دخالت عضو سابق دفتر تحکیم در پرونده حمله به سفارت عربستان


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در نود و یکمین جلسه نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه گفت: ۴۰ پرونده تخلف انتخاباتی در فضای مجازی با هدف تخریب نامزدها تشکیل شده است.

وی افزود: ۷۰۰ پیامک در مورد رد یا احراز صلاحیت افراد رد و بدل شده که این افراد شناسایی و دستگیر شده اند و تحت تعقیب هستند.

اژه‌ای در مورد پرونده حمله به سفارت عربستان، گفت: دسته دوم افراد بازداشت شده در این خصوص مظنون به این هستند که آیا خودشان تشکیلات ایجاد کرده‌اند، یا دشمن در بین آنها نفوذ کرده و توانسته با سوء استفاده از آنان باعث آتش زدن سفارتخانه و ورود به آن شوند. همچنین قرائنی در مورد دست داشتن دشمن در این واقعه وجود دارد که دشمن از عناصر ساده‌اندیش سوء استفاده کرده و آنان را آلت دست قرار داده است اما اکنون نمی‌توان در این خصوص قضاوت نهایی کرد.

وی گفت: فردی که حدود ۱۰ سال قبل در یکی از دانشگاه‌های استان‌های شمالی عضو فعال دفتر تحکیم آن زمان بوده و به علت برخی اقدامات اخراج شده است و به صورت غیرحضوری بخشی از دروس طلبگی را خوانده در این موضوع دخیل بوده است و دستوراتی صادر کرده است.

اژه‌ای تأکید کرد: اینکه انگیزه وی چه بوده و چه ارتباطی با چه کسانی داشته است و اینکه آیا تخریب‌ها توسط ایشان یا افراد دیگر صورت گرفته موضوعاتی است که نمی‌توان در خصوص آن قضاوت کرد و مراکز مسئول هم اکنون در حال کسب اطلاعات از این افراد هستند و با همت دادستان تهران سیستم اطلاعاتی و نیروی پلیس ابعاد موضوع روشن خواهد شد.

هنوز عامل اصلی اسیدپاشی شناسایی نشده است

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اسید پاشی سال گذشته اصفهان گفت: هنوز پرونده بسته نشده و افرادی تحت تعقیب هستند. برخی نیز با عنوان مظنون دستگیر شدند اما اتهام آنها یقینی نیست.

اژه ای افزود: هنوز عامل اصلی اسیدپاشی شناسایی شده و پرونده مختومه نشده است. هر کاری که ممکن بود انجام دادیم اما تا این لحظه عامل اصلی اسیدپاشی مشخص نشده است.

خودکشی دانش آموزان انگیزه های مختلفی دارد

وی در ادامه درباره سوالی درباره پرونده خودکشی دانش آموز کرمانشاهی گفت: کسانی که دست به این اقدامات می زنند انگیزه های مختلفی دارند، گاهی انگیزه های صددرصد شخصی است یا احیانا ممکن است دیگران هم بی نقص و بی تقصیر نباشند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به معاونت پیشگیری قوه قضاییه گفت: در مواردی مانند این معاونت پیشگیری قوه قضاییه با دستگاه های ذی ربط مانند دانشگاه ها و آموزش و پرورش جلساتی در زمینه پیشگیری برگزار می کند و تا آنجا که مقدور باشد ورود می کنند.

اژه ای افزود: این معاونت تجربیات پرونده های قبلی و استخراج و در اختیار دستگاه های دیگر قرار می دهد.

وی تاکید کرد: دکتر الفت معاون پیشگیری قوه قضاییه بسیار فعال است و کارگروه های مختلفی را در موارد متعددی تشکیل داده است، برنامه ریزی می کند و این کارگروه ها ارتباطات خوبی با دستگاه های مختلف دارند.

رئیس قوه قضاییه گفت: البته مسئله پیشگیری از جرم مدت ها در مجلس و مجمع مشخص مصلحت معطل ماند و با تغییرات فراوان به تصویب رسید. با این حال در ابلاغ نیز مدت ها معطل ماند و دولت به آن معترض بود هنوز همانگونه که باید اجرایی نشده است.

واکنش به حذف مجازات اعدام قاچاقچیان

اژه ای در پاسخ به سئوالی درباره امضای طرحی توسط ۷۰ نماینده مجلس مبنی بر حذف اعدام قاچاقچیان گفت: پیش از این هم عنوان کردم هرچیزی که قانون شود و قابلیت اجرا پیدا کند دستگاه قضا آن را اجرا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: طرح های مجلس هم مسیری را طی می کند و تا به مرحله تصویب برسد فرآیندی دارد باید منتظر بود از لحظه ارائه طرح تا تبدیل آن به قانون.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ۶ وزیر دادستان کل کشور فرمانده نیروی انتظامی و بسیاری از مسئولان بلندپایه عضو این فساد هستند که رئیس جمهور ریاست آن را برعهده دارد اگر آنها ببینند که این مبارزه با قاچاقچیان که یکی از بلیه های کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر است پیشنهاد مناسبی ببنند آن را انجام می دهند.

اژه ای گفت: اما اگر نظر شخص من را بخواهید باید بگویم نباید مبارزه با مواد مخدر به هیچ وجه سست شود و نباید قاچاقچی مواد مخدر احساس امنیت کند. اگر در شرایط کنونی مجازات اعدام برای قاچاقچیان را حذف کنیم کشور ضرر می کند.

وی با اشاره به برخی کشفیات مواد مخدر در دی ماه گفت: تنها در یکی از کشفیات در بندرعباس محموله ای با هزار کیلو تریاک کشف شد. در ماموریت دیگر در مهریز یزد و در یک کشف ۴۲۰ کیلو مورفین، ۲۲۲ کیلو تریاک و ۵۰ کیلو حشیش کشف شده است. آیا این قاچاقچی یک فرد است و چه مجازاتی می خواهیم برای او بگذاریم که برای او موثر باشد.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: اگر کسی طرح جامعی بیاورد که بر مبنای آن قاچاق مواد مخدر در کشور از بین برود، جوان ها معتاد نشوند و اعدام هم صورت نگیرد خوب است اما اگر بدون اقدامات و تمهیدات لازم اعدام را برداریم به نظر شخص من کشور آسیب می بیند.

صرف طولانی‌مدت بودن قرارداد نفتی ایراد نیست

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوالی درباره قراردادهای جدید نفتی که برخلاف اصول ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی، دارایی‌های کشور را ۳۰ سال در اختیار یک کشور خارجی قرار می‌دهد، گفت: در خصوص قراردادهای نفتی در خود قانون هیاتی را پیش‌بینی کردند که دو نفر از نمایندگان مجلس عضو آن هستند، همچنین دادستان کل کشور و افرادی از دولت نیز در آن عضویت دارند.

وی گفت: این هیات بررسی می‌کند و اگر تشخیص دهند که خلافی در قراردادهای نفتی صورت گرفته جلوی آن را می‌گیرند، ضمن اینکه کمیسیون اصل نود هم بر قراردادهای نفتی نظارت دارد. همچنین بازرسی کل کشور هم اگر ببیند قراردادی خلاف قانون نوشته شده، ورود می‌کند.

محسنی اژه‌ای گفت: اما یک نکته هم باید مورد تاکید قرار گیرد که برخی قراردادهای نفتی، قرارداد روز نیست، بلکه درازمدت است. باید همه دقت‌های حقوقی و غیرحقوقی انجام شود که به ضرر منافع ملی نباشد، ضمن اینکه صرف طولانی‌مدت بودن یک قرارداد ایراد نیست.

۱۱ هزار نفر از شاکیان پروژه نگین تعیین تکلیف شده‌اند

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده پروژه نگین، گفت: این پروژه از پروژه‌هایی است که وقت بسیاری را از قوه قضائیه گرفته و شاید ساده‌ترین راه این بود که متهمان را محکوم می‌کردیم و به زندان می‌فرستادیم که در این صورت هیچ‌کدام از مالباختگان به پولشان نمی‌رسیدند.

وی افزود: دستگاه قضا برای اینکه بتواند حقوق این ۱۵ هزار شاکی را استیفا کند، زحمت بسیاری را متحمل شده است و تکلیفی را برعهده دادگاه تجدیدنظر گذاشته است.

محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین گزارشی که ۱۰ روز پیش گرفته، گفت: با ۹ هزار و ۴۸۵ نفر تسویه شده است و ۷۴۴ نفر در حال تسویه هستند. برای بقیه شاکیان نیز برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

به سود خاوری است بازگردد

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر میزان همکاری دولت جدید کانادا درباره تحویل خاوری به کشور، گفت: متاسفانه هنوز اتفاق خاصی در این زمینه صورت نگرفته و با کمال تاسف کسانی که مدعی مبارزه با فساد و پولشویی هستند، هنوز این مصادق روشن فساد را تحویل نداده‌اند.

وی افزود: ما مکرر درخواست کرده‌ایم و پیگیر موضوع هستیم.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: باز هم عرض می‌کنم رفتن خاوری به ضررش تمام شده، اگر می‌ماند به سودش بود و تاکید می‌کنم هنوز اگر بازگردد، به نفعش خواهد بود. کسانی بودند که اتهاماتشان در سطح خاوری بود، اما مانند او سختی نکشیدند. در حال حاضر همه اتهامات را متوجه او کرده‌اند که اگر می‌آمد می‌توانست از خودش دفاع کند.

محکومیت متهمان کرسنت به قوت خود باقی است

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده کرسنت نیز گفت: پرونده کرسنت از پرونده‌هایی است که بسیار طولانی شد و در نهایت منجر به صدور حکم شده است.

وی افزود: این حکم به دیوان عالی کشور رفته و افرادی که محکومیت گرفته بودند، به آن اعتراض داشتند.

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: دیوان عالی بر اساس زمان وقوع جرم و زمان حکم عنوان کرد این حکم مشمول مرور زمان شده و قابل رسیدگی نیست و عنوان شد با استناد به شمول زمان، پرونده بسته است.

وی گفت: این بار از سوی مدعی‌العموم به حکم اعتراض شد که شامل گذر زمان نیست. این اعتراض بر اساس ماده ۱۸ پذیرفته شد و رای پیشین شعبه ۲۰ کنار رفت و محکومیت‌ها به قوت خود باقی است. الان به برخی اعتراض‌ها رسیدگی می‌شود

سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: پرونده کرسنت بسیار قطور است و فکر می‌کنم ۸-۷ کارتن پرونده است و قطعا بزودی درخواست رسیدگی فوق‌العاده صورت می‌گیرد.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال