http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

بیماری های آمیزشی و عفونت های کلامیدیایی

بیماری های آمیزشی و عفونت های کلامیدیایی

با دیگران به اشتراک بگذارید

بیماری های آمیزشی و عفونت های کلامیدیایی

بیماری‌های آمیزشی

احتمالا بسیاری از شما خوانندگان نام کلامیدیا (Chlamydia) را شنیده‌اید. کلامیدیا یک عفونت باکتریایی است که بسادگی از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود. این مریضی هم بانوان و هم مردان را در تمامی گروه‌های سنی مبتلا می‌کند که البته شیوع آن در جوانان بیشتر است. طبق آمار سازمان بهداشت دنیاای، سالانه ۹۰ میلیون مورد تازه عفونت کلامیدیایی در جهان اتفاق می‌افتد. حتی یکی از عوامل مهم عفونت لگنی و ناباروری در خانم‌ها همین عفونت کلامیدیایی است. از طرفی هر فوت شدی که مبتلا به عفونت مقاربتی سوزاک می‌شود باید از نظر عفونت کلامیدیایی نیز مورد درمان قرار گیرد، اما پیامد این عفونت در هر دو جنس بیشتر از سوزاک است.

عفونت‌های کلامیدیایی شایع‌ترین مریضی آمیزشی باکتریایی در دنیا هستند. تا مدت‌ها پیش مهم‌ترین مریضی ناشی از کلامیدیا تراخم بود که یک مریضی چشمی است و از شایع‌ترین دلایل نابینایی نیز به شمار می‌رود، ولی در حال حاضر گونه‌ای از این باکتری بیشتر شایع شده است که منجر به عفونت در سیستم تناسلی می‌شود. کلامیدیاها انگل‌های داخل سلولی هستند که بسیاری از خصوصیات فیزیکی آنها مثل ویروس‌هاست. این میکروب‌ها سبب التهاب مجرای ادرار، واژن، گردن رحم، لوله‌های رحمی، مقعد و تخمدان‌ها می‌شوند.

البته از آنجا که کلامیدیا یک عفونت داخل سلولی است، تشخیص آن با روش‌های معمول آزمایشگاهی معضل است. این مریضی امکان می دارد بدون نشانه یا در بر می داری علائم خفیف و زودگذر باشد، ولی با گذشت زمان پیامد خود بویژه در بانوان را بوجود خواهد آورد. بیشتر افرادی که مبتلا به بیماری‌های آمیزشی کلامیدیایی هستند، از آلودگی خود به این میکروب بی‌خبرند و به دنبال امتحان یا درمان نمی‌روند. نکته حائز اهمیت این که اگر شریک جنسی نیز درمان نشود، فرد بعد از درمان، مجدد مبتلا خواهد شد.

کلامیدیا با هر نوع رابطه جنسی قابل انتقال است. کلامیدیا می‌تواند در ضمن زایمان طبیعی از مادر به طفل رسانده شود، چون گردن رحم در خانم‌ها و دختران جوان هنوز بخوبی تکامل کشف نکرده است، بنابراین امکان ابتلای آنها بیشتر است. هر مریضی در بر می داری یک دوره نهفته است یعنی مدت وقتی که طول می‌کشد تا علائم مریضی بعد از آلوده شدن به میکروب یا ویروس مربوط نمایان ساخته شوند. طول دوره نهفته در عفونت کلامیدیایی سه تا ۱۴ روز است.

باید آگاهی بدارید ۷۵ درصد خانم‌های مبتلا بدون نشانه هستند که قادر هست با علائمی مثل ترشح غیر طبیعی از واژن و سوزش هنگام ادرار کردن همراه باشد. حتی اگر عفونت از گردن رحم به لوله‌های رحمی انتشار داده شود، باز امکان می دارد بیمار بدون علائم و نشانه باشد. ولی در عده‌ای از خانم‌ها سبب درد در قسمت تحتانی شکم، درد در قسمت پایین کمر، درد در ضمن مقاربت، تهوع، تب و خونریزی بین پریودها می‌شود. حتی عفونت کلامیدیایی گردن رحم می‌تواند به ناحیه مقعد نیز انتشار داده شود. از طرفی قسمت اعظم مردان مبتلا نیز بدون نشانه هستند و در صورت وجود علائم به صورت ترشح سفید یا روشن از مجرا و سوزش هنگام ادرار کردن خواهد بود. مردها همچنین امکان می دارد دچار سوزش و خارش در نوک مجرای ادرار شوند. در هفته فرا رسنده به عوامل خطر، جلو گیری و راهکارهای درمانی این عفونت می‌پردازیم.

روزنامه جام جم

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
۲۰ عکس بی عیب و نقص برای افرادی که روحی کمال گرا دارند.
تور ارزان نوروز 96 (داخلی و خارجی)
درخواست پناهندگی بسیاری از دیپلمات‌های ترکیه از آلمان
ستایشی دیگر، این بار قربانی توحش والدین! +عکس (15+)
کیلیپ فیلم مکالمه با عباسی درباره استعفای کاظمی و کناره گیری بازیکنان مشکی جامگان (نود ۳ آیا +( آپارات ) پخش
تور آنتالیا و ارمنستان نوروز 96
پوستر فیلم «یتیم‌خانه ایران» رونمایی شد
انتساب مختومه کردن پرونده هابه رئیس قوه قضائیه کذب است
۱۳ درمان خانگی برای پیشگیری و درمان تبخال
تنها نوابغ و مبتلایان اسکیزوفرنی می توانند به این سه سوال به درستی پاسخ دهند.
تورهای داخلی ارزان قیمت و لحظه آخری نوروز 96
علیرضا حیدری: با لگد زدن به دیوار در باز نمی‌شود!
وزیر نیرو: سود بانکی در کشورهای همسایه ۲ تا ۳ درصد است
چگونه بیشتر عضله سازی کنیم؟
۱۰ استفاده جالب ومفید از آسپرین که تا به حال نمی دانستید.
بیکاری یک میلیون فارغ‌التحصیل در سال جاری
آخرین خبرها از کارخانه‌های«ارج»،«آزمایش» و «پارس‌الکتریک»
داعش از هیفا وهبی تقاضای جهاد نکاح کرد + تصاویر
کیلیپ فیلم ایرج مهدیان رمز من(به همراه متن) +( آپارات ) پخش
تصاویری کمیاب از الهام حمیدی
تبلیغات