درمان "شب کوری" با سلول های بنیادی در بیمارستان فارابی


"اولین همایش کشوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در چشم پزشکی" با حضور رییس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری و جمعی از صاحبنظران و متخصصان این حوزه صبح روز پنجشنبه اول بهمن ماه در بیمارستان فارابی آغاز به کار کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، رییس بیمارستان فارابی گفت: سلول های بنیادی در درمان بیماری شب کوری تا 18 ماه آینده در بیمارستان فارابی به کار گرفته می شود.

دکتر محمود جباروند روز پنجشنبه در حاشیه بر پایی اولین همایش کشوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در چشم پزشکی با اعلام این خبر افزود: بیمارستان فارابی با همکاری مرکز تحقیقات رویان و مرکز چشم پزشکی لبافی نژاد فعالیت تحقیقاتی مشترکی را در ارتباط با کشت و تکثیر سلول های رنگدانه شبکیه انجام داده که خوشبختانه نتایج آن با موفقیت روبرو بوده است.

وی افزود: با توجه به کیفیت بالای نتایج این آزمایش ها روی مدل حیوانی بعد از تکمیل این مطالعات در این فاز و رضایت کامل از نتایج آن در فاز بعدی که در 18 ماه آینده انجام می شود، این مطالعات روی بیماران نیز انجام خواهد شد.

رییس بیمارستان فارابی با اشاره به اینکه به کارگیری این روش در بیماران دچار شب کوری و بیمارانی که دچار نقص سلول های رنگدانه ای هستند، کاربرد دارد، تصریح کرد: از آنجا که اشخاص دچار شب کوری در شب دید ندارند و دید آنان در روز نیز محدود است، بهره گیری از این شیوه، می تواند، کمک شایانی به این بیماران کند.

وی ادامه داد: استفاده از محیط کشت جدید و شفاف برای رشد سلول های بنیادی و ترمیم بافت سطحی چشم نیز از دیگر کاربردهای جدید سلول های بنیادی بوده که در بیمارستان فارابی انجام شده است.

به گفته دکتر جباروند به کارگیری محیط کشت جدید و شفاف علاوه بر آنکه باعث حفظ شفافیت و رشد سلول های پوششی قرنیه شده، سبب بهبود سطح انکساری چشم و در نهایت بهبود بینایی می شود.

در این همایش دکتر امیرعلی حمیدیه، رییس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری نیز گفت: در کشور با وجود رشد مناسب در زمینه های آموزشی و پژوهشی و افزایش تعداد مقالات در سطح بین الملل آن طور که شایسته کشورمان است تا کنون در فناوری تاثیرگذار نبوده ایم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های ما دانشگاه های نسل سوم نیستند، یادآور شد: اعضای هیات علمی این دانشگاه ها به دلیل مشغله های پژوهشی، درمانی و آموزشی در حوزه تاسیس شرکت های دانش بنیان فعال نیستند که یکی از دلایل اینکه تولیدات علمی به ثروت تبدیل نمی شود، مربوط به همین مساله است.

دکتر حمیدیه ادامه داد: برای جهش بزرگ علمی نیازمند این تفکر هستیم که ایران را بین 3 تا 5 کشور مطرح دنیا قرار دهیم.

وی خاطر نشان ساخت: در حالی که بسیاری از مراکز بزرگ علمی بین المللی از اندیشمندان ایرانی بهره می گیرند، چرا از این امکان در داخل ایران نباید بهره ببریم؟

دکتر حمیدیه ادامه داد: به علت نبود آیین نامه در زمینه سلول های بنیادی،  متاسفانه طی سال های گذشته در مقاطعی کشور در این زمینه سریع حرکت کرده تا جایی که این تندروی بی موقع در کنار مقاطعی که به دلیل جلوگیری از تندروی دچار کند روی شده ایم به این رشته ضربه وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری، ایجاد توازن و تنظیم در زمینه فعالیت و اطلاع رسانی صحیح متناسب با فعالیت های صورت گرفته در زمینه سلول های بنیادی است، تصریح کرد: این امر محقق نمی شود، مگر با همکاری علوم پایه و بالینی.

رییس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه امروزه مرزی بین علوم از قبیل نانو، بایو و... وجود ندارد، گفت: بحث علوم "همگرا" هم اینک در دنیا مطرح است و به همین دلیل در کشور هم مرز بین وزارت بهداشت و وزارت علوم در این حوزه از بین رفته است.  

گفتنی است، "اولین همایش کشوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در چشم پزشکی" از سوی واحد فراهم آوری سلول های بنیادی بیمارستان فارابی با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی نهاد ریاست جمهوری و نیز با همکاری مراکز تحقیقاتی سراسر کشور و... و  نیز جمعی از صاحبنظران و متخصصان این حوزه صبح روز پنجشنبه اول بهمن ماه در بیمارستان فارابی آغاز به کار کرد، عصر روز پنج شنبه به کار خود پایان داد.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال