آیا قوه قضائیه طناب دار را از گردن قاچاقچیان بر می دارد؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا قوه قضائیه طناب دار را از گردن قاچاقچیان بر می دارد؟

قوه‌قضائیه در همایش ملی واکاوی کیفر اعدام در جرایم موادمخدر و روانگردان، ابعاد مختلف این مجازات از جمله طرح‌های جایگزین اعدام را بررسی می‌کند.

تصویر و عکس   آیا قوه قضائیه طناب دار را از گردن قاچاقچیان بر می دارد؟

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، در مجلس نهم بود که نقش تک ماده‌ای حذف اعدام از مجازات مواد مخدر مطرح شد و با مطرح شدن این موضوع، بحث بین کارشناسان و متخصصان کیفرشناسی بالا گرفت اما به نتیجه مشخصی نرسید تا اینکه عمر مجلس نهم به سر آمد.

تقریباً بحث‌ها درباره مجازات اعدام در جرایم موادمخدر فروکش کرده بود که ۲۷ برج اردیبهشت امسال محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضائیه در نشست هم‌فکر کنی  نقش دادسرا در حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی که با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به انجام رسانده شد، اظهار کرد: متأسفانه امروز حکم قصاص که یک حکم نورانی است در زیر تعداد بهمن‌وار اعدام محکومان مواد مخدر زیر سوال رفته و این برای نظام ما عالی نیست و باید قانون را بازنگری کنیم.

جالب اینکه بنابر اعلام دبیر ستاد حقوق بشر قوه‌قضائیه، ۹۳ درصد اعدام‌ها در ایران مربوط به جرایم مواد مخدر است و جمهوری اسلامی ایران سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر هزینه می‌کند. جالب‌تر اینکه قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر تحت عنوان « اصلاح قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر» مربوط به ۲۸ سال پیش است و سوم آبان سال ۶۷ در گردهمایی تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده است!!!.

با این اظهارنظر دبیرستاد حقوق بشر قوه‌قضائیه بار دیگر موضوع مجازات اعدام در جرایم مواد مخدر روی زبان‌ها افتاد و کارشناسان و مسئولان قوه‌قضائیه درباره آن زبان به سخن باز کردند که در این میان برخی موافق حذق مجازات اعدام، برخی مخالف حذف اعدام و برخی نیز خواستار تعدیل در مجازات اعدام در جرایم موادمخدر و لحاظ این مجازات برای قاچاقچیان بزرگ بودند.

از جمله این افراد، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و جلو گیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه بود که گفت: حقیقت این است که مجازات اعدام قاچاقچیان موادمخدر تا الان بازدارندگی نداشته است. یعنی ما با قاچاقچیان، پرتعداد و مطابق قانون مبارزه کردیم ولی خب متأسفانه حجم مواد مخدر ورودی به کشور و هم ترانزیت از کشور، تنوع موادمخدر و جمعیت درگیر آن، همگی افزایش یافته و آمارها در این زمینه منفی است و علی‌ایحال ما به صورت مکتوب خدمت رئیس قوه‌قضاییه اعلام کردیم که به نظر ما وضعیت فعلی بازدارندگی ندارد.

کارشناسان و مسئولان، نظرات گوناگونی را مطرح می‌کردند تا اینکه آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه روز هشتم مهر، آب تمیزی را روی دست موافقان بازدارنده نبودن مجازات‌های اعدام در جرایم مواد مخدر و حذف این مجازات ریخت و گفت: در مورد برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر گاهی در گوشه و کنار نقل میشود که سیاست سیستم قضا حذف اعدام است که این حرف درست نیست. قوانینِ مربوط به قاچاق مواد مخدر وحی مُنزَل نیست اما اینکه برخی می‌گویند اعدام‌ها هیچ خاصیت‌ای نداشته، حرف کاملا غلطی است زیرا اگر سخت‌گیری‌های قوه قضایبه و مدد نیروی انتظامی عدم، به وضع بسیار بدتری مبتلا بودیم و آنوقت مواد مخدر را در عطاری‌ها هم پیدا می‌کردیم.

البته رئیس سیستم قضا این را هم گفت که « اعدام‌ها را فی حد ذاته مطلوب نمی‌آگاهی داریم و قبول دارم قوانین مربوط به مواد مخدر یکبار دیگر باید چک شود و تا جایی که می شود به جای اعدام، مجازات‌های جایگزین و موثر فرا برسد؛ ولی به شرط و شروطی و آگاهی بدارید ما کُلّا قادر نیستیم اعدام را منتفی کنیم.»

حالا پژوهشگاه قوه‌قضائیه بررسی این موضوع را در دستور کار گذاشته و قصد دارد در همایشی تحت عنوان « واکاوی کیفر اعدام در جرایم موادمخدر و روانگردان»، نظرات صاحبنظران، سازمان و نهادهای مرتبط با این مسئله را جویا شود.

عبدالعلی توجهی دبیر علمی همایش ملی واکاوی کیفر اعدام در جرایم مواد مخدر و روانگردان درباره برگزاری این همایش گفته است: سخن از ضرورت یا ضرر کاربست کیفر اعدام در قبال جرایم مواد مخدر، قدمتی به درازای پیش‌بینی کیفر مزبور در جرایم یاد شده دارد. در این راستا، عده­‌ای با این استدلال که هرچه مجازات سنگین­تر باشد، احتمال وقوع جرم از سوی دیگران یا تکرار آن توسط مرتکب کاهش می‌کشف کند، با کیفر فوق قبول می دارند. در مقابل عده‌ای، حین تردید در بازدارندگی این مجازات در مقام انتقاد آن برآمد‌ه‌اند. با وجود پژوهش‌های متعددی که البته به صورت پراکنده در این خصوص به عمل فرا رسیده است، لزوم سامان‌بخشی و مستندسازی آماری آن از یک سو و جایگاه خطیر حیات آدمی و زیان‌های اجتماعی غیرقابل انکار کیفر اعدام بر جامعه از سوی دیگر، زمینۀ پیدایش ایدۀ برگزاری همایشی ملی با عنوان «واکاوی کیفر اعدام در جرایم مواد مخدر و روان‌گردان» در مسئولین پژوهشگاه قوه قضاییه را فراهم ساخته است.

به گفته وی هدف از برگزاری این همایش، بررسی ابعاد مختلف مجازات اعدام به منظور آگاه‌سازی قانون‌قرار ده و سایر سیستم‌های تصمیم‌ساز در جهت اصلاح احتمالی قانون مبارزه با مواد مخدر است تا بتوانند با اتکاء به پشتوانه‌های علمی و آگاهی از حقیقت‌های اجتماعی به تدوین قانون یا اصلاح آن مبادرت ورزند. با وجود مطرح شدن نقش­‌هایی در مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و نیز بحث­های مطرح شده نسبت به مجازات‌های موجود به مخصوص کیفر اعدام، به نظر می­‌رسد واکاوی این موضوع از جهات مختلف نه‌تنها ضرورتی اجتناب ناپذیر بلکه تأخیر یافته است. 

بررسی ابعاد فقهی و حقوقی، ابعاد جرم شناختی و کیفرشناختی، ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، ابعاد بین المللی و حقوق بشری و نقش‌های جایگزین اعدام از محورهای عمده این همایش به شمار می‌رود.

نام‌نگاری در این همایش از هفتم تیر ماه ۹۵ آغاز شده و آخرین مهلت ارسال مقالات نیز ۱۵ آبان است و قرار بود ۲۸ و ۲۹ مهر به انجام رسانده شود که به روزهای ۱۷ و ۱۸ آذر ماه موکول شده است.

به گزارش تسنیم، به نظر می‌رسد خروجی این همایش در بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر یا نقش اخیری که نمایندگان مجلی شورای اسلامی در راستای اعمال تخفیف در مجازات اعدام جرایم مواد مخدر مطرح کرده‌اند، نقش داشته باشد.

*****************

تهیه شده توسط: خرمدل د.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساقيا عشرت امروز به فردا مفکن
««« »»»
يا ز ديوان قضا خط امانی به من آر

آیا قوه قضائیه طناب دار را از گردن قاچاقچیان بر می دارد؟

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال