http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

چرا برندگان نوبل روز به روز پیرتر می شوند؟

چرا برندگان نوبل روز به روز پیرتر می شوند؟

وب سایت تکرا – محمدرضا لرزاده:  میانگین سن برندگان نوبل امسال 72 سال بوده، چیزی که پیش از این سابقه نداشته است. برندگان جایزۀ نوبل سال 2016 در رشته‌های فیزیک، پزشکی و شیمی همه مردانی بالای 65 سال و گاهی بالای 72 سال هستند.

 

 جایزه‌ای برای کهنسالان! چرا برندگان نوبل روز به روز پیرتر می‌شوند؟

میانگین سن برندگان نوبل امسال ۷۲ سال بوده، چیزی که پیش از این سابقه نداشته است. برندگان جایزۀ نوبل سال ۲۰۱۶ در رشته‌های فیزیک، پزشکی و شیمی همه مردانی بالای ۶۵ سال و گاهی بالای ۷۲ سال هستند. ولی اگر نیمۀ نخست قرن بیستم بازگردیم، این میانگین سنی فقط ۶۵ سال بوده است. برندگان نوبل رشتۀ فیزیک (که امسال مردانی بودند که نیمۀ دوم دهۀ ۶۰ زندگی خود را سپری می‌کردند) زمانی به طورمیانگین بیش از ۴۷ سال نداشتند!

در واقع، در همۀ علوم کهن، این روند افزایش سن برندگان جایزۀ نوبل از دهۀ ۱۹۵۰ آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه داشته است. اغلب داستان‌هایی می‌شنویم که مثلاً فلان نویسنده یا فیلسوف هزاران سال پیش همۀ کتاب‌های دوران خود را خوانده بود. امروز البته دیگر از این خبرها نیست و دامنه علم بسیار گسترده‌تر شده است. آیا این‌قدر اطلاعات و نظریه زیاد شده که فقط باید انتظار اکتشافات علمی را در کهن سالی داشت؟ احتمالاً این جواب سوال ما نیست.

گوستاو کلستراند، مسئول ارشد موزۀ  نوبل می‌گوید که صد سال پیش فقط ۱۰۰۰ فیزیکدان در دنیا وجود داشت ولی امروز شمار آنها از یک میلیون نفر گذشته است. به زعم وی: «پس این مسئله یکی از عوامل مهم است. زمان انتظار برای دریافت جایزۀ نوبل بیشتر و بیشتر می‌شود و نمی‌توان بلافاصله بعد از یک اکتشاف انتظار برنده شدن جایزه را داشت.» امروز دانشمندان در دوران جوانی به اکتشافاتی می‌رسند ولی تعداد این اکتشافات دیگر معدود نیست و کمیتۀ انتخاب برندۀ نوبل استاندارد کیفی بالایی برای انتخاب برنده دارد و همین شانس دریافت جایزه را در جوانی کمتر و کمتر می‌کند.

ولی خب، این هم پاسخ سوال ما نیست. امروز تعداد نویسندگان، اقتصاددان‌ها و اشخاص مدافع صلح بسیار بسیار بیش‌ از ۱۰۰ سال پیش شده است. البته قضیۀ زیاد شدن سن و سال این برندگان بسیار متفاوت است و هنوز مشخص نیست چرا برندگان نوبل فیزیک بسیار پیرتر از برندگان جایزۀ نوبل پزشکی هستند. شاید دلیل آن انقلاب علمی اویل قرن ۲۰ باشد و شکوفایی سریع مکانیک کوانتوم.

آقای کلستراند همچنین متذکر می‌شود که «فیزیک در نیمۀ اول قرن رشد سریعی داشته است و بسیاری از فیزیکدان ها در سنین جوانی اکتشافات زیادی داشته‌اند.» و این دقیقاً مسئله‌ای است که کمیتۀ نوبل هم از آن آگاه است: «کمیته به این مسئله نیز توجه داشته است. فیزیک رشتۀ مورد علاقه آنهاست و می‌دانند که یافته‌های این رشته چقدر سریع اتفاق می‌افتد.» به  همین دلیل برای بردن نوبل باید کار خاص تری کرد تا نظر کمیته جلب شود و دیگر مکتشف بودن صرف کفایت نمی‌کند و گاهی این اکتشاف خاص سال‌ها زمان می‌برد.

منبع

گرد آوری :مجله تفریحی فول فان

منبع: فول فان
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
بزرگترین چالش‌های اقتصاد جهانی در سال آینده
خواننده معروف ایرانی درکنار دخترش +عکس
استفاده از تبلیغات انتخاباتی حسن روحانی بر علیه خودش
مگر خودتان نگفتید روحانی سابقه کار اجرایی ندارد؟!
استخدام قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء سال ۹۵
تمرینات قدرتی برای زنان
روش تهیه پیراشکی سیب با فر + عکس پیراشکی سیب
جزئیات نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی
طرح «فریز نفتی» به مرحله اجرا می‌رسد؟
جلوگیری از اکران «یتیم‌خانه ایران»
سلفی های هانیه توسلی و گربه اش نغمه خانم
باز هم احترام آمریکایی به پاسپورت ایرانی
استخدام کارشناس و مدیر فروش در تهران
اینجا سردترین نقطه کره زمین است (تصاویر)
محمد رویانیان به دادگاه رفت
بدل ستاره پرسپولیس در تعمیرگاه پیدا شد + عکس
سرگذشت زنان و مردان عکس خاطره انگیز +عکس
نظر موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی ورزش
جورج لوکاس نقشی در نوشتن داستان فیلم Indiana Jones 5 نخواهد داشت
شریعتمداری: باید به فکر نجات عابر بود و نه کلاه!
تبلیغات