حذف طاعون نشخوارکنندگان کوچک تا سال ۲۰۳۰


با دیگران به اشتراک بگذارید

حذف طاعون نشخوارکنندگان کوچک تا سال ۲۰۳۰

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: مهار مریضی طاعون نشخوارکنندگان کوچک و حذف آن تا سال ۲۰۳۰ جزو برنامه های این سازمان است.

تصویر و عکس حذف طاعون نشخوارکنندگان کوچک تا سال 2030

مهدی خلج روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در سال ۱۳۹۳ پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نوبت واکسیناسیون دام در مقابله با مریضی طاعون نشخوار کنندگان کوچک داشتیم که در سال ۱۳۹۴ به ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار افزایش یافت و در ۶ ماه اول امسال ۲۰ میلیون نوبت واکسیناسیون انجام شد که روند، بسیار افزایشی بود.
چندین سالی است مریضی طاعون نشخوارکنندگان کوچک ( ppr ) در حیات وحش کشور شیوع کشف کرده و بیش از ۵۰۰ راس کل و بز و قوچ و میش را در استان های خوزستان، اراک، طالقان، زنجان و تهران تلف کرده است، البته این آمار بر اساس لاشه هایی است که دیده شده ومی تواند تلفات بیشتر از این باشد، این تلفات در حالی رخ می دهد که پیکر شکننده و حساس حیات وحش کشور توان تحمل این ضربه ها را ندارد.
طاعون نشخوار کنندگان کوچک یک مریضی ویروسی است که از دام های اهلی به حیات وحش رسانده میشود.
چندین سال گذشته این مریضی در جهان خبر داده شده بود و تلفات زیادی به همراه داشته است اما در کشور ما حدود دو تا سه سالی است که شیوع کشف کرده و مشکلاتی را برای جمعیت کل و بز و قوچ و میش بوجود آورده است، البته کل و بز نسبت به این مریضی حساس تر است و تلفات بیشتری متوجه آنها می شود.
به اعتقاد کارشناسان علت شیوع این مریضی نبود واکسیناسیون مداوم دام های اهلی است که در مجاورت حیات وحش قرار دارند و برای چرا وارد زیستگاه های حفاظت شده می شوند که اکنون رییس سازمان دامپزشکی کشور از حذف کامل این مریضی تا سال ۲۰۳۰ گزارش میکند.
خلج در ادامه مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: بنا داریم در دو سال متوالی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون نوبت واکسیناسیون داشته باشیم و آنرا در سال ۱۳۹۷ به ۵۰ میلیون دز منتقل بکنیم.
وی ادامه داد: پس از آن دوباره روند واکسیناسیون کاهش کشف میکند و تلاش می کنیم که بتوانیم مریضی را به سمتی ببریم که مهار شود و تا سال ۲۰۳۰ به طور کامل کنار زده شود.
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در کنار انجام واکسیناسیون دام، مؤسسه مریضی از هزار و ۷۶۰ در سال ۹۳ به ۷۵۰ مؤسسه در سال ۹۴ رسید که در ۶ ماه اول سالجاری نیز ۲۴۰ مؤسسه مریضی داشته ایم.
خلج درباره ظرفیت تولید واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک در کانون سرم سازی رازی اظهار کرد: تولید واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک از سال ۹۳ در کانون سرم سازی رازی آغاز شده است بنابراین نباید انتظار داشته باشیم تمام نیازهای ما را تامین کند چون ما حداقل سالانه به ۳۰ تا ۳۵ میلیون دز واکسن نیاز داریم.
رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: اما به هر حال سال گذشته کانون رازی حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیون دز واکسن تولید کرد و به چشم مییاید امسال بتواند آنرا به ۲۰ میلیون دز برساند که مازاد نیاز را از منابع خارجی خریداری می کنیم.
وی درباره تغییر دامپروری باستانی به صنعتی گفت: در مجموع روند تغییر روبه جلو است، مردم باید آگاهی بدارند که حتما مباحث علمی و ضوابط بهداشتی را بیشتر رعایت کنند و این تفکر سال به سال پررنگ تر می شود، این روند به گونه ای به سمت پیش میرود که مردم اماکن پرورشی خود را بهداشتی تر می کنند.
خلج افزود: قادر نیستیم روستاها را خلوت کنیم مردم باید در روستاها بمانند و در کنار کشاورزی دامداری هم داشته باشند چون دام کارخانه ارزش اضافه کرده بخش کشاورزی است بنابراین مهم این است که مردم را تعلیم دهیم و از آنها بخواهیم و خودشان هم به این نتیجه برسند برای اینکه یک دام سودمند داشته باشند باید حتما مباحث بهداشتی را رعایت شود.
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: باید آگاهی بدارند که از خوراک بهداشتی سالم بهره گیرند تا در نهایت تولید سالمی داشته باشند که این کار به تدریج در روستاها در حال انجام است.
علمی ۹۰۱۴** ۱۴۴۰
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال