نگرانی موسسه بحرینی حقوق و دموکراسی از کاندیداتوری شیخ سلمان برای ریاست فیفا


وب سایت رسمی برنامه نود- موسسۀ حقوق و دموکراسی بحرین (BIRD) ابراز نگرانی خود را درباره نامزدی شیخ سلمان آل خلیفه برای ریاست فیفا به هشت اسپانسر اصلی فیفا اعلام کرد.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، شیخ سلمان، رئيس فعلی کنفدراسیون فوتبال آسیا و عضو خانوادۀ سلطنتی بحرین، از سوی این نهاد تحت بازرسی دقیق برای نقشش در سرکوب قیام مردمی سال 2011 در بحرین قرار دارد.

در این نامه به حامیان مالی فیفا شامل کوکاکولا، مک دونالد، ویزا، آدیداس، بادوایزر، گازپروم، هیوندای و کیا ادعا شده است که شیخ سلمان، به عنوان رئيس وقت فدراسیون فوتبال بحرین در سال 2011، در بازداشت و شکنجۀ فوتبالیست های بحرینی دخالت داشته است.

بر اساس این نامه، شیخ سلمان ریاست یک کمیته که وظیفۀ شناسایی و مجازات بازیکنانی را که در تظاهرات علیه رژیم حاکم در فوریه و مارس سال 2011 شرکت داشتند را برعهده داشت. یک هفته بعد از آن تاریخ، شیخ سلمان نظارت بر جلسۀ فدراسیون فوتبال بحرین را برعهده گرفت که حکم به سقوط و جریمۀ شش باشگاه فوتبال بحرین داده بود که پیش از آن درخواست کرده بودند که پس از سرکوب وحشیانۀ معترضان توسط پلیس کلیۀ فعالیت های فوتبالی در بحرین بحالت تعلیق درآید.

بر اساس یک گزارش رسمی که در آن هنگام منتشر شده بود شیخ سلمان "بر اهمیت پایبندی به تصمیمات کمیته تحقیقات بحرین در خصوص هر فردی که به رهبران بحرین توهین کرده و لزوم اخراج هر کسی که ثابت شده است در این اعمال توهین آمیز مشارکت داشته است از جمله مدیران، داوران و اعضای کمیته های فدراسیون فوتبال تاکید داشته است." شیخ سلمان قبلاً انکار کرده بود که کمیته تحقیق و تفحص هرگز نشستی داشته و یا هر گونه تصمیم گیری انجام داده باشد. موسسه بحرینی حقوق و دموکراسی همچنین بیان داشت که که بازیکنان که در آن زمان تحت شکنجه قرار گرفتند از جمله شامل علا هبیل مهاجم تیم ملی بحرین که در زمان حکومت نظامی در سال 2011 دستگیر شده و شرح مفصلی از شکنجه و بازداشت وی به روزنامه نگاران ارائه شده است. شیخ سلمان علی رغم موضوع شکنجه آشکار علا هبیل همواره انکار می کرد که ورزشکاران بحرینی شکنجه شده بودند. سید احمد الوداعی مدیر حقوقی موسسه بحرینی حقوق و دموکراسی در این باره به ورلد ساکر گفت : "ما امیدواریم که حامیان مالی فیفا نامۀ ما را بسیار جدی در نظر گرفته و بلافاصله پاسخ مناسبی بدان بدهند. شیخ سلمان مجازات سیاسی باشگاه ها و بازیکنان بحرینی را رهبری کرده و شکنجۀ بازیکنان را انکار می کند. کوکاکولا قبلاً از فیفا درخواست کرده بود که پاسخگوی اعمالش باشد و آنچه که در بحرین اتفاق افتاده بود یک لکۀ سیاه در تاریخ بوده و شیخ سلمان باید جوابگوبی نقشی باشد که در آن هنگام برعهده داشته است."

این در حالی است که به نظر می رسد که مسئولین فدراسیون فوتبال ایران قصد دارند که برای حفظ کرسی های خود در AFC در انتخابات پیش روی فیفا از شیح سلمان حمایت کنند. باید اضافه کرد که مقامات بحرینی در روزهای گذشته با ایران قطع رابطه کرده است.

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال