مرحوم دولابی: ما همه اش خورده ایم و خوابیده ایم


با دیگران به اشتراک بگذارید

مرحوم دولابی: ما همه اش خورده ایم و خوابیده ایم

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: امیرالمومنین(ع) گفت، زمانی دلتان با خوبان است هرچه خوبی از آنان سر زده شما هم در آنها شریک هستید.این همه مخلوقات خدا جان دادند، شهید شدند. در وقت خودمان چقدر زحمت‌ها کشیده‌اند و می‌کشند.

تصویر و عکس   مرحوم دولابی: ما همه اش خورده ایم و استراحت کرده ایم

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم، مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: امیرالمومنین(ع) گفت، زمانی دلتان با خوبان است هرچه خوبی از آنان سر زده شما هم در آنها شریک هستید. این خیلی شرکت خوبی است. شما فقط امضاء کن. تجارت بزرگی است. این همه مخلوقات خدا جان دادند، شهید شدند. در وقت خودمان چقدر زحمت‌ها کشیده‌اند و می‌کشند. شریک بودن با آنها چقدر خوب است. ما همه‌اش خورده‌ایم و خوابیده‌ایم. من که اینجورم شما را نمی‌آگاهی دارم. من از کوچکی کارم شکم بوده است. هر که به من نقل کرده بفرماً رفته‌ام آن بالا نشسته‌ام. شما را هم اینطور شناخته‌ام. شما هم تا می‌قادر بودید می‌کشیدید بالا! آیا درست است یا نه. اگر راهتان نمی‌دادند احتیاط می‌کردید و گرنه همین که راهتان می‌دادند تا می‌قادر بودید می‌رفتید بالا. چون آن بالا خوب تر به آدم می‌رسند. اول بالا را غذا می‌دهند بعد به پایینی‌ها می‌دهند. زمانی سفره را جمع کردند اگر چیزی ماند به فقرا می‌دهند. جهان اینطور است. در جهان انسان شکمو است. تا به او می‌گویند بفرما، می رود آن بالا می‌نشیند. حال زمانی خداوند او را با افراد متواضع شریک می‌کند، با اشخاص نظیف با ضعفا با فقرا شریکش می‌کند، آیا نپذیرد؟!

همه‌ شما با خوبان شریک هستید. بی‌خود نیست که از کار خوب خوشتان می‌فرا رسد. تا کار خوبی می‌بینید می‌گویید به به! اگر شریک نیستید چرا به به می گویید. روز عاشورا حرّ آمد و به فرزند و غلامش گفت آیا اسب‌ها را آب داده‌اید؟ بعد منتظر جواب نماند. پرید روی اسبش و قرار نداد بگویند بله یا نه. به طرف آب فرات رفت. فرزند و غلامش هوشیار بودند، فهمیدند آقایشان شاهکار زده است. آنها هم سورا شدند دنبال او رفتند. اسب‌ها را ول کردند و سه نفری فرا رسیدند خیمه‌ امام حسین(ع) نشستند و سرها را پایین انداختند و جلوی امام حسین(ع) نشستند. آن قدر سرهایشان پایین بود و در فکر بودند که امام حسین(ع) گفت اِرفَع رَأسَکَ. سرت را بالا کن. حرّ تا سرش را بالا کرد دید امام حسین(ع) لبخند بر لب دارد. همه خطاهایی که کرده بود رفت پی کارش. در صورت ظاهر و به حساب خودش خیلی اذیّت کرده بود و به خیال خودش بخشیده نمی‌شد.

این در تاریخ و در روایات هست. می‌توانید برای نفس خودتان بهره‌برداری کنید. زمانی شما میگریید برای کاسبی خودتان است. دیده‌اید بعضی تاجرها حرف‌ها را گوش می‌دهند ببینند چندین می‌تهیه کنند چندین می‌به فروش رسانند. مومنین هم تاجر هستند. جهان محلّ تجارت بندگان خداست برای اینکه تجارت کنی. یعنی خودت را برای شهادت تهیه کنی.

کتاب طوبای محبّت جلد دوم – ص ۲۰۹
مجالس حاج محمّد اسماعیل دولابی

____________________________________

تهیه و تدوین: ژاله ح.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در چاه ذقن چو حافظ ای جان
««« »»»
حسن تو دو صد غلام دارد

مرحوم دولابی: ما همه اش خورده ایم و خوابیده ایم

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال