تهران پیشگام رشد معاملات مسکن


به گزارش صبحانه، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،حسام عقبایی گفت: بازار مسکن بعد از سه سال که در رکود به سر می برد امروزه در حال گذر از دوره رکود است. وی ادامه داد: ارائه تسهیلات بانکی باعث ترغیب بازار تقاضا شده و متقاضیان بازار مسکن بالأخص در بخش خرید واحدهای کوچک زیاد شده است.

عقبایی تصریح کرد: بر اساس آمار و ارقام، نشانه های خروج از رکود در معاملات مسکن و همچنین ورود به دوران پیش رونق را شاهد هستیم.

وی افزود: در شهر تهران در 6 ماه اول سال 95 حجم معاملات سیر صعودی داشته که این رشد به معنی رونق نیست اما این روند مبین عبور از رکود و ورود به دوران پیش رونق است.

وی تأکید کرد: در شهر تهران در ماه مرداد 18 هزار و 699 قرارداد خرید و فروش و در شهریور 15 هزار و 379 قرارداد خرید و فروش داشتیم که این آمار مبین افزایش حجم معاملات به طور نسبی است.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: میانگین معاملات در کل کشور کاهش داشته اما بازار مسکن الگو و نشأت گرفته از بازار پایتخت است به طوری که بازار پایتخت اگر وارد رونق و پیش رونق شود سایر استانها نیز رونق پیدا می کند.

وی گفت: بخشی از معاملات در شهر تهران علاوه بر بازار مصرف رویکرد سرمایه ای دارد و این انگیزه سرمایه گذاری در سایر استان ها بسیار پایین است.

وی ادامه داد: هر چند در کل کشور رویکرد سرمایه ای کاهش پیدا کرده اما به صفر نرسیده و در بسیاری از شهرستان ها و شهرهای کوچک رویکرد سرمایه ای نزدیک به صفر است که باعث کاهش معدل معاملات در سطح کشور می شود.

عقبایی تصریح کرد: در سه تا چهار ماه آینده یعنی اواخر پاییز و اوایل زمستان 95 شاهد افزایش حجم نسبی معاملات در مراکز استان ها هستیم و در پایان سال نیز افزایش معاملات به شهرهای کوچکتر نیز می رسد.

وی با اشاره به اینکه مسکن در شش ماه دوم سال وارد فاز پیش رونق می شود گفت: در مجموع در تهران 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل معاملات مسکن رشد داشته است و تأثیرگذاری بازار پایتخت بسیار مهم است و ارائه تسهیلات در شهر تهران قابل لمس بوده است.

وی ادامه داد: در شهریور ماه 95 در سطح کشور 50 هزار و 630 قرارداد خرید و فروش و 61 هزار و 78 قرارداد اجاره منعقد شد و در شهر تهران در شهریور 95، 15 هزار و 372 قرارداد خرید و فروش و 19 هزار و 32 قرارداد اجاره منعقد شد که در مجموع در تهران 34 هزار و 830 قرارداد و در کل کشور در شهریور ماه 114 هزار و 139 قرارداد منعقد شد که در پاییز معاملات روند صعودی خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه اصلی ترین زمان نقل و انتقال و اجاره در فصل تابستان است گفت: در فصل پاییز و زمستان حجم معاملات چندین برابر تابستان است به طوری که در بهمن 91، در فصل زمستان شاهد رشد 3 برابر معاملات بودیم.

وی تأکید کرد: افزایش و ارائه تسهیلات به دهک های متوسط جامعه کمک زیادی کرده است اما اصلی ترین عامل بازار برای خروج از رونق در فضای اقتصادی کشور نیست.

وی افزود: با یک عامل تسهیلات بازار وارد رونق نمی شود باید قدرت خرید مردم بالا رود و دولت از روش های جز تسهیلات بانکی استفاده کند.

عقبایی تأکید کرد: اصلاح تسهیلات بانکی گامی در جهت بالا بردن قدرت خرید مردم است اما اقداماتی ازجمله کاهش سود و بازپرداخت تسهیلات، افزایش مدت بازپرداخت در کنار مدیریت زمین و بخش مسکن اجتماعی و مسکن استیجاری دولت می تواند حرکت جهادی در این بخش داشته باشد و می تواند بخشی از مطالبات مردم را پاسخگو باشد.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال