شاه دخت های اینستا (تصویر و عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

شاه دخت های اینستاگرام (عکس)

گزارشی درباره کودکانی که هنوز مفهوم فضای جایزی را نمی شناسند ولی صفحاتی با چندین هزار دنبال کننده دارند
 گزارشی درباره کودکانی که هنوز مفهوم فضای جایزی را نمی شناسند ولی صفحاتی با چندین هزار دنبال کننده دارند.

پرنسس ویانا، پرنسس دینا، پرنسس ساحل، شاهزاده آریا، طوفان و … اینها اسامی هستند که پدران و مادران برخی از کودکان ایرانی در شبکه اجتماعی و خصوصا اینستاگرام روی کودکان خود قرار دادند و با پوشاندن تیپهای باکلاس و گاهی آرایش، مخصوصا درصدد زیاد کردن تعداد فالوئرهای شان هستند. صفحه های شخصی این کودکان با چندین هزار فالوئر شامل تصویر و عکسهایی هستند که مادران شان از برگه سونوگرافی تا وسایل سیسمونی و آخرین لحظه حضور در اینستاگرام آپلود کرده اند. مجموعه ای از آغاز تولد، استراحت کن و بیداری، محل استراحت کن، محل بازی و محل تحصیل و زندگی این کودکان که بدون محدودیت به اشتراک قرار داده شده.

مدیریت این صفحه ها عموما با مادران است و بیشتر این سلبریتی ها دخترند. حالا اینستاگرام پر شده از دختر فرزندهای سه تا شش سال، با فیگورها و ژست هایی ۳۰ ساله، با رژهای صورتی و گل سرهایی به شکل تاج که در ویدئوهای خود خنده میکنند و برای فالوئرهای خود بوسه می فرستند، به زبان انگلیسی در انتهای ویدئوها می گویند: تنکیو مای فالوئرز! برای آشنایی بیشتر با این موج تازه پرنسس های سه ساله جایزی و تفسیر چرایی و جنبه های گوناگون آن، مکالمه ای به انجام رساند ه ایم با برخی از والدین و روانشناسان.
 

عکس شماره ۱ ⇩
عکس شاه دخت های اینستاگرام (عکس)

به نام دختر به کام مادر

مادر م.م که دخترش در ارومیه متولد شده است در جواب اینکه چرا دخترش اینقدر طرفدار دارد، نقل میکنید: «همه به فرزندم عروسک می گویند. کلی قربان صدقه اش می روند و حتی برایش هدیه می فرستند. فرزندم فارسی بلد نیست و فعلا به مدرسه نمی رود اما من هر روز به کامنت ها و نظرات و تعاریف فالوئرها جواب می دهم. همه از فرزندم تعریف می کنند جز تعدادی از افراد که از روی حسادت و بدخواهی، عکس های فرزندم را متهم به فتوشاپ می کنند و می گویند چشم هایش فتوشاپ هست. من هم خیلی غصه میخورم و برای اثبات نادرست بودن این حرف ها از زوایای گوناگون از فرزندم فیلم می گیرم و در صفحه اش قرار میدهم.»

صفحه این کودک پر است از ویدئوهایی که خودش حرفی برای نقل کردن ندارد و انگار کسی مجبورش کرده که چندین دقیقه ای جلوی دوربین بایستد و تبسم بکند. در صفحه او هیچ تصویر و عکسی از مادرش نیست و در تمامی عکس ها خود او تنها یا با پدرش است!

بر عکس او پرنسس «ر» که متولد تهران است، سلبریتی خوش سر و زبانی است. در همه تصویر و عکسهایش که بیشتر در آتلیه گرفته شده است، ژست های حرفه ای دارد و در همه ویدئوهایش با طرفدارانش صحبت میکند. تعریف می کند و پیام های محبت انگیز به فالوئرهای خود می دهد. صفحه او را هم مادرش مدیریت می کند و طبق نقل کرده او، دختر چهار ساله اش کوچک ترین عضو آکادمی آموزش هنرپیشگی است و همه تلاش های او و پدرش این است که فرزندشان در فرا رسنده بازیگر حرفه ای بشود.

آخرین ویدئوی او هم مربوط به مراسم عروسی است که با ریزش موهای زیبا و بلند خود روی صورتش تاجی از گل بر سر دارد و با لباس و پیراهن سفید و دنباله دارش آرام می رقصد و قدم میزند. مادرش نقل میکنید در بیشتر مراسم ها و مهمانی ها فرزندم را می شناسند و فرزندم هیچ وقت از غریبه ها شرمسار نیست و با آنها راحت ارتباط برقرار می کند. ما برای کلاس ها و تعلیمهای او خیلی هزینه کرده ایم و برای اینکه او همیشه در دید است، تیپهای متفاوت و خاص تر باید بر تن بکند تا خوب تر دیده شود.

مامان اینستام چیه؟

اینکه کودکان در سنین کم به فضاهای جایزی وارد می شوند و بدون آنکه بخواهند طرفدار مییابند، دیده می شوند و مورد قضاوت قرار می گیرند را می توان یک بازی لقب داد که بچه ها به واسطه پدر و مادرهای شان وارد آن می شوند. الهام مادر یک کودک سه ساله د رواکنش به این پدیده نقل میکنید: «رحلت کرده عکس های نیمه عریان کودکان در آلبوم ها و نهایتا در اتاق استراحت کن کودک و پدر مادرش قاب می شد اما حالا هر خردسالی متولد نشده، یک آلبوم اشتراکی دارد. فرزندم در مهد از یکی از دوستانش شنیده بود که مدرش عکس های تولدش را در اینستاگرام گذاشته است و همان روز بلافاصله از من سؤال کرد مامان اینستام یعنی چی؟ برای من خیلی عجیب است که چرا ذهن یک کودک سه ساله باید از الان درگیر این مفاهیم باشد؟ خیلی از پدر و مادرها بدون انتخاب کردن شخصیت کودکان شان و عواقب فرا رسنده این عمل زیانهای جدی به کودکان شان می زنند.

کودکان نسل آیدی مسنجرهای مستعار

خیلی هم بی راه نیست اگر بگوییم سلبریتی های سه ساله کودکان نسلی هستند که سال های پیش می خواستند قدم به جهان شگفتی یاهومسنجر قرار بدهند و با آیدی های ناشناخته و پنهانی لذت حضور در جهان جایزی را آزمایند. پدر و مادرانی که حتی الان نیز عکس های خودشان در بین هزاران عکس کودکان شان در اینستا گرام به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد و این همان ادامه به وحشت افت از دیده شدن و کشتن این به وحشت افت با اشتیاق دیده شدن است. دکتر امان الله قرابی، جامعه شناس در این رابطه نقل میکنید: «اعمال طرحهای فرزندپروری ساده گیرانه و ترویج هویت های نمایشی قدرت ادراک و تمایز خوب و بد را از کودکان فرا رسنده می گیرد.»

مادران و پدران این نسل ها با اشتراک این عکس ها می خواهند بگویند ما خوشبختیم، کودک من زیبا، ثروتمند و مربوط به فلان طبقه خاص است و در فلان مهمانی شرکت می کند و فلان خودرو را سوار می شود. آنچه که در این میان اهمیتی می دارد نمایش ثروت، قدرت، خوشگلی با تمسک جستن به خردسالی است که هنوز به شناختی از خود و جهان پیرامونش نرسیده است.
 

عکس شماره ۲ ⇩عکس شاه دخت های اینستاگرام (عکس)

هویت های آنلاین و آفلاین

نیاز به تایید و تشویق در همه انسان ها وجود دارد اما امروزه در فضاهای جایزی و شبکه های اجتماعی تاییدهایی از جنس «لایک» هویت ها و برداشت های آدم ها از خودشان را شکل می دهد. پسر و فرزندی که تازه متولد شده و هنوز برداشتی از جهان در او شکل نگرفته است به واسطه چشمان آبی و موهای بلند خود هزاران لایک می خورد و پس از دو یا سه سال با مفهوم تایید و تشویق آن هم به واسطه فضای جایزی و از طریق آدم های جایزی دچار خودشیفتگی، برتربینی و غروری می شود که او را از کودکان همبازی خود و جامعه جدا می کند.

کم کم لابلای همین لایک ها و کامنت ها کودک بزرگ می شود، قادر هست بخواند و بنگارد و احتمالا کسانی هم یافت میشوند که در بین این همه هوادار با توجه به حجم وسیع دیده شدن از نمونه مدل دماغ یا قوزک پای دختر و پسر سرشناس خوششان فرا نمیرسد و مادر پرنسس قصه ما که هنوز خردسالش به سن هیجده سال نرسیده باید به فکر پس انداز عمل خوشگلی باشد و قطعا مادر عزیزی که صفحه ای برای پرنسسش بوجود آورده فکر نمی کرده هوادارها تا این اندازه به جزییات دقت می کنند!

دکتر فرج پور مشاور و روانشناس نقل میکنید: «این که هویت های پروفایلی دارندگان این صفحات با هویت قرار می داری در جهان جایزی چقدر باهم شباهت و تفاوت دارند، مسئله اهمیتی می داری است و منجر به ایجاد هویت های آنلاین و آفلاین خواهد شد. اولی هویتی است که به واسطه تایید بر اساس معیارهای ظاهری شکل گرفته و دیگری هویتی قرار می داری است که باید بر اساس شخصیت، تجربه و رفتارها شکل بگیرد.

مادربزرگ ها و مادران، بدون خاطره ناگفته ای

اگر صفحه های اشخاص به مخصوص کودکان مملو از فیلم ها و تصویر و عکسهایی است که لحظه به لحظه زندگی آنها را روایت می کند، در واقع شبکه ای مانند اینستاگرام طرحی از خود بیوگرافی نگاری و ثبت خاطرات را به صورت دیجیتالی رایج کرده است. مهناز که مادربزرگی ۶۰ ساله است هر سال شب تولد نوه اش قسمتی از خاطرات شب تولد نوه اش «دنیا» که هشت ساله است را برایش تعریف می کند.

او نقل میکنید وقتی که در مسافرتم و در جشن تولد دنیا نیستم بهش زنگ می خانمم و یک ساعت خاطره های به دنیا آمدنش را با تمام جزییات برایش تعریف می کنم و هر بار با ذوق گوش می دهد اما برای برادر دنیا، دانیال که دو سالش است و مادرش تمام خاطرات و تصویر و عکسهایش را در فیس بوک و اینستاگرام گذاشته است، آگاهی نمیدارم فراموش نا شدنی برای تعریف کردن خواهم داشت یا نه؟

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال