بررسی ضربان قلب به شما این امکان را می دهد تا بفهمید آیا برنامه تمرینی شما به تقویت قلبتان کمک می کند یا نه. ضربان قلب نرمال در حالت استراحت، 60 تا 90 ضربان در دقیقه است. اگر بطور منظم ورزش می کنید و اگر اندام مناسبی دارید، شاید ضربان قلب کمتری داشته باشید زیرا عضلات قلبتان از نظر فیزیکی، در وضعیت خوبی هستند.

تری گلیسیرید

چربی ها و کربوهیدرات هایی که می خورید به شکلی تبدیل می شوند که بتوانند در سلول های چربی شما ذخیره شوند و بعدا در زمانی که شما بین وعده های غذایی به انرژی اضافی نیاز داشته باشید، آزاد می شوند. همیشه مقدار کمی تری گلیسیرید در جریان خون شما وجود دارد اما مقادیر بالای تری گلیسیرید می تواند نشانه ای از بیماری عروق کرونر باشد. اگر شما تری گلیسیرید بالا به همراه HDLپایین دارید، خطر مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک در شما افزایش می یابد. میزان تری گلیسیرید نرمال چیزی کمتر از 1. 7 میلی مول در هر لیتر است.

منبع: نمناک
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
فیلم اروند
انیمیشن «ستاره لارا» از شبکه پنج سیما پخش می شود
مسیر «سریع ترین سرخ پوست دنیا» به شبکه 2 ختم شد
سارقی که مدعی «نویسندگی» است
اردوغان: قصد نزدیک شدن به حلب را نداریم
«راه طی شده» در جدول پخش شبکه سه قرار گرفت
ترکیه وضعیت موصل را پیچیده تر نکند
چهل شب، چهل روضه
بیمه شخص ثالث چیست ؟
طرز تهیه کیک برنجی کُره ای با بادام هندی
طرز تهیه کیک برنجی کُره ای با بادام هندی
چهارمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور، با حضور وزیر علوم و وزیر کشور
سایت اینترنتی بانک ملت، پربازدیدترین سایت نظام بانکی کشور
حمله دوباره فالکائو به رکورد شمسایی
رتبه جهانی ایران در "شکاف جنسیتی" ،"سیاست" ، "اقتصاد" ،"آموزش" و"سلامت"
اسامی روسای گرو‌ه‌های دوستی پارلمانی در مجلس دهم
استخدام ۶ ردیف شغلی در شرکت صافات انرژی در یزد
اکران مستند« شب نامه» در دانشگاه امام صادق(ع)
امسال یک پرتاب ماهواره خواهیم داشت
نفوذ علمی برای کاهش روحیه انقلابی گری در حوزه علم و فناوری/ غفلت جدی در زمینه جریان شناسی علمی
تبلیغات