جزئیات رتبه بندی معلمان/ رتبه بندی شامل ۷۹ هزار نیروی قراردادی و خدماتی نمی شود/ ۴۸ درصد معلمان بالای ۲۴ سال سابقه دارند


با دیگران به اشتراک بگذارید

جزئیات رتبه بندی معلمان/ رتبه بندی شامل ۷۹ هزار نیروی قراردادی و خدماتی نمی شود/ ۴۸ درصد معلمان بالای ۲۴ سال سابقه دارند

خبرگزاری فارس: جزئیات رتبه بندی معلمان/ رتبه‌بندی شامل ۷۹ هزار نیروی قراردادی و خدماتی نمی‌شود/ ۴۸ درصد معلمان بالای ۲۴ سال سابقه دارند

مدیرکل امور اداری و تشکیلاتی وزارت تعلیم و پرورش گفت: رتبه بندی شامل ۱۳ هزار نیروی قراردادی و ۶۶ هزار نیروی خدماتی نمی‌شود.

سیدحسن حسینی مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت تعلیم و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا ضوابط رتبه بندی معلمان عوض شده است و آیا نیروهای خدماتی شامل رتبه بندی می‌شوند؟»، اظهار داشت: دولت در سال ۹۴ مصوبه‌ای داشت و قرار شد بر اساس ضوابط و مقرراتی که به تصویب شورای توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی می‌رسد، معلمان بتوانند به رتبه‌های پایه، ارشد، خبره و مناسب ارتقا یابند.

وی افزود: مطابق این دستورالعمل، معلمان با رتبه بندی می‌توانند از ۱۵، ۲۵، ۳۵ و ۵۰ درصد افزایش حق شغل بهره‌مند شوند؛ یعنی فردی که از تاریخ اول مهر ۹۴ به رتبه مناسب ارتقا پیدا می‌کرد، ۵۰ درصد افزایش حق شغل داشت.

*رتبه بندی شامل ۱۳ هزار نیروی قراردادی و ۶۶ هزار نیروی خدماتی نمی‌شود

حسینی با بیان اینکه رتبه‌بندی شامل نیروهای قراردادی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: تعلیم و پرورش حدود ۹۶۰ هزار کارمند دارد که از این عدد، حدود ۱۳ هزار نفر نیروی قراردادی هستند و مشمول رتبه بندی نمی‌شوند، زیرا این نقش فقط مشمول نیروهای مجلسی و پیمانی که دبیر، هنرآموز، مدیر، معاون، مربی بهداشت و مراقب سلامت است، می‌شود.

وی افزود: حدود ۶۶ هزار نفر در تعلیم و پرورش هستند که پست‌های خدماتی دارند،  مانند خدمتگزار، انباردار، کارپرداز و رانندگی کننده که مشمول این نقش نمی‌شوند.

*رتبه بندی شامل ۹۰۰ هزار معلم شد

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت تعلیم و پرورش با تأکید بر اینکه رتبه بندی شامل حدود ۹۰۰ هزار نفر در تعلیم و پرورش شد، گفت: حال فردی که می‌درخواست مشمول رتبه پایه شود نیاز به ۶ سال سابقه خدمت دارد و بر اساس ضوابطی که در شورای توسعه حدس زده شده بود، نمره ارزشیابی آنها نباید کمتر از ۷۵ باشد. همچنین بر اساس شاخص‌هایی که در فرم‌ها حدس زده شده بود باید به ۷۰ درصد‌ آن شاخص می‌رسیدند.

وی افزود: فردی که در نظر داشت به رتبه ارشد برسد باید ۱۲ سال سابقه خدمت به اضافه آن شاخص‌های مورد نظر را داشته باشد. فردی که مد نظر گرفته تا به رتبه خبره برسد باید ۱۸ سال سابقه خدمتی داشته باشد و رسیدن به رتبه مناسب ۲۴ سال سابقه خدمت نیاز دارد.

حسینی تصریح کرد: در آن مصوبه نقل شده بود که تعلیم و پرورش کار گروه‌های سنجش صلاحیت را تشکیل و آن افراد، معلمان را ارزیابی می‌کردند. در اول مهر ۹۴ فرصت تشکیل کار گروه را نداشتیم و در آنجا شورای توسعه مصوب کرد تا همکاران با این موضوع منطبق شوند. در همان لحظه هر کسی بر اساس سابقه خدمت مشمول این اتفاق شدند.

*افراد با سابقه کمتر از ۶ سال مشمول رتبه بندی نمی‌شوند

وی با اشاره به دیگر افرادی مشمول نقش رتبه بندی معلمان نمی‌شوند، عنوان کرد: فقط آنهایی که سابقه کمتر از ۶ سال داشتند مشمول رتبه بندی نشدند، زیرا آخرین استخدامی تعلیم و پرورش مربوط به ورود ۴۰ هزار نفر در سال ۸۹ بود.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت تعلیم و پرورش به نقش مهر آفرین و استخدام این افراد در تعلیم و پرورش اشاره و اظهار کرد: در نقش مهر آفرین افرادی بودند که به صورت شرکتی برای تعلیم و پرورش به عنوان خدمتگزار و سرایدار کار می‌کردند که در تبدیل وضعیت به متصدی امور دفتری تبدیل و در این نقش مقرر شد تا افرادی که بخواهند به صورت پیمانی شوند باید به مناطق کمتر توسعه کشف کرده بروند که اینها رفتند.

وی افزود: تعداد معلمان در این نقش خیلی کم بود؛ تعدادی که در نقش مهر آفرین وارد تعلیم و پرورش شدند حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر بود. برای شغل معلمی حداقل مدرک تحصیلی لیسانس نیاز داشتیم که تعداد آنها کم بود.

*حداکثر افزایش حقوق در رتبه بندی، ۵۲۹ هزار تومان بود

وی با بیان اینکه حداکثر افزایش حقوق برای فردی که رتبه مناسب داشت، ۵۲۹ هزار تومان بود، خاطرنشان کرد: حدود ۴۸ درصد نیروهای تعلیم و پرورش با سابقه بیشتر از ۲۴ سال هستند، در نتیجه این تعداد در رتبه مناسب قرار گرفتند؛ با انجام رتبه بندی معلمان میانگین ۳۵۰ هزار تومان به حقوق معلمان افزوده شد.

*میانگین دریافتی معلمان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است/ ۴۸ درصد معلمان بالای ۲۴ سال سابقه دارند

حسینی افزود: در تعلیم و پرورش فردی داریم که یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافتی دارد، از طرفی فردی را هم داریم که ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند؛ اینکه میانگین دریافتی معلمان روی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌فرا رسد به این دلیل است که ۴۸ درصد معلمان بالای ۲۴ سال سابقه دارند و هنگامی که سابقه بالا می‌رود، منحنی میانگین به سمت بالا میل می‌کند.

وی با اشاره به مثالی در خصوص حقوق معلمان سوئیسی، گفت: دوستی تعریف می‌کرد که شغل معلمی در سوئیس جزء مشاغلی است که نگرانی حقوق ندارند، زیرا بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند. از او سوالی سؤال کردم که آیا به نظر شما اگر در کشورمان حقوق معلمان را زیاد کنیم، این معضلات حل می‌شود، پاسخ داد خیر؛ اعتبار با افزایش حقوق به دست نمی‌فرا رسد، سیستم انتخاب معلمی خیلی اهمیتی می دارد.

*تعلیم و پرورش جزء ۳ یا ۴ دستگاهی است که حقوق بالا توجه کرد می‌کند

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت تعلیم و پرورش با بیان اینکه حقوق معلمان بر اساس آن چیزی که در احکام کارگزینی آنها وجود دارد، جزء ۳ و یا ۴ دستگاهی است که حقوق بالا دریافت می‌کنند، گفت: فقط یک معضلی وجود دارد، اینکه معلم است و یک حکم کارگزینی، اما در سیستم‌های دیگر مدد هزینه مسکن، ایاب و ذهاب، کارانه و اضافه کار می‌دهند. زمانی در تعلیم و پرورش برای یک معلم چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد خود را با دیگر سیستم‌ها قیاس می‌کند زیرا آن مبلغ دریافتی را محاسبه می‌کند. برای معلمان نمی‌توانیم آن موارد اضافی را وارد کنیم.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه اگر بخواهیم برای یک میلیون معلم ۱۰۰ هزار تومان هزینه رفاهی واریز کنیم، مبلغ بسیار زیادی می‌شود.

نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود

گردآورنده: به‌آفرين ژ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

معاشران ز حريف شبانه ياد آريد
««« »»»
حقوق بندگی مخلصانه ياد آريد

جزئیات رتبه بندی معلمان/ رتبه بندی شامل ۷۹ هزار نیروی قراردادی و خدماتی نمی شود/ ۴۸ درصد معلمان بالای ۲۴ سال سابقه دارند

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال