http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

امضای قرارداد با خودروسازان فرانسوی با مشارکت ۵۰ درصدی

امضای قرارداد با خودروسازان فرانسوی با مشارکت ۵۰ درصدی

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود نیلی در همایش «پساتحریم، فرصت‌های فراروی بخش خصوصی» در تهران اظهارداشت: امسال کشور شرایط بسیار سختی را داشت، زیرا علاوه بر کاهش ۲۰ درصدی درآمد ملی در سال‌های ۹۱ و ۹۲ درآمد دولت به دلیل کاهش قیمت نفت با افت مواجه شد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اعلام اینکه رشد نقدینگی ۲۴ درصد است، ادامه داد: این رقم نشان می دهد که در اقتصاد به صورت انبساطی رفتار می‌کنیم، البته در ماه‌های گذشته دولت سیاست‌هایی را اجرا کرد که رشد نقدینگی را به همراه داشت.

نیلی با اشاره به اینکه ابزارهای سیاست گذار محدود است و تعیین حداقل دستمزد در سال ۹۵ می تواند موضوعی چالشی باشد، اظهار کرد: اگر وضعیت موجود را در نظر بگیریم که دولت به بانک‌ها و پیمانکاران بدهکار است و حجم بدهی و زمان پرداخت آنها مشخص نیست، می توان گفت که انتشار اوراق بدهی می‌تواند برای اقتصاد کشور تورم‌زا باشد.

وی با بیان اینکه بدهی، قدرت اعطای تسهیلات بانک‌ها را کاهش می دهد، خاطرنشان کرد: بانک‌ها به سمت منابع بانک مرکزی حرکت کرده و تورم ایجاد می شود، بنابراین بدهی در این موضوع تاثیرگذار است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور، انتشار اوراق بدهی را ضد تورم دانست و تصریح کرد: این موضوع اعتبار بانک‌ها را کاهش داده و اقتصاد را به سمت مکانیزم بازار حرکت می‌دهد، البته باید توجه داشت که بانک‌ها به بانک مرکزی متکی هستند؛ هر چند که بانک مرکزی اضافه برداشت‌ها را در ماه های گذشته سر و سامان داده است.

نیلی با بیان اینکه اگر این اوراق با حجم زیاد وارد بازار شود، نرخ‌ها را افزایش می‌دهد، گفت: برای رفع این مشکل راهکاری در دستور کار قرار گرفته است که براساس آن، از ورود این اوراق به بازار جلوگیری شود، بنابراین علاوه بر اینکه فشاری بر نرخ‌ها وارد نمی‌شود، پایه پولی و نقدینگی نیز رشد نخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه انتشار این اوراق اقدامی برای سالم سازی اقتصاد است، افزود: انتشار این اوراق از نظر تورم جای نگرانی ندارد؛ به خصوص اینکه بانک مرکزی با انتشار آن به ابزاری دست می یابد که بتواند بازار پول را تنظیم کند.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه برای نخستین بار در اقتصاد کشور بانک مرکزی در چند ماه گذشته وارد بازار بین بانکی شده است، اظهار داشت: می‌توان گفت که بانک مرکزی در این ماه‌ها توانسته است وارد عرصه سیاست‌گذاری پولی شود.

نیلی در خصوص ترکیب شرکای تجاری ایران پس از برجام گفت: برای کشورهایی که به ایران رفت و آمد دارند، برنامه هایی تهیه شده است به طوری که می دانیم از هر کدام از کشورها چه درخواست‌هایی داریم. قرار است در بخش خودروسازی چند قرارداد با خودروسازان فرانسوی و آلمانی منعقد کنیم تا امکان ساخت خودرو به صورت مشارکت ۵۰ درصدی با در نظر گرفتن صادرات فراهم شود.

منبع: مهر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
واقعیت مجازی؛ ابزاری فراتر از سرگرمی که می تواند کیفیت زندگی انسان ها را دگرگون کند
استخدام دو رده شغلی در شرکت چای دبش شعبه تبریز
وداع با پیکر مهندس شهید عملیات تروریستی کرکوک +تصاویر
داعش همه را غافلگیر کرد
قیمت‌ انواع هارد دیسک اکسترنال +جدول
الناز شاکردوست و نیکی مظفری در اکران خصوصی فیلم نیمه شب اتفاق افتاد
جان مک آفی ادعا می کند ایران در حملات سایبری به آمریکا نقش داشته است
استخدام نیرو در دفتر مرکزی آگهی نامه نوید
توضیحات محسنی اژه ای درباره پرونده سعید طوسی
خط و نشان انصاری برای استقلال
آخرین مهلت ثبت نام در سامانه سماح
مایلی‌کهن: ملوان رکورد زده است/ کی‌روش مالزی رفته تا جوج با نوشابه بزند!
استخدام شرکت ها در سال ۹۵
کافه لئو مشهد
پیشنهاد جدید به رامین رضاییان برای حضور در ترکیب ثابت پرسپولیس
آخرین قیمت انواع چرخ گوشت ایرانی +جدول
با رمزگشایی از پوستر مراسم پیش روی اپل، چه حدس هایی می توان زد؟
استخدام شرکت ها در ۳ آبان سال ۹۵
شکار کردن عقاب در دریاچه پر از تمساح (تصاویر)
اعتماد به نفس عجیب استقلالی ها در اظهار نظراتشان!
تبلیغات