در حق همدیگر توبه کنید!!


با دیگران به اشتراک بگذارید

در حق یکدیگر استغفار کنید!!

استغفار حقیقی استغفاری است که انسان واقعا از گناهی که مرتکب شده پشیمان باشد و به آن باز نگردد و حقوق مردم و حقوق الهی را که ضایع کرده، جبران کند و بدهی مردم را توجه بکند، اگر حق کسی را ضایع کرده از آنان طلب رضایت نماید و اگر خمس یا زکاتی بدهکار است، توجه کرد کند، نماز و روزه قضایش را به جا آورد یا بر آن بشود که همه این امور را به انجام رساند و در این صورت استغفار او استغفار قرار می داری خواهد بود.

آمنه اسفندیاری-
تصویر و عکس در حق یکدیگر استغفار کنید!!

بسیاری ازمردم هنگامی که با مشکلی مواجه می شوند از خود سؤال میکنند: چرا این دردسر و مشکل برایم رقم خورده است؟ بی گمان بسیاری از پاسخ ها نیز بر این مبتنی است که گناهی را مرتکب شده اید و این عارضه های طبیعی گناهان است. بنابراین لازم است که از گناه خویش توبه و استغفار کنید و با اعمال نیک و صالح، زشتی گناه را پنهان بکنید و محبت و رحمت الهی را به سوی خود جلب نمایید.
در این صورت است که شخص از شما سؤال میکند: چطور می بایست استغفار کنم و چه آدابی را باید مراعات کنم تا از پیشگاه الهی طلب رحمت و مغفرت نموده و مهر و محبت او را به سوی خویش جلب نمایم؟

پشیمانی از گناه، شرط اصلی استغفار

ولایت خداوند تنها ولایت قدرت و اقتدار نیست بلکه ولایت دوستی و محبت و مهر نیز هست و تنها چیزی که از بنده خویش می خواهد دست کشف کنی به مقام عبودیت و تقرب ذات و بهره مندی از کمالات است.

از اصلیترین شرط استغفار که در آیات آگاهی دار اشاره شده این است که بنده واقعا از گناه و خطاهای خود پشیمان باشد و به سوی خدا بازگردد. در واقعیت معنای جمله «استغفرالله ربی و اتوب الیه» این است که خدایا من از تو طلب آمرزش می کنم و به سوی تو بازمی گردم. بازگشت به سوی خدا وقتی به طور قرار می داری محقق خواهد شد که بنده از صمیم قلب از گناهان و راه خطایی که در پیش گرفته پشیمان باشد و کوتاهی هایی را که تاکنون مرتکب آن شده جبران کند و به معنای قرار می داری به سوی خدا بازگردد.
بنابراین با توجه به آیات و روایات، استغفار حقیقی استغفاری است که انسان واقعا از گناهی که مرتکب شده پشیمان باشد و به آن باز نگردد و حقوق مردم و حقوق الهی را که ضایع کرده، جبران کند و بدهی مردم را توجه بکند، اگر حق کسی را ضایع کرده از آنان طلب رضایت نماید و اگر خمس یا زکاتی بدهکار است، توجه کرد کند، نماز و روزه قضایش را به جا آورد یا بر آن بشود که همه این امور را به انجام رساند و در این صورت استغفار او استغفار قرار می داری خواهد بود.

باور به ولایت خداوندی

شرط دیگر آن است که به ولایت مطلق خداوند باور داشته باشیم و به این مساله متوجه کنیم که خداوند از بنده خویش چیزی فراتر از توان و قدرتش نخواسته است و اگر بنده خطا و اشتباهی کرده در صورتی که توبه و طلب آمرزش کند خداوند به رحمانیت و غفوریت خویش او را می آمرزد و از سر تقصیرات وی می گذرد. (بقره آیه ۶۸۲ و اعراف آیه ۵۵۱) زیرا ولایت خداوند تنها ولایت قدرت و اقتدار نیست بلکه ولایت دوستی و محبت و مهر نیز هست و تنها چیزی که از بنده خویش می خواهد دست کشف کنی به مقام عبودیت و تقرب ذات و بهره مندی از کمالات است.

زمان و مکان استغفار

معنای جمله «استغفرالله ربی و اتوب الیه» این است که خدایا من از تو طلب آمرزش می کنم و به سوی تو بازمی گردم. بازگشت به سوی خدا وقتی به طور قرار می داری محقق خواهد شد که بنده از صمیم قلب از گناهان و راه خطایی که در پیش گرفته پشیمان باشد و کوتاهی هایی را که تاکنون مرتکب آن شده جبران کند و به معنای قرار می داری به سوی خدا بازگردد.

گرچه استغفار  محدود به زمان و مکان خاصی نیست، اما خداوند برای برخی وقتها و مکان ها اقتدار و قداست خاصی قائل شده است و استغفار در این وقتها و مکان ها را زودتر اجابت می کند.
از جمله زمان و مکان های مقدس که استغفار کردن در آن پیشنهاد داده شده می توان به وقت سحر، ماه مبارک رمضان، شب های قدر، بارگاه منزه هر یک از اهل بیت (علیهم السلام) و عتبات عالیات و …اشاره کرد که مومنان قادر هستند به ریسمان رحمت خدا در این وقتها و مکان ها چنگ بزنند و آمرزش گناهان خود را طلب کنند.

اهمیت استفغار در یک روایت: 

امام زمان حضرت مهدی- عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرموده اند: لو لا استغفار بعضکم لبعض لهلک من علیها؛ اگر طلب مغفرت و تعلیم برخی از شما برای یکدیگر عدم، تمام اهل زمین هلاک می گشتند. (دلائل الامامه، ص ۷۹۲).
این مطلب از امام زمان (عج) در حدیثی طولانی که خطاب به بچه مهریار است، بیان شده است. آن حضرت (عج) شیعیان را به استغفار و دعا در حق یکدیگر ترغیب می کند؛ زیرا از آثار و برکات آن رفع عذاب از روی زمین و اهل آن است، چنان که از آیات قرآن بهره گرفته میشود که دو چیز عامل مطمئنی زمین از عذاب الهی در این دنیاست:
۱-وجود پیامبر (صلی الله علیه و آله) آنجا که خداوند متعال می فرماید: تا تو در میان مردم هستی، هرگز خداوند آنان را عذاب نخواهد کرد.
۲-استغفار: خداوند متعال می فرماید: خداوند آنان را درحالی که استغفار می کنند، هرگز عذاب نخواهد کرد.(انفال.۳۳)
بنابراین از این حدیث دو نکته بهره گرفته میشود: ۱. گناه  باعث هلاکت و عذاب مردم در همین جهان می شود. ۲. استغفار سبب مغفرت است، خصوصاً اگر در حق همدیگر استغفار کنند.
منابع:
سایت معارف قرآن
مقاله ای از سنیه بهشتی

***با تشکر از حسن انتخاب شما***

نگارش توسط: سرور ا.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سر ما فرونيايد به کمان ابروی کس
««« »»»
که درون گوشه گيران ز جهان فراغ دارد

در حق همدیگر توبه کنید!!

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال