http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نظام پزشکی: پزشکان کشور به روش منسوخ شده ویزیت می کنند

نظام پزشکی: پزشکان کشور به روش منسوخ شده ویزیت می کنند

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: از نظر متدشناسی، پزشکان روش منسوخ شده ای را در ویزیت بیماران دنبال می کنند.
 
به گزارش ایرنا، علیرضا زالی روز یکشنبه در نشست خبری چهارمین کنگره اخلاق پزشکی و پرستاری در مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی افزود: با همکاری وزارت بهداشت و وزارت رفاه به دنبال آن هستیم که در سال های آینده طرح مدل سازی ویزیت به صورت آزمایشی در برخی مناطق کشور اجرا شود.

وی اظهار داشت: اکنون ما از ویزیت تعریف سنتی داریم اما در دنیا این تعریف تغییر کرده و 9 بخش دارد.
زالی خاطرنشان کرد: بخش اول در تعریف ویزیت ، بخش زمان سنجی و مهارت سنجی است بطورمثال پزشکان با مهارت های بیشتر ، زمان کمتری برای تشخیص بیماری صرف می کنند.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: پیشنهاد مشخصی داریم که ویزیت ها در مدل های مختلفی از یک ویزیت ساده تا یک مشاوره چندوجهی و تیمی تعریف شوند.

زالی تصریح کرد: اما برای پیاد کردن این مدل دو چالش داریم نخست اینکه این طرح بار مالی دارد که بیمه ها باید آن را پوشش دهند و دوم آنکه زیرساخت های آن باید در کشور مشخص شود تا فرق ویزیت ساده با جامع ، تبیین گردد.

وی یادآور شد: اگر سیستم ارجاع در کشور شکل بگیرد، متخصصان ، بیماران را هدفمندتر ویزیت خواهند کرد.
 
بیمه ها قدرت قطع رابطه مالی بین پزشک و بیمار را ندارند

رئیس سازمان نظام پزشکی در خصوص رابطه مالی بین پزشک و بیمار و ارتباط آن با اخلاق پزشکی اظهار داشت: مطلوب ما این است که رابطه مالی بین بیمار و پزشک قطع شود زیرا قطع آن به نفع بیمار و پزشک خواهد بود؛ با قطع این رابطه پزشکان دغدغه ای برای ادامه تامین هزینه در صورت پیدا شدن عوارض برای بیمار نخواهند داشت و بیمار نیز دغدغه ای برای پرداخت ندارد اما قطع رابطه بیمار و پزشک نیاز به شخصیت حقوقی ثالث دارد.

زالی تصریح کرد: این شخصیت ثالث حقوقی، بیمه است اما بیمه ها برای قطع رابطه مالی پزشک و بیمار باید گردش اقتصادی بالا ، قدرت نقدینگی قابل توجه و سرعت در پرداخت مطالبات جامعه پزشکی را داشته باشد.

وی افزود: به عبارت دیگر، حجم خدمات بیمه باید از کفایت و عمر کافی برخورد باشد که متاسفانه اکنون شرایط اینگونه نیست و شخصیت حقوقی بیمه اعم از بیمه های پایه یا بازرگانی ، جایگاه مورد نظر را ندارند.

رئیس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: برای قطع رابطه پزشک و بیمار ، سیستم بیمه باید فعال، پویا و دارای منابع مالی مستمر باشد.

زالی خاطرنشان کرد: امروز بیماری های نظام سلامت تغییر کرده و از سوی دیگر تکنولوژی نوین پزشکی در راه است و در این شرایط لازم است که بیمار دیگر نگران هزینه های مالی نباشد اما بیمه فعلا قدرت تامین معادلات بین پزشک و بیمار را ندارد.
 
مصوبات شورای عالی اخلاق پزشکی ضمانت اجرایی دارد

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی در وزارت بهداشت ، آن را در نهادینه سازی مباحث اخلاقی ، گام مهمی دانست و گفت: چون همه دستگاه ها در مصوبات این شورا مشارکت دارند، مصوبات آن ضمانت اجرایی خواهد داشت.

زالی در خصوص چالش های اخلاقی در جامعه پزشکی نیز گفت: با توجه به انجام 40 هزار نوع کار و 6 هزار و 400 مداخله قطعی در حوزه سلامت ، بروز چنین چالش هایی اجتناب ناپذیر است اما برنامه هایی مانند تربیت فلوشیپ اخلاق پزشکی ، نمادهای اخلاقی را به درون گروه های جامعه پزشکی خواهد برد.
 
پیگیری تشکیل کمیته اخلاق بیمارستانی

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: جای کمیته اخلاق بیمارستانی در مراکز درمانی خالی است و وزارت بهداشت، مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی و این سازمان در پیشنهاد مشترکی ، تشکیل این کمیته را پیگیری می کنند.

زالی افزود: این کمیته مسائل اخلاقی در بیمارستان ها را به نحو مقتضی بررسی خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، چهارمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی و پرستاری ایران با شعار اخلاق حرفه ای از نظر تا عمل با 20 امتیاز برای گروه های مختلف پزشکی از ششم تا 9 بهمن در تهران برگزار می شود.

منبع: عصر ایران
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
استخدام کادر فروش،اداری،مالی،فنی،منابع انسانی،بازاریابی در مبناتلکام
تاثیرات مفید داروی ضد التهاب غیر استروئیدی بر سرطان مثانه
ازدواج عجیب و جنجالی عروس یک ساله با داماد ۳ ساله (عکس)
تخلف مخابرات در دریافت از مشترکان
استخدام مربی مهد کودک | شنبه ۱ آبان ۹۵
پیامدهای خطرناک سردرد میگرنی
پیروز آخرین مناظره ترامپ و کلینتون بر اساس نظرسنجی ها
سقوط جرثقیل در هوای توفانی
استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت پویا پرداز قرن
فاصله زمانی استاندارد برای فرزندآوری
ترویج سبک زندگی عروس ملکه انگلیس در قطارهای ایران! (عکس)
جاده کندوان فردا یک‌ طرفه است
غارت کتابهای نخستین کتابخانه عمومی کشور در خرم آباد+تصویر
استخدام مدیر | شنبه ۱ آبان ۹۵
تاثیر روماتیسم مفاصل بر پاها
عکس جدید همسر قوچان نژاد در کنار خواهرش!
«تتلو» عذرخواهی کرد +عکس
فیلم گزارش روستای آوین ، زادگاه شهید آوینی
استخدام کارشناس فروش در شرکت مهندسی باربد
آشنایی با جعبه دنده‌های CVT (قسمت اول)