نبود آزمایشگاه استاندارد در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان مشکلی جدی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

نبود آزمایشگاه استاندارد در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان مشکلی جدی است

مدیرعامل منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان با تأکید بر اینکه واردات بی رویه محصولات مشابه تولید داخل از بزرگ‌ترین چالش‌های واحدهای تولیدی است گفت:‌ عدم آزمایشگاه استاندارد مجهز سبب تغییر معیارهای استاندارد در خارج می‌شود و کالا از مرز مرجوع می‌گردد.

تصویر و عکس   عدم آزمایشگاه استاندارد در منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان معضلی جدی است

سید مهدی طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، به دارازا کشیدن تأییدیه استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی را از جمله معضلات تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران برشمرد و اظهار داشت: کاهش وقت و پیشنهاد استقرار آزمایشگاه‌های مجهز در اداره استاندارد منطقه مخصوص و حتی المقدور عدم ارسال کالا به تهران و قم و دیگر شهرها برای امتحان راهکار رفع این مشکل است.

مدیرعامل منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان اضافه کرد: اداره استاندارد مستقر در سلفچگان که در سال ۸۷ تأسیس شده به تأیید استاندارد کالاهای وارداتی و صادراتی بر اساس کد تعرفه می‌پردازد ولی در بعضی موارد به جهت عدم آزمایشگاه استاندارد مجهز، به ناچار کالا را به تهران، کرج، قم … ارسال می‌کنند.

وی ادامه داد: در صورت وجود آزمایشگاه قوی و مجهز، تأییدیه استاندارد کالا به داراز نمی‌انجامد زیرا گاهی پیش می‌فرا رسد جوابیه استاندارد ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد، که این خود سبب تغییر معیارهای استاندارد در خارج می‌شود و کالا از مرز مرجوع می‌گردد.

طباطبایی بالا بودن تعرفه‌های گمرکی در خصوص مواد اولیه از دیگر مشکلاتی است که جلو روی سرمایه‌گذاران آگاهی داشت و گفت: زمانی تولیدکننده مستقر در منطقه مخصوص با تعرفه بالای مواد اولیه نسبت به تعرفه پایین‌تر محصول مشابه وارداتی مواجه می‌شود، طبیعتاً انگیزه‌اش برای تولید کاهش می‌کشف کند در این راستا پیشنهاد می‌شود در این تعرفه‌ها تجدید نظر شود.

مدیرعامل منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان با تأکید بر اینکه واردات بی رویه محصولاتی که در کشور نیز مشابه آن، تولید می‌شود از  بزرگ‌ترین درگیری‌های واحدهای تولیدی است خاطرنشان کرد: متأسفانه واردات این نوع محصولات با تعرفه پایین صورت می‌گیرد که قادر باش رقابت واحدهای داخلی برای تولید و به فروش رسان محصولات خود را کاهش می‌دهد.

وی سفارش کرد: از واردات این نوع محصولات از طرق گوناگون نظیر وضع تعرفه بالا پیش گیری شود.

طباطبایی تصریح کرد: مراجعان خارجی زیادی به مخصوص بعد از پسابرجام برای بررسی سرمایه‌قرار دهی در منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان، مراجعه کردند که در صورت تصمیم جهت سرمایه‌قرار دهی در منطقه، با معضلات زیادی از جانب نهادهایی چون سازمان سرمایه‌قرار دهی استان، اداره مالیات، اداره ثبت و … مواجه هستند.

مدیرعامل منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان ادامه داد: برای رفع این مشکل نیز در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و مخصوص و همچنین در سازمان سرمایه‌قرار دهی استان نماینده‌ای برگزیده شود که به قوانین بانکی، اداره ثبت، مالیات، تأمین اجتماعی و دیگر امور لازم و مربوط به سرمایه‌قرار دهی سرمایه‌گذاران خارجی کاملاً مسلط باشد و به امر تعلیم و اطلاع‌منتقل کنی توجه بکند تا رویه‌ای گشایش کشف کند که منجر به جذب سرمایه‌گذار خارجی بیشتر، شود و معضلات آنها به صورت سیستماتیک یکجا حل شود یا اصلاً معضلات این چنینی برای آنها ایجاد نشود.

به نقل کرده وی، عدم آگاهی لازم برای سرمایه‌قرار دهی به مخصوص سرمایه‌قرار دهی خارجی در کشورمان به طور خاص در منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان را از دیگر معضلات در این منطقه است که پیشنهاد می‌شود شورای عالی مناطق آزاد و مخصوص در چارچوب وظایف و نقش کلیدی به منظور اطلاع‌منتقل کنی و ایفای نقش، باید اقدامات فعال‌تری در خصوص حضور در همایش‌های بین المللی، عضویت در سایت‌های دنیاای و تبلیغات به انجام رساند. در این راستا هماهنگی مستمر و کامل با سازمان سرمایه‌قرار دهی خارجی و وزارت امور خارجه توسط شورای عالی تاثیر می دارد.

عدم اعتبار کافی جهت پشت سر گذاشتن پروژه راه آهن، عدم استقلال کافی منطقه مخصوص از سازمان‌ها و همچنین ارائه ناکافی خدمات لازم و عدم اجرای عالی قوانین و مقررات از سوی سازمان‌ها و ادارات در خصوص منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان و عدم تسهیلات کافی در رابطه با صادرات فرآورده‌های نفتی از دیگر مشکلاتی است که طباطبایی جلو روی فعالان منطقه مخصوص اقتصادی سلفچگان برشمرد.

**ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد**

نگارنده: سامان ط.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اگر غم لشکر انگيزد که خون عاشقان ريزد
««« »»»
من و ساقی به هم تازيم و بنيادش براندازيم

نبود آزمایشگاه استاندارد در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان مشکلی جدی است

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات