دانشجویان "پیرو خط امام (ره)" دانشگاه اصفهان به "راه امید" پیوستند/تشکیل اتحادیه ای جعلی با ۱۴ انجمن اسلامی دانشجویی


با دیگران به اشتراک بگذارید

دانشجویان "پیرو خط امام (ره)" دانشگاه اصفهان به "راه امید" پیوستند/تشکیل اتحادیه ای جعلی با ۱۴ انجمن اسلامی دانشجویی

اجلاس اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) دانشگاه اصفهان به اجلاس اسلامی "راه امید" تغییر نام داد تا خطر حذف نام و اندیشه‌های امام (ره) در فضای فرهنگی دانشگاه‌ها بیش از گذشته احساس شود.

تصویر و عکس   دانشجویان "پیرو خط امام (ره)" دانشگاه اصفهان به "راه امید" پیوستند/تشکیل اتحادیه ای جعلی با ۱۴ اجلاس اسلامی دانشجویی

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اجلاس اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) دانشگاه اصفهان از این پس با عنوان "راه امید" معرفی می‌شود. اتفاقی که پس از ۳ سال از تأسیس مؤسسه راه امید و تلاش برای تغییر نام اجلاس سرانجام رخ داد تا دانشجویانی که سابقا خود را به عنوان پیروان خط امام (ره) معرفی می‌کردند امروز راه خود را از امام (ره) جدا کرده و به راه امید بپیوندند.

مسئول اجلاس اسلامی دانشجویان سابقاً پیرو خط امام و اخیراً راه امید دانشگاه اصفهان اطراف این تغییر نام به خبرنگار تسنیم گفت: اجلاس ما به دنبال اتفاقات چندین سال پیش تعلیق و در سال ۹۲ بازگشایی مجدد شد، این اجلاس تغییر نام داده اما همان اجلاس اسلامی است و در خط مشی آن تغییری به وجود نیامده است.

امیر ارسلان حُر در بیان دلایل این تغییر نام گفت: به دلیل تشکیل اتحادیه دانشجویان پیرو خط امام (ره) ما تصمیم به تغییر نام اجلاس گرفتیم و برای آگاهی از شرح مفصل دلایل و موضع گیری اجلاس در این باره به بیانیه‌ای که توسط این اجلاس تدوین شده می‌توانید مراجعه کنید.

از تخریب دولت قبل تا قدم گذاشتن در راه امید

در بیانیه اجلاس اسلامی دانشجویان "راه امید" دانشگاه اصفهان فرا رسیده است: «…در این زندگی کرد فعال هفتاد ساله‌ جنبش دانشجویی، دوره‌های دشواری نیز آزموده شده است؛ تاریخ از یاد نخواهد برد زیانی را که دولت مهرورز در طول هشت سال بر فضای دانشگاه‌ها وارد کرد. هنوز آثار آن زمان تاریک نه تنها در دانشگاه اصفهان بلکه در تمامی دانشگاه‌های کشور مشهود است. امروز دانشجویان در دانشکده‌ها و راهروها و تالار‌هایی قدم می‌زنند که روزی صحنه شدیدترین فشارها، محدودیت‌ها و قانون‌گریزی‌های مسئولان وقت بوده است.

در بیانیه اجلاس اسلامی "راه امید" دانشگاه اصفهان تأکید شده است: اما بدنه‌ جنبش دانشجویی در مقابل این جو سینه سپر کرد و باز از خاکستر آن برخواست تا نقش تأثیر‌گذار خود را در بزنگاه‌های اصلی تاریخی ایفا کند. اجلاس اسلامی دانشگاه اصفهان از اولین تشکل‌هایی بود که این فضای اقتدارطلبانه گریبانش را گرفت و حکم تعلیق بر پیشانی آن نقش بست تا دانشگاه اصفهان جزو اولین دانشگاه‌هایی باشد که وارد فضای رخوت، رکود و سیاست‌زدگی دانشجویان بشود.

گردانندگان مؤسسه راه امید در بیان آغاز به کار این مؤسسه تأکید کرده‌اند: مؤسسه راه امید که ثمره‌ ماه‌ها تلاش و پیگیری بازگشایی اجلاس اسلامی بود علی‌رغم میل باطنی مسئولان وقت و کارشکنی دائمی آن‌ها تأسیس شد. اما با وزیدن نسیم امید، که ثمره‌ حماسه‌ انتخاباتی ماه خرداد ۹۲ بود تشکل‌های منحل و معلق شده از گوشه گوشه دانشگاه‌های کشور از خاکستر زمان مهرورزی سر بر آوردند و دانشگاه اصفهان هم از این قاعده مستثنی نبود. نام اجلاس اسلامی دانشجویان توسط جریان‌های وابسته به نهادهای قدرت استحاله شده بود و با وجود مخالفت مسئولان با نام اجلاس اسلامی دانشجویان راه امید، فعالان در قالب اجلاس اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) فعالیت خود را آغاز کردند.

در بیانیه اجلاس اسلامی "راه امید" دانشگاه اصفهان تأکید شده است: قطعا بر هیچ‌کس بر تن کرده نیست که اعضای اجلاس اسلامی همواره دنباله‌رونده‌ حرکت انقلاب اسلامی و آرمان‌ها و خط امام راحل (ره) بوده‌اند. در شرایط کنونی که هرکس در گوشه‌ای از جریان سیاسی کشور ادعای پیروی و تفسیر از خط امام(ره) را دارد. این تغییر نام نه تنها راه ما یعنی خط امام (ره) را خدشه‌دار نمی‌کند بلکه عزم ما برای قدم گذاشتن در این مسیر را راسخ‌تر می‌نماید.

اجلاس اسلامی درباره پایبند بودن به فرمایش‌های حضرت امام (ره) توضیح دهد

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با تسنیم اطراف روند قانونی این تغییر نام اظهار داشت: تغییر نام تشکل‌های دانشجویی نیازمند مجوز است که البته این اجلاس مسیر قانونی خود را گذرانده است، هیئت نظارت بر فعالیت تشکل‌ها نیز در خود دانشگاه این تغییر نام را چک کرده و منع قانونی ندارد.

حجت‌الاسلام میثم شریف با بیان اینکه در تشکل‌ها فارغ از اسم سیاست‌قرار دهی انجام می‌شود، اضافه کرد: فعالیت تشکل‌های دانشجویی یک فعالیت ساختاری و بر اساس سیاست‌قرار دهی‌هایی است که تشکل تحت نظارت هیئت ناظر آن‌ را انجام می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست تشکل ارتباطی با اسم آنها ندارد اما لازم است که این اجلاس درباره پایبند بودن به فرمایش‌های حضرت امام (ره) توضیح بدهند و ان‌شالله حرکت آنها بر همین منوال ادامه یابد.

تشکیل اتحادیه‌ای جعلی با ۱۴ اجلاس اسلامی دانشجویی

هرچند مسئول اجلاس اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان ما را برای آگاه شدن از توضحیات اطراف این تغییر نام به بیانیه انتشار داده شده از سوی این اجلاس ارجاع داد اما دبیر اجلاس اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان در توضحیات کامل‌تری اطراف این تغییر نام به خبرنگار تسنیم گفت: اجلاس اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) در سال ۹۳ با اخذ مجوز شروع به کار کرد که در همان زمان در برنامه‌ها و گفتمان خود یک سری تعارضاتی با سیاست‌های کلی نظام بوجود آوردند.

محمد مهدی النچری اضافه کرد: این گروه از دانشجویان به دنبال این بودند تا به اتحادیه‌ای جعلی تحت همین عنوان مبدل شوند، این اتحادیه متشکل از ۱۴ اجلاس اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) سر تا سر کشور بود که اکثرا گرایش اصلاح طلبی داشتند.

وی با بیان اینکه این اتحادیه بدون مجوز از طریق وزارت علوم با چراغ سبز مسئولان خاص شروع به صدور برخی بیانیه‌ها کرد که به مرور بین خود به اختلافاتی برخوردند، گفت:  به عنوان مثال اجلاس اسلامی دانشجویان شیراز خود را از این اتحادیه که به صورت اسمی دور هم جمع شده بودند جدا کرد و دانشجویان خط امام (ره) نیز در مدت فعالیت خود به دلیل ضعف صحبتی و نبود پشتوانه فکری و ریشه‌ای به دنبال این بودند تا مدتی تحت این عنوان کار کنند اما قادر نبودند، متأسفانه در این مدت اقداماتی به انجام رساندند که حریت دانشجویی را لکه دار کرد.

دبیر اجلاس اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان ادامه داد: این گروه برخی برنامه‌های پیشنهادی و برچسب دار اجرا کرده که سبب ایجاد مشکلاتی برای خودشان و دانشگاه شد، پس از آن برای تطهیر خود و کنار زدن برچسب دولت ساختگی از پیشانی خود به راه امید تغییر نام دادند.

حذف نام امام (ره) گام نخست رانده شدن از آرمان‌های امام (ره)

هرچند اجلاس اسلامی دانشجویان راه امید در بیانیه خود تاکید کرده است که این اجلاس با تغییر نام اما همچنان دنباله رو حرکت انقلاب اسلامی، آرمان‌ها و خط امام راحل (ره) است اما همین تغییر نام که با توجیه "وجود تحلیل های مختلف از خط امام توسط جریان‌های سیاسی" صورت گرفته است گام نخست برای رانده شدن از خط امام خواهد بود.  ابتدا سوء بهره گیری از نام امام، تحریف خط امام و امروز حذف نام امام جریان خطرناکی است که نتیجه آن نه بقا در خط امام و انقلاب بلکه کمرنگ شدن آرمان‌های بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی در جامعه به مخصوص در میان اقشار جوان و فرا رسنده‌ساز خواهد بود.

دبیر اجلاس اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با تسنیم با اشاره به نکاتی که اطراف بحث حذف نام امام (ره) از اجلاس اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان مطرح است، تصریح کرد: در این تغییر نام بحث وجود دارد، این گروه در واقع خود را متصل می‌کند به جریان امید که در فضای سیاسی پس از انتخابات مجلس به راه افتاده است، اما باید گفت این نام‌های تاریخ انقضادار تا مدتی دیگر تغییر یافته و نام تازه ای برای آنها متصور می‌شود، به طور طبیعی اگر این گروه پیرو قرار می داری خط امام (ره) بودند در عمل نیز باید در مسیر امام (ره) حرکت می‌کردند وگرنه نام آنها نامی عاریتی خواهد بود که پس از یک یا دو سال تغییر می‌کند.

النچری خاطرنشان کرد: حذف نام امام (ره) می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد، نخست اینکه حالت موزه‌ای دادن به اندیشه‌های امام و حذف سیره امام از سطح شهر و جامعه یکی از این خطرات است اما از محسنات آن نیز می‌تواند به مواردی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: نامی روی گروهی قرار می‌گیرد اما آن گروه در عمده‌ترین مبانی نظری و فکری با امام (ره) در تعارض قرار دارند بنابراین این نامی استقراضی است، گروهی که نظریات امام (ره) درباره ولایت فقیه را موافق نبوده، مردم را در اولویت عمده نگذاشته و بر خلاف نظر امام (ره) با خوی اشرافیگی مبارزه نمی‌کنند در مسیر امام (ره) قرار ندارند.

دبیر اجلاس اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان گفت: این گروه حتی درباره شعائر مذهبی نیز پیروی از امام را در دستور کار نگذاشتند پس حذف این نام می‌تواند راه و نام امام را از خطرات آسیب حفظ کند، به رغم اینکه پشت سر این تصور می‌تواند تفکر حذف نام امام (ره) از سطح جامعه و شهر نیز مطرح باشد.

دلایل حفظ نام امام (ره) در بیانات رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات خود می‌فرمایند: «جمهوری اسلامی کشورمان بدون نام امام روح‌الله (رحمة‌الله‌علیه) قابل معرفی و معرفی کردن نیست و حتی وجاهت و مقبولیتی هم ندارد. از سوی دیگر، نام امام راحل هم بدون فهم اندیشه و اصول ایشان، ارزشی ندارد و به پوسته‌ای بی‌مغز می‌ماند. «اسم امام و یاد امام به‌تنهایی کافی نیست؛ امام با اصولش، با مبانی‌اش، با نقشه‌ راهش برای ملت کشورمان یک موجود جاودانه است.»

هرچند پس از رحلت رهبر کبیر انقلاب جریان‌ها و افراد بسیاری به ذکر نام امام (ره) در سخنان خود بسنده کرده و در اعمالشان اندیشه‌های ارزشمند امام راحل را که به وحشت افتیم کننده افق روشنی جلو روی نظام جمهوری اسلامی کشورمان است را مصرف نکردند اما حذف علنی نام امام (ره) بدعتی آشکار است که در سیری خطرناک منجر به محو آثار انقلاب اسلامی می‌شود. موضوعی که برگرفته از اندیشه‌های دشمنان و بدون شک یکی از روزنه‌های نفوذ است که باید با آن مبارزه کرد.

****************************

تهیه شده توسط: داريوش و.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زهد من با تو چه سنجد که به يغمای دلم
««« »»»
مست و آشفته به خلوتگه راز آمده‌ای

دانشجویان "پیرو خط امام (ره)" دانشگاه اصفهان به "راه امید" پیوستند/تشکیل اتحادیه ای جعلی با ۱۴ انجمن اسلامی دانشجویی

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات