یک «تپه باستانی» نجات یافت + تصویر (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

یک «تپه باستانی» نجات یافت + تصویر

تپه شهن آباد دربردارنده شواهد فرهنگی از ادوار نوسنگی، کالکولتیک، برنز و اشکانی با اجرای پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از دست درازی متجاوزان در امان ماند.

عکس شماره ۱ ⇩

عکس   یک «تپه سنتی» نجات کشف کرد + عکس و تصویر

به گزارش اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسن دهقانی فرد – سرپرست پروژه گمانه خانمی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه شهن آباد (شهرستان نورآباد) با اشاره به اینکه تپه شهن آباد دربردارنده شواهد فرهنگی از ادوار نوسنگی،کالکولتیک، برنز و اشکانی با اجرای پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از دست درازی متجاوزان در امان ماند، اظهار داشت: سطح تپه شهن آباد در اثر خانه سازی روستائیان، فعالیت کشاورزان و بهره گیری از قسمت‌های شمالی و غربی برای ریزش زباله و فضولات حیوانی توسط اهالی مضطرب شده بود، از این رو پروژه تعیین عرصه و حریم آن در دستور کار قرار گرفت.

عکس شماره ۲ ⇩عکس   یک «تپه سنتی» نجات کشف کرد + عکس و تصویر

وی با اشاره به پیشینه مطالعاتی این محوطه گفت: تپه شهن آباد در سال ۱۳۸۰ شمسی توسط هیأت بررسی شهرستان نورآباد به سرپرستی عمران گاراژیان مورد بررسی و معرفی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۰ به شماره ۴۱۵۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به نقل کرده دهقانی فرد این تپه در سال ۹۰ توسط موسی سبزی تعیین حریم نظری و در بررسی سطحی آن شواهد فرهنگی مربوط به ادوار نوسنگی،کالکولتیک، برنز و  اشکانی شناخته شد.

این باستان شناس گفت: اشمیت در بررسی خود از این منطقه سفال‌های منقوش نوع شهن آباد را مربوط به این محوطه شناسانده است.

وی بیشترین زیان‌های وارد شده به تپه شهن آباد را  عوامل انسانی اعلام کرد که به منظور جاده سازی بخش زیادی از محوطه را تسطیح کردند.

دهقانی فرد گفت: بخشی از اراضی درون عرصه اثر زیر کشت دیم است و کاربری اراضی بیرون از عرصه اثر که بخشی از حریم را نشان می‌دهند، در جهات چهارگانه عمده در حال حاضر مسکونی، کشاورزی، باغ و ساختمانی است.

این باستان شناس اضافه کرد: حدود عرصه و حریم تپه شَهن آباد در جهات جغرافیایی عمده و فرعی بر اساس ۲۶ گمانه  امتحانی مشخص و ارائه داده شد که این حدود با بهره گیری از خطوط به وحشت افتیم شده بر روی نقشه توپوگرافی مشخص شود.

سرپرست پروژه گمانه خانمی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه شَهن آباد گفت: براساس ضوابط حفاظتی مربوط به عرصه این اثر هرگونه ساخت و ساز، خاکبرداری، برداشت سنگ، تسطیح، کاشت نهال، کشاورزی، حفر چاه، کانال و هرگونه اقدامی که منجر به تخریب یا زیان عرصه شود ممنوع است.

دهقانی فرد با بیان اینکه هرگونه کاوش، مطالعات پژوهشی و موارد مرتبط در انحصار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، تصریح کرد: انجام هرگونه عملیاتی که به بنیان تاریخی عرصه اثر زیان رساند از قبیل بهره گیری از سیستم‌های دودزا و لرزاننده و هدایت آبهای سطحی به سمت عرصه ممنوع است.

وی اضافه کرد: بر اساس ضوابط حفاظتی حریم، عبور هرگونه خطوط لوله نفت، گاز و غیره در محدوده حریم اثر با حضور کارشناس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بلامانع است.

عکس شماره ۳ ⇩عکس   یک «تپه سنتی» نجات کشف کرد + عکس و تصویر

به نقل کرده این باستان شناس، به منظور حفظ منظر طبیعی و ارزش‌های زندگی کرد محیطی هرگونه اقدامات عمرانی، دکل‌های مخابراتی، قطع درختان، برطرف کردن و یا تغییر مسیر آب‌های سطحی (نهر و چشمه)، ساخت جاده باید با تهیه نقش و تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.

تپه شهن آباد در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شهر نورآباد از توابع شهرستان نورآباد(دلفان) در استان لرستان قرار دارد.

–انتها–

تهیه کننده : آزاده ی.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

لنگر حلم تو ای کشتی توفيق کجاست
««« »»»
که در اين بحر کرم غرق گناه آمده‌ايم

یک «تپه باستانی» نجات یافت + تصویر (۳ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال