چطور با آزادگی بیشتر مأنوس شویم؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

چگونه با آزادگی بیشتر مأنوس شویم؟

امام حسین (ع) پس از هزار و اندی سال از واقعه عاشورا همچنان عطشان یاد گرفتن درس آزادگی به ما هستند. ما که برای تضمین سعادتمندی مان دوست داریم هر چه بیشتر با طرح زندگی ایشان آشنایی پیدا بکنیم چقدر قادر بوده ایم این تفکر مهم ایشان را وارد زندگی خود و خانواده مان بکنیم؟ 

راحله فلاح /کارشناسی ارشد روانشناسی –
تصویر و عکس به چه صورت با آزادگی بیشتر مأنوس شویم؟

در مقاله قبل نقل کردیم، برای این که آگاهی بداریم به چه صورت آزاده تر باشیم خوب است که ابتدا کمی درباره ویژگی های انسان های آزاده حرف زنیم. کسانی که آزادگی را به صورت کاربردی وارد زندگی شان می کنند چندین خصوصیت شاخص دارند: 

۱. هوش هیجانی بالا

 کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند نسبت به هیجانات و احساساتشان آگاهی بیشتری دارند و در نتیجه خوب تر قادر هستند از عهده مدیریت کردن آنها بر فرا برسند. انسان های آزاده هم این طور هستند. آنها برای شناختن هیجاناتشان وقت قرار میدهند و زمانی با رویدادی مواجه می شوند که مثلاً به دلیل وسوسه موفقیت های زودهنگام غلیان هیجانات را در آنها بیدار می کند، خوب تر قادر هست هیجاناتشان را مهار کرده و خودشان را اداره کنند. 

۲. عزت نفس بالا

نقل کردیم که آزادگی فرصت اهمیتی می داری برای رشد است. یادتان باشد در زندگی هیچ فرصتی بدون تهدید نیست

برای خود چنان ارزش بالایی قائل هستند که حضور نمی دارند آن را با هر چیزی معامله کنند. 

۳. خردمندی

 تهیه کند با هوش تفاوت کردهد. البته برای داشتن تهیه کند، داشتن مقداری هوش لازم است اما این به معنای آن نیست که هر آدم باهوشی لزوماً فرد خردمندی هم است. کسانی که آزادگی را وارد زندگی شان کرده اند، انسان های خردمندی هستند یعنی با دور فکر کنی و تعقل به اتفاقات زندگی نگاه می کنند. و به همین دلیل هدف گذاری هایشان با ثبات تر و بلند مدت تر است و در رسیدن به آرامش و سعادت کامیاب ترند. 

۴. استقبال از رنج های عاقلانه

 این روزها آدم های بیشتری به دنبال موفقیت های سهل الوصول هستند و آنقدر در این کار جدی اند که تن به هر اسارتی می دهند، از پاچه خواری و خوش خدمتی کردن گرفته تا اعتیاد به انواع مواد و داروها. 
این آدم های اسیر، در یک ویژگی مشترکند: آنها از رنج های عاقلانه فرار می کنند. انسان های آزاده دقیقاً بر تصویر و عکس این گروه هستند یعنی حضور می دارند برای رسیدن به موفقیت، آرامش، تشکیل خانواده، تحصیلات عالیه و هر هدف عالی دیگری رنج بکشند. 

۵. خوش بینی و امیدواری

 انسان های آزاده کمتر اهل گلایه و شکایت اند. آنها چون خودشان و هدفشان را وابسته به کسی (به جز خدا) نمی بینند از کسی نمی هراسند و تا به هدفشان نرسند هم دست از تلاش بر نمی دارند. به واژه دیگر آنها نسبت به خودشان، فرا رسنده و قوانین حاکم بر دنیا هستی خوش بین هستند و این خوش بینی امید را هم در آنها زنده نگه می دارند. 

۶. قاطعیت

افرادی که آزادگی بخشی از طرح زندگی شان شده، از هویت خود دانند یعنی خودشان و اهدافشان را می شناسند و به همین دلیل زمانی با اتفاقی مغایر با اهدافشان مواجه می شوند، آسانتر قادر هستند با نقل کردن یک «نه» خودشان را از افتادن به دام اسارت های ذلت آفرین حفظ کنند. 

– به چه صورت آزاده تر باشیم؟ 

کسانی که آزادگی را وارد زندگی شان کرده اند، انسان های خردمندی هستند یعنی با دور فکر کنی و تعقل به اتفاقات زندگی نگاه می کنند

همان طور که در مقاله قبل نقل کردیم آزادگی یک توانمندی روانی اهمیتی می دارد. بنابراین مثل هر توانمندی دیگری قادر هستیم آن را در خودمان تقویت کنیم. برای اینکه آزادگی بیشتری وارد زندگی شخصی و خانوادگی تان بشود چندین توصیه برایتان داریم: 
۱. انتخاب گر باشید
 آزادگی یک انتخاب است که فرصت رشد را برای شما فراهم می کند. این که آزادگی را سر لوحه رفتار خودتان بگذارید به انتخاب خود شما بستگی دارد. 
۲. عزت نفس تان را زیاد بکنید 
۳. روی هوش هیجانی تان فعالیت کنید
 هیجان ها نقش زیادی در تصمیمات و انتخاب های شما دارند. سعی کنید در هر لحظه از هیجان هایتان دانسته باشید و بر آن شوی بر مبنای هیجان ها را به تعویق بیندازید. 
۴. «نه» نقل کردن را تمرین کنید
 یادتان باشد انسان های آزاده به هر چیزی و هر کسی بله نمی گویند. 
۵. هر رنجی را بد آگاهی ندارید
 رنج های عاقلانه خودشان گنج هستند چون درس هایی به ما می دهند که از خیلی نتیجه ها و موفقیت ها اصلیتر و مفیدتر هستند. 
۶. مقاوم باشید
نقل کردیم که آزادگی فرصت اهمیتی می داری برای رشد است. یادتان باشد در زندگی هیچ فرصتی بدون تهدید نیست. آزاده بودن نه آنقدر ها سخت است که نتوانید به آن برسید و نه آنقدرها سهل که با حرف و ادعا بشود سر و تهش را هم آورد. برای افزایش مقاومت تان قادر هستید از راهکارهای افزایش تاب آوری بهره گیرید. 
۷. دوراندیشی پیشه کنید
 همانطور که نقل کردیم تهیه کند یکی از ویژگی های مهم انسان های آزاده است.
۸. الگوها را از قلم نیندازید
 امام حسین (ع) و یارانشان شاخص ترین الگوی آزادگی در سر تا سر تاریخ هستند. مطالعه درباره تفکرات و طرح زندگی ایشان قادر هست روحیه آزادگی خواهی را در شما زنده و شاداب نگه دارد. 
۹. از خودتان توقع منطقی داشته باشید
 هر کاری را باید از ابتدایی ترین مراحل شروع کرد و کم کم به آن وسعت داد. پس اگر گاهی پایتان از مسیر آزادگی لغزید، از خودتان نا امید نشوید و دست از تلاش بر ندارید. از قدم های کوچک شروع کنید و به کمک خداوند اعتماد کنید. 

*********************

تهیه شده توسط: فروغ ی.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نرگس ساقی بخواند آيت افسونگری
««« »»»
حلقه اوراد ما مجلس افسانه شد

چطور با آزادگی بیشتر مأنوس شویم؟

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات