قوچ و میش های ارمنی در بیجار به یاد ماندنی شدند


با دیگران به اشتراک بگذارید

قوچ و میش های ارمنی در بیجار ماندگار شدند

سنندج- رئیس اداره حفاظت از محیط زندگی کرد بیجار نقل کرد: با توجه به مکاتبات صورت گرفته با اداره کل حفاظت محیط زندگی کرد استان کردستان، انتقال ۱۷ راس قوچ و میش ارمنی به یک استان دیگر، منتفی و این وحوش در بیجار ماندگار شدند.

تصویر و عکس قوچ و میش های ارمنی در بیجار ماندگار شدند

فواد مصطفی نژاد روز شنبه در نقل کرد و گوبا خبرنگار ایرنا افزود: قوچ و میش ارمنی این منطقه با آب و هوای کوهستانی عادت دارند، و آب و هوای کویری و منطقه یزد برای آنها عالی نیست و سازگاری نمییابند.
وی افزود: مکاتبات در خصوص معضلات انتقال و خسارات احتمالی با همکاری فرمانداری، اجلاسهای مردم نهاد بیجار و اطلاع منتقل کنی به موقع رسانه ها در پشتیبانی از این تصمیم، بسیار خوب و پیش برنده بود.
مصطفی نژاد به روند افزایشی و کامیاب پرورش قوچ و میش در منطقه حفاظت شده و حاشیه رودخانه قزل اوزن بیجار اشاره و نقل کرد: در حال حاضر ۶۵ راس قوچ و میش در این منطقه میزیند که زاد و ولد آنها در وضعیت بسیار خوبی است.
وی کاهش تعداد این وحوش را فقط ناشی از کهولت سن و مرگ طبیعی انها آگاهی داشت و افزود: حداکثر سن آنها ۱۲ سال است که سن دارترین قوچ فعلی در منطقه هشت سال سن دارد.
رئیس اداره حفاظت از محیط زندگی کرد شهرستان بیجار نقل کرد: اقدامات پیشگیرانه و رعایت نکات بهداشتی در منطقه حفاظت شده توسط ماموران و دست اندرکارن به عنوان عامل کامیاب پیش گیری از مریضی وحوش است.
وی افزود: این وحوش در بر می داری یک نوع تغذیه سرشاخه ای هستند و علوفه آنها حتی اگر از خوب ترین یونجه نیز باشد باید به این نکته توجه گردد و در غیر این صورت گرسنه می مانند.
او اظهار کرد: ۳۰ راس آهو و ۱۳۴ گونه پرنده نادر در معرض انقراض کشور تنها در این منطقه زندگی کرد می کنند.
وی با اشاره به عادت خوردن آب سرد توسط قوچ و میش ارمنی افزود: روزانه ۲ نوبت آب مورد نیاز ۶۵ راس تعویض و تامین می شود.
مصطفی نژاد با اشاره به کاهش ۷۰درصدی شکار و ارتقای سطح فرهنگ مردم برای خودداری از شکار افزود: دیدگاه مردم آنقدر ارتقاء کشف کرده که اکنون شکار را نکوهش می کنند.
رئیس اداره حفاظت از محیط زندگی کرد بیجار نقل کرد: ۸۰۰نوع گیاه، هفت نوع ماهی، ۳۷ نوع پستاندار در منطقه حفاظت شده وجود دارذ که حدود ۲۵۰نوع گیاه منطقه از گونه های نادر و کمیابی هستند که فقط در منطقه صلوات آباد و حاشیه رودخانه قزل اوزن رشد می کنند.
منطقه حفاظت شده بیجار و دیگر مناطق حاشیه رودخانه قزل اوزن حدود ۳۵ هزار هکتار تخمین زده شده که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال بیجار واقع شده است.
در این منطقه که از نظر جغرافیایی در بر می داری استعدادهای بی نظیری برای زندگی وحوش است، تعداد زیادی انواع قوچ، میش، کل، بز، خرس قهوه ای، پرندگان، خزندگان و دیگر حیوانات میزیند.
قوچ و میش ارمنی با نام علمی Ovis ammon gmelini گروهی از زیرگونه های گونهٔ گوسفند وحشی است که خود به ۲ گروه زیرگونه تقسیم می شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی هم گوسفند وحشی ارمنی نامیده می شود.
این گونه در حال انقراض در مناطق مرزی آذربایجان تا زنجان، همدان، اراک، کردستان، ایلام و شمال غربی خوزستان پراکندگی دارد.
در حال حاضر بیشترین تعداد قوچ ارمنی در جزیره کبودان واقع در دریاچه ارومیه و مناطق حفاظت شده انگوران، بیجار و هفتاد قله دیده میشود.
۷۳۵۰/ ۳۰۲۰
**خبرنگار : سید باقر سبحانی
**منتشرکننده: عبدالله رحمانی


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال