حجاب اجباری است یا اختیاری؟ (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

حجاب اجباری است یا اختیاری؟

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس حجاب اجباری است یا اختیاری؟

برای اکثرا سوال است که آیا حجاب اجباری است یا اختیاری؟برخی با ضرورت بحث حجاب مخالفند، زیرا، آن را مسئله‌ای فردی می‌دانند نه جمعی. از جمله ادله ایشان، آن است که حجاب در صدر اسلام اجباری نبوده، بلکه موکول به تصمیم و درخواست خود افراد بوده است.

 

آنان می‌گویند در ابتدای انقلاب اسلامی کشورمان نیز مسئله اجباری کردن حجاب محل اختلاف میان علما گردید. از جمله مرحوم آیت الله محمود طالقانی، بعد از اعلام اجباری شدن پوشش سر برای بانوان در ادارات دولتی توسط امام خمینی، به موضع‌گیری علیه آن توجه کرد.

 

سخنان وی آن‌چنان که در روزنامه اطلاعات، مورخ ۲۰ اسفند ۱۳۵۷ فرا رسیده است بدین قرار است: «حتی برای زن‌های مسلمان هم در حجاب اجباری نیست چه برسد به اقلیت‌های مذهبی… ما نمی‌گوییم زن‌ها به ادارات نروند و هیچ کس هم نمی‌گوید… بانوان عضو فعال اجتماع ما هستند…

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس حجاب اجباری است یا اختیاری؟

 

اسلام و قرآن و مراجع دین می‌خواهند شخصیت زن حفظ شود. هیچ اجباری هم در کار نیست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون بانوان ما به چه صورت زندگی می‌کردند؟ مگر چادر می‌پوشیدند؟… کی در این راهپیمایی‌ها بانوان ما را مجبور کرده که با حجاب یا بی‌حجاب فرا برسند؟

 

این‌ها خودشان احساس مسئولیت کردند، اما، حالا این که روسری سر کنند یا نکنند باز هم هیچ‌کس در آن اجباری نکرده است». نهایتاً طبق دستور امام خمینی، اجباری شدن حجاب در ادارات دولتی اجرا شد و در سال ۱۳۶۳ مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون مجازات اسلامی،

 

برای نبود رعایت حجاب در معابر عمومی، ۷۲ ضربه شلاق تعیین نمود (ماده ۶۳۸ قانون مدنی، برای بانوان بی‌حجاب، حبس از ده روز تا دو ماه، یا جریمه انتقادی تعیین کرده است). در رابطه با اختلافات ابتدای انقلاب باید نقل کرد آن‌چه باید ملاک ما برای تشخیص قول صحیح از اقوال خطا باشد،

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس حجاب اجباری است یا اختیاری؟

 

ادله‌ای است که طرفین بر ادعای خود مطرح می‌کنند؛ حجاب، یک عنوان شرعی است، ولی اجباری کردن حجاب در جامعه، یک عنوان شرعی نیست، بلکه عنوانی مربوط به زندگی روزمره است که باید از طریق انطباق قواعد عام شرعی حکمش را در هر وقت به دست آورد. توضیح آنکه، عنوانی هم‌چون «نماز یومیه»

 

یا «سرقت» عناوینی شرعی هستند که حکم اولی وجوب و حکم دومی حرمت است، اما، «خوردن» یا «نگاه کردن»، عنوانی شرعی نیستند که به همین عنوان، مستلزم حکمی از سوی شارع باشند، بلکه باید دید تحت کدامیک از عمومات مندرج می‌شوند. مثلاً، خوردن گوشت

 

خوک حرام است، اما، خوردن آن‌چه لازمه حفظ حیات است واجب است. اگر امروزه، در جامعه اسلامی، طی کردن دوره سربازی، اجباری است، نمی‌توان بر آن خدشه کرد که در صدر اسلام، پیامبر اکرم و ائمه طاهرین، کسی را مجبور به دو سال خدمت ارتشی نمی‌کردند!

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال