دیپلماسی رسانه ای از طریق خواهرخواندگی


حسین انتظامی در روزنامه ایران نوشت: 11 مدیر رسانه ای در هیأت همراه رئیس جمهوری چین حضور دارند. این حرکت بی سابقه نشانگر عمق درک راهبردی در طرف چینی است. هرچقدر تأكيد و تكیه بر حوزه های نرم نظير رسانه، گردشگري و دانش باشد روابط طرفين خارج از تعارفات و تشريفات معمول، عمق می باید زیرا دیپلماسی عمومی ظرفیت هایی دارد كه اگر چه مكمل دیپلماسی رسمی است اما با اتكا به همین ظرفیت ها براحتی می تواند دیپلماسی رسمی را پشت سر بگذارد و به روابط طرفین ، عمق ببخشند .
 
دیروز عصر نیز در جلسه ای كم نظير، این یازده مدیر رسانه ای-كه البته مديران پر مخاطب ترین رسانه های جهان نیز هستند- با همتایان ایرانی خود جلسه خوبی داشتند. در این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نهاد اطلاع رسانی چین سخنان كوتاهي در ضرورت همكاریهای مستقیم رسانه ها با یكدیگر و ترویج خواهر خواندگی رسانه ای ایراد كردند و از آن پس و با حضور اين دو مقام ، تمام وقت 2 ساعته جلسه در اختیار مدیران رسانه ای ایران و چین بود تا مقدمات همكاريهای رسانه ای (تبادل خبر ، تولید مشترك، سفارش توليد و سایر جنبه های هم افزا) را فراهم آوردند و بتوانند جوامع همدیگر را نه از چشم رسانه های دیگر بلكه از زاويه ديدي واقعي و به صورتی مستقیم به تصویر بكشند.
 
در حال حاضر 5 رسانه چینی در تهران دارای دفاتر نمایندگی هستند و تقاضاهایی برای افزایش دفاتر ساير رسانه هاي چيني نیز وجود دارد. معمولا در هیأت های همراه رؤسای كشورها، اگر رسانه ها هم باشند در سطح خبرنگاران و آن هم براي انعكاس گسترده تر دیدارها و برنامه هاست؛ اما اين سنت شكني رئیس جمهوری چین نشان می دهد آنان اولا نقش رسانه را خارج از تعارفات مرسوم ، بدرستی شناخته اند و ثانیاً در پی روابط راهبردی و بشدت بیشتر از وضع موجود هستند زیرا تمامی ظرفیت های نرم از جمله تبادلات دانشگاهی، گردشگری و رسانه ای را در كنار ظرفيت های اقتصادی به خدمت گرفته اند و بخوبی اهمیت آن را دریافته اند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال