محرم و نذر طبیعت


با دیگران به اشتراک بگذارید

محرم و نذر طبیعت

تصویر و عکس محرم و نذر طبیعت
کاربرد ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در عالیت های ملی و دینی در کشور به حدی افزایش کشف میکند که دغدغه دوستداران محیط زیست را به همراه دارد؛ برخی معتقدند می قادر باش بخشی از آن را نذر سایر حوزه ها از قبیل محیط زیست کرد که مددی به حفاظت از این عرصه خواهد بود.

چندین سالی است حجم زیاد بهره گیری از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در عالیت ها دغدغه دوستداران محیط زیست را برانگیخته است، در این روزهای سوگواری محرم نیز پس از پایان کشف کردن مراسم سینه خانمی و عزاداری انبوهی از لیوان های پلاستیکی کف خیابان را پنهان میکند، ظروفی که در نهایت آلودگی آب و خاک را ایجاب میکنند. 
در واقعیت، بهره گیری از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در کشورمان در روزهای عادی نیز زیاد است، به طوری که از این نظر در شمار ۱۰ کشور اول دنیا قرار داریم.
با توجه به افزایش بسیار زیاد بهره گیری از این ظروف در ایام محرم و صفر، فعالان محیط زیست امسال مقوله ای را به نام نذری محیط زندگی کردی به طور برجسته تر مطرح کرده اند و از برگزار کنندگان مراسم در تکایا و حسینیه ها می خواهند از جمله بخشی از هزینه غذا برای نذری را به نذرهای محیط زندگی کردی همچون تامین هزینه تهیه علوفه و یا دانه اختصاص دهند.
علاوه بر این، مشکل کم آبی در کشور تشکل های زیست محیطی را بر آن داشته است که با حضور در تکایا و حسینیه ها از برگزار کنندگان و گردانندگان مراسم بخواهند در پایان مراسم برای نظافت و شست وشو از آب کمتری بهره گیرند. 
محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست روز شنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: امسال تشکل های زیست محیطی در ۱۰ استان از جمله تهران، لرستان، فارس، اصفهان، زنجان، خراسان شمالی، هرمزگان و همدان تلاش می کنند تا فرهنگ جایگزینی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را جا بیندازند.
وی اضافه کرد: نمایندگان این سمن ها با حضور در تکایا و حسینیه ها خواست می کنند که ظروف باستانی را جایگزین ظروف یک بار مصرف پلاستیکی کنند. 
درویش توضیح داد: یکی از مشکلاتی که چندین سالی است به وفور دیده می شود این است که مردم برای دریافت غذاهای نذری هم از ظروف یکبار مصرف بهره میگیرند، در حالی که خوب تر است برای این کار با خود از منزل ظرف به همراه بیاورند زیرا هم سلامت آنها و هم محیط زیست حفظ می شود.
وی ادامه داد: همچنین تلاش می کنیم برگزارکنندگان تکایا و حسینیه ها مکان هایی را به طور جداگانه برای جمع آوری زباله و ته مانده غذاهای گرم اختصاص دهند.
مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی دیگر از اقدامات نمایندگان سمن ها این است که برگزارکنندگان مراسم سوگواری را متقاعد کنند تا با رفتار صحیح الگوی مراجعین و سایر عزاداران باشند.
درویش گفت: همچنین سعی می کنیم رعایت حرمت گیاهان و حیوانات در شهرها در تکایا و حسیینه ها نهادینه شود و با خودداری از ایجاد صداهای زیاد و دیرهنگام، موجب اذیت مردم و حتی حیوانات نشوند.
حسین عبیری گلپایگانی فعال محیط زیست و رییس اجلاس کوهستان سبز نیز در مصاحبه با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: امسال در زمینه نذرهای محیط زندگی کردی برنامه ریزی کردیم و تلاش داریم فرهنگ آن را جا بیندازیم.
به نقل کرده عبیری، تلاش می کنیم برگزارکنندگان تکایا و حسینیه ها به جای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از ظروف یکبار مصرف گیاهی که ماندگاری کمتری در طبیعت دارند، بهره گیرند.
وی ادامه داد: همچنین چندین سالی است که نقش ' حذف و ساماندهی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در مراسم ملی و دینی ' را اجرا می کنیم در این مدت نتیجه خوبی داشته است، حداقل این است که مردم با صدمات این ظروف آشنایی پیدا کردند و در حال حاضر حذف آن، نیازمند یک عزم جدی و ملی و حمایت دولت است.
این فعال محیط زیست با بیان این که هم اکنون برخی از تکایا و حسینیه ها تا حد امکان برای جایگزینی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی اقدام می کنند، خاطرنشان کرد: نکته ای که وجود دارد این است که مکان های جمع آوری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با ظروف گیاهی و ته مانده غذاها باید جدا باشند و از مبدا تفکیک شوند.
بر اساس آمارهای اعلام شده، سالانه بیش از ۱۷۷ هزار تن پلاستیک در کشورمان تولید می شود که برابر با ۵۰۰ تن در روز است و اگر حجم ظروف یکبار مصرف در عالیت ها را نیز به آن افزاییم، عظمت حجم این زباله شهری تصور ناپذیر خواهد بود. 
کاهش این حجم عظیم زباله نیازمند عزم جدی و حضور فعال مردم در عرصه است، که در غیر این صورت، دود تخریب و آلودگی محیط زیست به چشم انسان می رود.

***با تشکر از انتخاب شما***

نگارش توسط: سايه ض.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عاشق و رند و نظربازم و می‌گويم فاش
««« »»»
تا بدانی که به چندين هنر آراسته‌ام

محرم و نذر طبیعت

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال