فرزندان حضرت آقا زینب (س) چگونه دایی خود را برای رفتن به میدان نبرد خشنود نمودند؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

فرزندان حضرت زینب (س) چطور دایی خود را برای رفتن به میدان جنگ راضی کردند؟

هر یک از شب های محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت ها یا وقایعی مرتبط با جریان کربلا نام قرار دهی شده است. نام قرار دهی این شب ها با گذشت
تصویر و عکس فرزندان حضرت زینب (س) چطور دایی خود را برای رفتن به میدان جنگ خشنود ساختند؟
فرزندان حضرت زینب

 هر یک از شب های محرم به نام یکی از شهدا یا شخصیت ها یا وقایعی مرتبط با جریان کربلا نام قرار دهی شده است. نام قرار دهی این شب ها با گذشت زمان صورت گرفته و واضع خاصی ندارد. این کار از طرف مداحان و ذاکران اهل بیت و بر اساس جایگاه شهیدان کربلا، نزدیکی هر یک از آنها به نقطه وحدت بخش کربلا یعنی امام حسین(ع) و هم آهنگی شور و التهاب مراسم و روضة آنان با مرکز شورآفرین شب عاشورا صورت گرفته است. بنابراین سنت، شب چهارم محرم به فرزندان شجاع حضرت زینب اختصاص دارد که در صف شهدای کربلا قرار دارند.
 
حضرت زینب علیها السلام به سن ازدواج رسیده بود. از بین خواستگاران متعددی که به منزل علی علیه السلام فرا میرسیدند، تقاضای عبدالله بن جعفر بن ابی طالب – برادر زاده علی علیه السلام که از طرف خود کسی را برای خواستگاری حضرت زینب فرستاده بود، – مورد پذیرش قرار گرفت. در این وصلت فرخنده مهریه حضرت زینب مطابق با مهریه مادرش فاطمه علیها السلام یعنی ۴۸۰ درهم معین گردید.

قبل از ازدواج، حضرت زینب به عبدالله بن جعفر گفت: ای عبدالله! من با تو به شرطی مزدوج میشوم که اجازه دهی هر روز یک بار برادرم حسین علیه السلام را ببینم و اگر او وقتی به سفر رفت، به همراه او بروم و مانع مسافرت من نباشی.

عبدالله، یادگار شجاع، بزرگوار و پارسای جعفر طیار این شرط را پذیرفت و تا آخر زندگی به آن وفادار ماند. عبدالله جعفر آن چنان کریم و فقیر نواز بودکه وی را «قطب سخا» نقل میکردند، او هیچ گاه مستمندی را محروم نکرد و هیچ کار نیک را به خاطر پاداش دنیوی به انجام نرساند.

هنگامی که عبدالله فهمید که سفر امام حسین ـ علیه السلام ـ به کربلا قطعی است، دو فرزند خود عون و محمد را برای مدد به مادرشان به همراه قافله امام حسین علیه السلام روانه کرد و به حضرت زینب ـ علیها السلام ـ پیشنهاد داد که اگر جنگی رقم خورد، فرزندانش از امام حسین ـ علیه السلام ـ حمایت کنند.
 
چطور حضرت زینب فرزندانش را نثار قیام حسینی کرد؟

 در روز عاشورا وقتی نوبت به جوانان هاشمی رسید، فرزندان زینب کبری ـ سلام الله علیها ـ نیز خود را آماده قتال کردند. بعد از شهادت خاندان عقیل حضرت امّ المصائب، عقیله بنی هاشم (ع) دو بچه اش عون و محمد را برای جانفشانی به محضر حضرت ابا عبدالله (ع) فرستاد.
 
حضرت زینب ـ سلام الله علیها ـ در این موقع که فرزندان دلبند خود را راهی قتال با دشمنان دین و قرآن می کرد، حالتی دگرگون داشت. روایت شده، زینب کبری ـ سلام الله علیها ـ دو فرزند خود را مهیای نبرد کرد و به آنها آموزش داد که اگر با امتناع آن حضرت مواجه شدید – کما اینکه آن مظلوم حتی غلام مشکی را از قتال بر حذر می داشت- دایی خود را به مادرش فاطمه ـ سلام الله علیها ـ قسم دهید تا اجازه میدان رفتن بگیرید.

بعد از این مراحل ابتدا محمد بن عبدالله بن جعفر به میدان آمد و این رجز را سر داد:

«اشکوا إلی اللهِ منََ العدوانِ
قِتل قومٍ فی الوری عمیانِ
قَد ترکوا معالِمَ القُرآنِ
و مُحکمَ التَنزیلِ و التِّبیانِ
وَ اَظهروا الکُفرَ مَعَ الطُّغیانِ

به خداوند شکایت می کنم از دشمنی دشمنان، قوم ستمگری که کورکورانه به جنگ با ما برخاسته اند. علامت های قرآنی را که محکم و مبیّن و آشکار کننده کفر و طغیان است را ترک کردند» و بعد از نبردی نمایان، به شهادت رسید.

بعد از او، برادرش عون بن عبدالله جعفر راهی نبرد شد و خود را اینگونه شناساند:

«اِن تُنکرونی فَانا بنُ جعفرٍ
شهیدُ صِدقٍ فی الجنانِ الازهر
یطیرُ فیها بجناحٍ اَخضرٍ
کَفی بِهذا شَرَفاً فی المحشرِ

اگر مرا نمی شناسید من فرزند جعفر هستم که از سر صدق به شهادت رسید و در بهشت نورانی با بال های سبز پرواز می کند. برای من از حیث شرافت در محشر همین کافی است.» و او نیز، فدایی راه حضرت حسین ـ علیه السلام ـ شد.

– همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد –

نگارش : سيما ف.

زندگینامه بزرگان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل من در هوس روی تو ای مونس جان
««« »»»
خاک راهيست که در دست نسيم افتادست

فرزندان حضرت آقا زینب (س) چگونه دایی خود را برای رفتن به میدان نبرد خشنود نمودند؟

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال