پیشگویی ازدیاد ۲ متری سطح آب دریاچه ارومیه در سال ۲۰۱۸


با دیگران به اشتراک بگذارید

پیش بینی افزایش ۲ متری سطح آب دریاچه ارومیه در سال ۲۰۱۸

تصویر و عکس پیش بینی افزایش 2 متری سطح آب دریاچه ارومیه در سال 2018

 مدیر نقش گروه های گشت و بازرسی منابع آب های سطحی و زیرزمینی سازمان منطقه ای آب آذربایجان شرقی در پرسش و پاسخ گروه اینترنتی 'تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی' از پیش بینی افزایش ۲ متری سطح آب دریاچه ارومیه تا سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ شمسی) خبرداد.

علی اسماعیلی در پاسخ به سوال، وضعیت کنونی دریاچه ارومیه اظهار کرد: حداکثر تراز دریاچه ارومیه در سال ۱۳۷۳، ۱۲۷۸ متر بود که این رقم در سال ۱۳۹۳ با اختلاف حداقلی و حداکثری ۸ متر به ۱۲۷۰ متر افت یافت.
وی تراز اکولوژیکی دریاچه را هم اکنون ۱۲۷۰.۵۳ متر اعلام کرد که در مقایسه با تراز استاندارد ۱۲۷۴.۱ متر حدود ۴ متر فاصله دارد اما در مقایسه با سنوات قبل بالا فرا رسیده است.
اسماعیلی درمورد برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت احیای این دریاچه خاطرنشان کرد: این برنامه شامل سه بخش کوتاه مدت بین سال های ۹۳ تا ۹۴ به عنوان دوره تثبیت، سال های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۱ به عنوان سال های احیا و سال ۱۴۰۲ به بعد به عنوان احیای نهایی دریاچه انتخاب شده است.
وی در پاسخ به اینکه برای سال ۲۰۱۸ تبریز می توان از دریاچه ارومیه به عنوان یک مکان گردشگری بهره گرفت نقل کرد: سال ۲۰۱۸ همزمان با سال ۹۷ در ایران، مقارن با زمان احیای دریاچه ارومیه است و برای این زمان افزایش ۲ متری آب دریاچه حدس زده شده است.
اسماعیلی در مورد اینکه سدهای منتهی به دریاچه قادر هستند جزئی از برنامه های گردشگری باشند، بیان کرد: اکثر سدهای ساخته شده چندین وجهی بوده که تنها مصرف آب شرب و کشاورزی دارند و تنها بخش کمی از این سدها جنبه گردشگری دارند و به دلیل اهمیت کم توریسم در کشور فعالیت چندانی ندارند و تنها با حمایت بخش خصوصی می توان برای گردشگری سرمایه قرار دهی کرد و برای سال ۲۰۱۸ به آن امیدوار بود.
وی در مورد سامانه پیامکی ۳۰۰۰۷۰۴۰ برای احیای دریاچه ارومیه اظهار بی اطلاعی کرد و نقل کرد: ستاد احیای این دریاچه برای جلب مشارکت های مردمی و دریافت پیشنهادات مردم، سامانه ای در نظر گرفته است.
اسماعیلی مهمترین بحث بخش پروژه های احیا را گروه های گشت و بازرسی در سطح حوضه آگاهی داشت و عنوان کرد: در این راستا تعداد ۱۱۰ گروه در سه استان استقرار کشف کرده که مهمترین وظایف آنها معرفی و پیش گیری از برداشت های غیرمجاز از منابع آب های سطحی و رودخانه ها و هم چنین حفاری های غیرمجاز به صورت چاه است.
وی اضافه کرد: در سال گذشته حدود ۱۳۲ مورد چاه و ۲۰۰ موتور پلمپ و در حوزه رودخانه آجی چای از ۱۵۰ مورد حفاری غیرمجاز پیش گیری و تعداد زیادی کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی نصب گردید.
اسماعیلی یکی دیگر از پروژه های در حال انجام احیا را تسهیل و افزایش حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه عنوان کرده و اهم فعالیت انجام شده را به شرح ذیل تشریح کرد: 
۱- توقف عملیات احداث و اجرای ۴ سد بزرگ سیمینه، لیلان، باران رود و نازلو
۲- تصویب و تخصیص کامل آب سد شهید مدنی به دریاچه ارومیه
۳- عملیات لایروبی رودخانه ها (رودخانه آجی چای در استان آذربایجان شرقی) به طول ۹۰ کیلومتر 
۴- رهاسازی آب سدها به حوضه مربوطه که در سال گذشته رهاسازی ۴۴۰ میلیون مترمکعب آب در فصل غیرزراعی صورت گرفته است
۵- اجرای دستگاه های تحت فشار شبکه های فرعی و عمده توسط جهاد کشاورزی 
۶- انتقال آب با لوله که تمامی این اقدامات موجب افزایش ۴۲ سانتی متری سطح آب دریاچه ارومیه شده است.
وی اضافه کرد: انتقال پساب تصفیه خانه های عجب شیر، مراغه و سهند تبریز به دریاچه ارومیه از دیگر اقدامات عملی در راستای احیای این دریاچه است که تصفیه خانه عحب شیر ۸۰ درصد و تصفیه خانه های بناب، مراغه و سهند حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
اسماعیلی هم چنین کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی را از مهمترین فعالیت ستاد در موضوع احیا عنوان کرد.
وی با اشاره به معضلات خشک شدن دریاچه ارومیه از جمله تشکیل طوفان های نمکی که تا تهران، همدان و زنجان را هم تحت تاثیر خواهد گذاشت نقل کرد: برای پیش گیری از این فاجعه سازمان منابع طبیعی در مناطقی که امکان تشکیل طوفان های نمکی وجود دارد اقدام به مالت پاشی کرده و سعی می کند تا در زمان تثبیت آنها را به صورت نمناک نگه دارد.
وی هم چنین از ریزگردها به عنوان مشکل بزرگ خشک شدن دریاچه ارومیه یاد کرد که باعث بوجود فرا رسیدن مریضیهای پوستی، چشمی و نازایی می شوند و در صورت تداوم خشکی تمدن بزرگ آذربایجان نابود و مزارع و منابع به بیابان مبدل میشود.
وی بازدید کارشناسان کشورهای خارجی از دریاچه را به دو صورت داوطلبانه از طرف سازمان فائو و مورد دوم بازدید با هماهنگی وزارتخانه ها بیان کرد که این سازمان ها و کشورها پس از بازدید و بررسی و مطالعه، پیشنهادات خود را پیشنهاد میکنند.
اسماعیلی عوامل طبیعی را از مهمترین علل خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان کرد و نقل کرد: تغییر اقلیم باعث کاهش نزولات و بارش ها و کاهش روان آب رودخانه ها شده و باعث کم آبی دریاچه شده است که این وضعیت در فصول گرم سال به دلیل تبخیر زیاد و بارندگی کم بیشتر به چشم می خورد.
وی نقش باروری ابرها را به دلیل هزینه بالای آن خارج از برنامه ستاد احیا عنوان کرد.
اسماعیلی ابراز امیدواری کرد که با مصرف بهینه و با بهره گیری از روش های نوین آبیاری، بتوانیم منطقه متمدن و بزرگ آذربایجان و دریاچه ارومیه را از بحران بوجود فرا رسیده نجات داده و به نسل های پس از خود هدیه دهیم.
دریاچه ارومیه از ۲۰ سال پیش شروع به خشکیدن کرده ولی با تدبیر دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته، فرایند خشک شدن دریاچه متوقف و زمینه احیای آن فراهم شده است.
به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، این دریاچه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور دنیا است که بیش از پنج هزار کیلومتر مربع مساحت دارد.

–با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد–

گردآورنده : افشين ب.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

و گر کنم طلب نيم بوسه صد افسوس
««« »»»
ز حقه دهنش چون شکر فروريزد

پیشگویی ازدیاد ۲ متری سطح آب دریاچه ارومیه در سال ۲۰۱۸

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال