http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

تکنولوژی نانو؛ انقلاب سبز در صنعت کشاورزی

تکنولوژی نانو؛ انقلاب سبز در صنعت کشاورزی

با دیگران به اشتراک بگذارید

فناوری نانو؛ انقلاب سبز در صنعت کشاورزی

تصویر و عکس فناوری نانو؛ انقلاب سبز در صنعت کشاورزی
فناوری نانو علاوه بر کاربرد در صنایع گوناگون، کاربردهای وسیعی در صنعت کشاورزی، همچون زراعت و باغداری دارد.
فناوری نانو که فناوری نوین و تواناای است، قادر بوده در حوزه‌های متعدد صنعتی تحولی عظیم در افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ها بوجود آورد.
 
فناوری نانو در صنعت کشاورزی همچون سایر صنایع با قابلیت‌های وسیع خود امیدهای زیادی را برای رفع کمبودها و توسعه این بخش به وجود آورده است.
 
افزایش کیفیت کود و سموم کشاورزی
 
مریم هاشمی، عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکتونولوژی کشاورزی و دکتری بیوتکنولوژی صنایع غذایی در خصوص افزایش کیفیت کود و سموم کشاورزی اظهار داشت: فناوری نانو در کاهش مصرف کود و سموم شیمیایی و کارآمدتر کردن این مواد از طریق نانو کپسوله کردن آنها نقش بسیار اهمیتی می داری را ایفا می‌کند.
 
مهار و جلو گیری از بیماری‌های دام، طیور و آبزیان
 
وی افزود: بهره گیری از فناوری نانو علاوه بر تامین نیاز غذایی گیاهان به مدد نانو سنسورها و نانو حسگرها در راه‌اندازی دستگاه تشخیص با سرعت عوامل بیماری‌زا در مزرعه، باغ و حتی مراکز پرورش دام، طیور و آبزیان برای مهار و پیش گیری از شیوع بیماری‌ها در مزارع کاربرد دارد.
 
مریم هاشمی افزود: از دیگر کاربردهای فناوری نانو در صنایع کشاورزی می‌توان به افزایش مقاومت و ارتقاء کارایی پوشش پلاستیکی گلخانه‌ها اشاره کرد.
 
بهبود کیفیت آب مورد استفاده در صنایع کشاورزی
 
این عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی تصریح کرد: فناوری نانو، در افزایش کیفیت آب مورد استفاده در صنایع کشاورزی به منظور حذف آلاینده‌ها، باقی‌مانده سموم و حتی صرفه‌جویی در میزان مصرف آب کشاورزی در قالب سوپر جاذب‌ها نقش بسزایی دارد.
 
ارتقای کارایی ماشین‌آلات کشاورزی
 
هاشمی عنوان کرد: فناوری نانو در حوزه ماشین‌آلات کشاورزی با ایجاد پوشش‌های سخت در پیرامون ماشین‌آلات، حفظ ماندگاری قطعات، کارایی و طول عمر آنها افزایش می‌دهد.
 
بهبود کیفیت دستگاه بسته‌بندی مواد غذایی
 
وی با اشاره به کاربرد فناوری نانو در حوزه صنایع غذایی و بسته‌بندی نقل کرد: بهره گیری از فناوری نانو در این حوزه با بهبود دستگاه بسته‌بندی، سبب کاهش ضایعات بعد از برداشت محصولات کشاورزی و فرآورده‌های تولیدی در کارخانه‌های صنایع غذایی می‌شود.
 
عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکتونولوژی کشاورزی ادامه داد: فناوری نانو در ایجاد فرآیندهای تازه که می‌تواند جایگزین فرآیندهای حرارتی پاستوریزاسیون باشد، از پتانسیل بالایی برخوردار است.
 
تجاری‌سازی محصولات کشاورزی تولید شده با فناوری نانو
 
این عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی ادامه داد: در کشور ما، با توجه به اهمیت مقوله تولید غذا و امنیت و مطمئنی مواد غذایی برای دادن مجوز به محصولات نانویی، دقت و سخت‌گیری‌های فراوانی به عمل می‌آید.
 
مریم هاشمی تصریح کرد: خوشبختانه در کشور ما شرکت‌هایی هستند که محصولات نانویی را تولید می‌کنند؛ محصولاتی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در حوزه کشاورزی کاربرد دارند.
 
وی اظهار داشت: کمیته نانو وزارت جهاد کشاورزی سامانه‌ای را برای ثبت تولیدکنندگان و بررسی فرآیند و خصوصیات محصول و نهایتا صدور مجوز طراحی کرده است که مسائل مطمئنی در این فرآیند لحاظ می‌شود.
 
مریم هاشمی نقل کرد: در حال حاضر برخی از شرکت‌های دانش بنیان نمونه‌هایی از نانوکودها، نانو سم و فیلم پلاستیکی گلخانه‌ها را جهت بررسی به سامانه مذکور ارائه داده‌اند.
 
وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان چند محصول دیگر را در دست تولید دارند که به طور غیر مستقیم صرفه جویی در هزینه‌ها را در پی داشته و سبب افزایش عمر قطعات محصولات کشاورزی می‌شوند.
 
برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در خصوص محصولات نانویی
 
این عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی نقل کرد: سامانه آنلاین ثبت درخواست‌ها و صدور مجوزها تا پایان سال ۹۵ تحت عنوان سامانه وزارت جهاد کشاورزی رونمایی می‌شود.
 
مریم هاشمی، عنوان کرد: از دیگر برنامه‌های وزارت کشاورزی در راستای هموار کردن مسیر ورود محصولاتی که توانایی عرضه به بازار را دارند، برگزاری نشست‌های تخصصی در بحث‌های گوناگون کشاورزی به منظور برقراری ارتباطی کارآمد میان بخش‌های گوناگون تحقیقاتی، دانشگاهی و صنعتی است.
 
پروژه‌های دانش‌آموزی و پژوهشی نانویی
 
وی ادامه داد: از دیگر اقداماتی که امسال در نمایشگاه فناوری نانو صورت گرفته، انتخاب پروژه‌های دانش‌آموزی مرتبط با بخش کشاورزی همچون بحث سموم، کودها و بسته‌بندی محصولات کشاورزی بوده است.
 
هاشمی اظهار داشت: در بخش پژوهشی، نتایج بیش از ۷۰  پروژه‌ تازه کشاورزی که در وزارت جهاد کشاورزی با بهره گیری از توانایی فناوری نانو در حال اجرا است، رونمایی شد که از این میان بیش از ۲۰ پروژه در حال اجرا است.
 
عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی با برشمردن تعدادی از این پروژه‌ها تصریح کرد: انواع نانو‌سموم، نانو کودها، سیستم‌های بسته‌بندی، مقاوم کردن چوب‌های ام دی اف برای پیش گیری از پوسیدگی و مهار بیماری‌های دام، طیور و آبزیان، از جمله این پروژه‌ها محسوب می‌شوند.
 
بهره گیری از فناوری نانو در بخش کشاورزی انقلابی سبز در این حوزه بوجود آورد که سبب گرویدن کشاورزان از کشاورزی باستانی به کشاورزی صنعتی شد و تاثیر گیراای در افزایش کیفیت و کمیت محصولات بوجود آورد.
 
 
منبع :  باشگاه خبرنگاران جوان، 

——————————–

مطلب از : فردين م.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از صدای سخن عشق نديدم خوشتر
««« »»»
يادگاری که در اين گنبد دوار بماند

تکنولوژی نانو؛ انقلاب سبز در صنعت کشاورزی

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
نور موبایل کوری و بیخوابی می آورد
عکس جدید پریناز ایزدیار با چهره ای متفاوت
برج خلیفه ساخته شده با اسباب‌ بازی +عکس
نحوه استفاده از موبایل به جای کارت یا همان پول الکترونیکی
توضیحات تکان دهنده درباره دکل گمشده و فرار یک آقازاده !!!
آینده دومین کارخانه بزرگ خودروسازی ایران در ابهام
استخدام دو رده شغلی در کانون پیشگامان نور
آزاده نامداری عکس دست دخترش گندم را منتشر کرد!
فواید داشتن لکسوس در تهران (عکس)
اعلام وصول نامه معرفی وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ
کاهش فروش خودروهای لوکس در روسیه
زهرا نعمتی در یک پادگان نظامی +عکس
خواننده جنجالی پس از انجام 300 جراحی زیبایی درگذشت + عکس چهره عجیب وی
1504 نجومی‌بگیر در کشور/ حقوق 238 میلیونی یک پزشک/ دیدار مجدد فائزه هاشمی با بهائیان/ تجهیز 258 میلیونی دفتر مدیرعامل بیمه/ خداحافظی نکردن روحانی با وزرای مستعفی/ سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در نیروگاه ایرانی
استخدام پخش موادغذایی شاهسوند استان قم
دیدار قد کوتاهترین زن ایرانی با رئیس جمهور + عکس
شب نشینی بیرانوند و چند بازیکن جوان پرسپولیس +عکس
سارقی که مزدا ۳ را در ۳۰ ثانیه می‌دزدد!
رانندگی در حالت مستی باعث قتل شد +عکس
فیلم Rogue One: A Star Wars Story در بریتانیا کمی زودتر اکران خواهد شد
تبلیغات