آموزش علاج گرفتگی زبان بچه ها در منزل بدست والدین


با دیگران به اشتراک بگذارید

آموزش درمان لکنت زبان کودکان در خانه توسط پدر و مادر

راهنمایی ها و پیشنهادهای ضروری به والدین کودک ناروان طبیعی , چطور لکنت زبان کودک را حل کنیم , نقش مهم خانواده , اموزشها و تمرین

درمان ناروانی طبیعی

برای درمان کودکانی که ناروانی طبیعی دارند و همچنین کودکانی که از ناروانی خود آگاه نیستند مشاوره تخصصی پیشنهاد داده میشود به این صورت که والدین دستورهای لازم را در مورد معضلات کودک از متخصصی مربوطه (گفتار درمانگر) می گیرند و به آنها عمل می کنند و اگر در جریان کار با سؤال هایی مواجه شوند راهنمایی های لازم را میگیرند.

راهنمایی ها و پیشنهادهای ضروری به والدین کودک ناروان طبیعی

به دلیل داشته باشید که مشکل ۸۰-۷۵ درصد کودکانی که ناروانی طبیعی دارند پس از مدت زمان کوتاهی بر طرف میشود. آگاهی شما درمورد ناروانی گفتار در مراحل اولیه احتمال بهبودی آن را زیاد می کند.

تصویر و عکس آموزش درمان لکنت زبان کودکان در خانه توسط پدر و مادر
آموزش درمان لکنت زبان کودکان در خانه توسط پدر و مادر

تاکید بر این نکته ها ضروری است:

ناروانی های اولیه در گفتار کودک کاملا طبیعی هستند و ضرورتی وجود ندارد که برای تصحیح آنها تلاش کنید

با چگونگی گفتار طبیعی و رشد آن در دوران خردسالی آشنایی پیدا کنید.

با کسب اطلاعات بیشتر، مسیر رشد کلامی را برای کودک خود هموارتر کنید (با برخوردهای عالی).

اگر نسبت به ناروانی های طبیعی کودک خود واکنش درستی نداشته باشید احتمال زیادی دارد که با رفتار نامناسب این مشکل گفتاری را به سمت لکنت سوق بدهید.

به یاد داشته باشید:

۱- محیطی آرام و بدون فشار روانی و اضطراب برای خردسالتان فراهم کنید. سعی کنید رفتارهایتان بدون اضطراب، فشار، دغدغه، احساس گناه و رنجش باشد زیرا کودک این احساسی ها را به خوبی درک میکند و به ناروانی خود پی میبرد. در این شرایط کودک فشار عاطفی زیادی احساس می کند و ناروانی گفتارش افزایش مییابد.

۲- با کودک آرام حرف زنید و سرعت گفتار خود را کم کنید (همه اعضای خانواده که با کودک برخورد دارند باید گفتاری آهسته داشته باشند).

۳- سعی کنید بر رفتارهای خود مسلط باشید و رفتاری از خود نمایان نکنید که کودک نسبت به اشکال گفتارش حساسی و آگاه شود. رفتارهای نادرست (مثل ایراد گرفتن های مکرر، مقایسه کردن او با کودکان دیگر، مصرف کردن جمله هایی مانند «اندیش بعد حرف بزن»، «عجله نکن»، «به وحشت نیافت عزیزم») مشکل کودک را تشدید می کند.

۴- هرگز کودک را مورد تمسخر و سرزنش نگذارید و لقب های نامناسب مثل لال، بی زبان، بی دست و پا، یا لکنتی به او نسبت ندهید.

۵- شرایط و موقعیتهایی را فراهم کنید که کودک بتواند به طرز صحیح جنب و جوش و فعالبیت داشته باشد (مثل پارک رفتن، ورزشی کردن و…) البته این فعالیتها باید با نظارت شما همراه باشد.

۶- فشار زمان را از روی کودک بردارید، عجله نداشته باشید. انتظار نداشته باشید کودک در مدت زمان کوتاه کاری را که به او تحویل دادهاید به انجام رساند و گفتمانش را به پایان رساند. در مقابل حرف زدن کودک، از خود بی حوصلگی و خستگی نمایان نکنید.

۷- هرگز کودک را وادار به حرف زدن، شعر خواندن، یا تعریف کردن داستان جلوی جمع نکنید. اما اگر کودک خود تمایل به انجام این کار دارد او را تشویق کنید.

۸- هنگام حرف زدن با کودک تماس چشمی برقرار نمایید، تماس چشمی متقابل بین کودک و والدین نقش اساسی در رشد قابلیتهای اجتماعی وی بازی می کند. خودداری از تماس چشمی به دلیل اضطراب، خجالت یا گیجی در این سن نادر است و فقدان تماس چشمی امکان می دارد فقط زمانی رخ دهد که کودک روی جریان گفتارش متمرکز می شود.

۹- کودک را کمتر مورد سؤال گذارید. به جای سؤال های مکرر از طریق بیان اظهار نظر و تحلیل کردن راجع به وقایع با کودک ارتباط برقرار کنید. به بیان دیگر به جای سؤال سؤال کردن، تا جایی که امکان می دارد نظر او را سؤال بکنید

۱۰- در مورد خوب تری طرفی و غلبه یک دست یا پا بر دست یا پای دیگر، درخواست خود را به کودک تحمیل نکنید، به کودک اجازه دهید هماهنگ با ویژگی های بدنی اش رفتار کند.

۱۱- متناسب با توانایی ها، استعدادها و در حد ظرفیت کودک به او مسئولیت بدهید و در قبال انجام موفقیت آمیز این مسئولیت ها او را تشویق کنید. او از این طریق قادر هست ابراز وجود کند، اعتماد به نفس لازم را به دست آورد و علائق و نیازهای خود را به راحتی بروز دهد. او یاد میگیرد توجه والدین را به طرز صحیحی به خود جلب نماید، و نیازهای روحی و احساسی اش را ارضاء کند. به این ترتیب او هرگز نمییاندیشد که در خانه عضو بیهوده و بی خاصیتی است.

۱۲- در محضر دیگران از توانایی ها و استعدادهای کودک تعریف کنید و زمینه ارائه آنها را فراهم آورید. از بیان و افشای ناتوانی های کودک جدا خودداری کنید.

۱۳- هیچ وقت گفتار کودک را قطع، و یا جمله او را تکمیل نکنید. منتظر باشید گفتارش را خودش به پایان برساند حتی اگر همراه با ناروانی باشد. زمانی که ناروانی به وجود میآید، هیچ واکنش یا حرکتی از خود نمایان نکنید که کودک متوجه اشکال در گفتارش بشود. نگاه والدین به کودک در حالت روانی یا ناروانی گفتار او باید یکنواخت باشد.

۱۴- هرگز گفتار کودک را تقلید نکنید، در مقابل ناروانی های کودک خنده نکرد، و به دیگران نیز این اجازه را ندهید (تذکر یا آگاهی دادن به دیگران را در محضر کودک به انجام نرسانید).

۱۵- شرایط و موقعیتهایی را فراهم کنید که کودک با همسالانش بیشتر تماس داشته باشد و او را تشویق (نه اجبار) کنید در این موقعیتها با دیگران حرف زند. شرایطی بوجود آورید که کودک زیاد صحبت بکند و در صورت امکان بازی با همسالان را طوری جهت دهید که فرزند شما مسئولیت گروه را متقبل شود.

۱۶- وقتی با کودک حرف میزنید موضوع گفتگو را پشت سر هم و به سرعت عوض نکنید زیرا ذهن او خسته می شود

۱۷- وقتی کودک می خواهد حرف زند تحت هیج شرایطی شهامت و جرئت او را برطرف نکنید.

۱۸- وقتی کودک صحبت یا از شما میپرسد قبل از جواب دادن چند ثانیه ای مکت کنید تا بدین ترتیب بتوانید با آرامش به او پاسخ دهید.

۱۹- از کلمه لکنت برای توضیح نحوه گفتار فرزند خود بهره نگیرید چون ناروانی گفتاری کودک پدیدهای طبیعی و بخشی از آموزش زبان و گفتار به حساب می آید.

۲۰- اگر کودک از شما میپرسد «چرا قادر نیستم درست حرف زنم؟» در جواب از این توضیح ها بهره گیرید: «همه ما هنگام حرف زدن گاهی گیر می کنیم و تپق میزنیم. بعضی افراد بیشتر از دیگران اشتباه می کنند. فرزندهای کوچک امکان می دارد در صحبت مشکل بیشتری داشته باشند چون در حال آموزش هستند. اشتباه در هنگام آموزش کاملا طبیعی است».

۲۱- سعی کنید زمانی که خودتان در گفتار خطا دارید کودک را به نحوی متوجه خطای گفتاری خودتان کنید. بدین طریق کودک میفهمد که اشتباه در گفتار امری طبیعی است و به درک او از این موضوع یاری رسانده میشود.

۲۲- وقتی به چشم می آید که کودک به دنبال کلمه یا واژه ای میگردد یا میخواهد جمله یا واژه ای را کامل کند منتظر مانید تا او بتواند این کار را به انجام رساند. هر گز با عجله داخل حرف او نپرید و جمله او را تکمیل نکنید. اگر قادر نبود کلمه را یابد در حالتی آرام و غیررسمی کلمه یا عبارت مورد نظر را به او یادآوری کنید.

۲۳- هر روز زمان مشخصی را به حرف زدن با کودک اختصاص دهید. مثلا برای او کتاب بخوانید یا معما طراح کنید تا به او توجه بیشتری داشته باشید. لازم نیست زمانی را که به این کار اختصاص می دهید طولانی باشد به طور مثال هر بار ۱۵ دقیقه کافی است. مهم این است که این کار را تکرار کنید. این عمل اعتماد به نفسں کودک را تقویت میکند۔

۲۴- کودک را تشویق کنید تا در مورد ترسها، هیجان ها و ناکامی هایش با شما حرف زند. شما هم می توانید از به وحشت افتی های گذشته و حال خود با بچه تان حرف زنید.

۲۵- برای برقراری ارتباط غیرکلامی عالی، گاهی به او نگاه کنید و تبسم بکنید. اگر علت لبخند را جویا می شود بگویید برای این است که دوستش دارید. گهگاه که از کنار شما میگذرد او را نوازش کنید، مددش کنید تا کارهای مشکل را با اشتیاق به انجام رساند. هرگز از او نخواهید تا جمله های سخت را بیان کند.

۲۶- این کودکان معمولا وقتی که در یک گروه قرار میگیرند و همراه با سایرین مطلبی را میخوانند یا وقتی که از حفظ شعر یا آوازی را با صدای موزون میخوانند معضلی ندارند. این گونه موقعیتها را برای کودک فراهم کنید.

۲۷- اگر چند کودک در خانواده هستند هرگز آنها را با یکدیگر مقایسه نکنید و یکی را الگوی رفتاری دیگری نگذارید. دقت دارید که فرزندان فرزند معمولا دیرتر از دختران شروع به حرف زدن می کنند و خطاهای آنها نیز بیشتر است.

۲۸- موقعیتهایی را که کودک در آنها روان حرف می زند و موقعیتهایی را که با افزایش لکنت همراهند پیدا و یادداشت کنید. سپس سعی کنید حتی الامکان موقعیتهایی را که موجب بروز لکنت در کودک می شود
کم کنید یا به حداقل منتقل بکنید و یا سعی کنید از گذاشتن کودک در آن شرایط نامطلوب پیش گیری کنید تا کودک مجبور نباشد در آن شرایط حرف زند.

۲۹- هرگز با کودک به تندی برخورد نکنید چون ناروانی های گفتار کودک که در هنگام خشم ایجاد میشود در نظر وی بیشتر جلوه می کند. سعی کنید هر روشی را که برای تربیت و مدیریت رفتار او مصرف میکنید این تصور را در او به وجود نیاورد که بچه بدی است.

۳۰- هنگامی که کودک خشم و عصبانیت خود را نمایان می کند فرصت لازم را برای شنیدن حرفهای او اختصاص دهید. با او در مورد علت عصبانتیش حرف زنید و وی را متوجه سازید که چطور هدفش را به آرامی ابراز کند. وقتی کودک راه درست بیان احساس هایش را یابد، کشمکش درونی که علت برخی از ناروانی های گفتاری است کاهش مییابد.

۳۱- نقاط قوت کودک را تشویق کنید و نقاط ضعف وی را بی اهمیت نمایان کنید. باید دقت دارید که اعتماد به نفس با حرف زدن به وجود نمییاید. تشویقهای لفظی بی مورد نه تنها مفید نیست بلکه کودک را بد گمان نیز می کند و احساس ناامنی در او بوجود میآورد. توجه به نقاط قوت کودک باید قرار می داری باشد و وی در عمل تشویق گردد.

۳۲- کودک را در فعالیتهایی که به خوبی از عهده آنها بر میآید شرکت دهید خصوصاً فعالیت هایی که تسلط او در آنها کاملا بارز باشد. به طور مثال اگر کودک فرزند است از او بخواهید که همراه با شما سفره غذا را بچیند، گردگیری یا پذیرایی کند. اگر فرزند است به پدرش در کارهایی مانند شستن خودرو، واکس زدن و… یاری رساند.

۳۳- هیچگاه حرف کودک را قطع نکنید. وقتی بچه تان حرف می زند به جای این که با اضطراب و دغدغه به او نگاه کنید تماس چشمی طبیعی و عالی با او برقرار سازید.

۳۴- به هنگام صحبت با کودک سعی کنید بیشتر جمله های سهل و کوتاه مصرف بکنید. درک جمله های طولانی و پیچیدہ برای کودک دشوار است و در او تنش بوجود می آورد.

۳۵- هنگام حرف زدن با کودک سرعت گفتارتان را تنظیم کنید. سریع کمتر در گفتار، به کودک فرصت پردازش جمله های به گوش رسیده را می دهید و نیز الگوی حرف زدن شمرده تر را در اختیارش قرار میدهید. هر چه شما با سرعتتر حرف زنید، کودک نیز سعی میکند با سرعتتر صحبت بکند و این کار مشکل کلامی وی را زیاد می کند.

۳۶- با صدای بلند برای کودک داستان بخوانید، این کار برای ابراز توجه خاصی شما به کودک اهمیت دارد. داستان را با نظم و هماهنگی عالی و به میزان کافی بلند بخوانید. وقتی قصه های مورد علاقه او را چند بار می خوانید اجازه دهید اگر مایل بود بعضی از قسمتها را او نقل بکنید و یا داستان را با لغت خودش به پایان رساند. برای او از حادثه های جالب دوران خردسالی خودتان و یا زمانی که او خردسال بوده است تعریف کنید. همه بچه ها عاشق شنیدن این داستان ها هستند.

۳۷- از نقل کردن قصه های مهیج و ترسناک برای کودک حتی اگر از شنیدن آنها لذت میبرد خودداری کنید زیرا از نظر سلامت روان مخرب هستند. اگر روشن بودن تلویزیون مانع از داستان گویی می شود ساعتی را تعیین کنید که تلویزیون خاموش است.

۳۸- زمان خواب کودک را تنظیم کنید. اگر تا به حال به زمان خواب کودک توجهی نداشته اید به تدریج آن را تنظیم کنید. شما قادر نیستید به زور کودک را به زود استراحت کردن مجبور کنید چون مقاومت بیشتر او را سبب می شوید. از فعالیتهای نامربوط قبل از خواب اجتناب کنید. او را در محلی که سر و صدای افراد خانواده زیاد نیست بخوابانید. سعی کنید قبل از زمان خوابش با او بازی نکنید. قادر می باشید قبل از اینکه به رختخواب برود، او را برای چند دقیقه در آغوش بگیرید تا از هیجان ها و شیطنتهایش کاسته شود و آرامش یابد. به خردسالتان آموزش دهید که زمان خواب او زودتر از شماست. توجه و توانایی شما در تنظیم برنامه خواب کودک ایجاب میکند بتوانید برنامه های دیگر او را نیز منظم کنید.

۳۹- برخورد شما در مورد شب ادراری کودک خیلی اهمیتی میدارد. طوری عمل کنبد که کودک خود را بی کفایت یا مزاحم احساس نکند. به او یاری رسانید تا نتیجه بی توجهی اش را ببیند ویا بدون اینکه احساس کند از علاقه شما به او کاهش داده شده است او را با ملایمت به پاک کردن محل و تعویض تیپش وادار کنید. لازم است کودک آگاهی بدارد با وجود رفتاری که نمایان میکنید او را میپذیرید و دوستش دارید.

درمان در لکنت بینابینی شامل ۲ اصل است:

الف) کاهش استرس در محیط کودک با دادن اطلاعات و آموزش به خانواده در مورد شیوه هایی که قادر هستند فشار روحی کودک را کم کنند میتوان باعت تقویت روانی و کاهش ناروانی کودک شد (به قسمت توصیه به والدین در مورد ناروانی طبیعی مراجعه فرمایید).

ب) درمان کودک برای افزایش روانی گفتار

این روش توسط گفتار درمانگر در نشستهای درمانی تخصصی انجام می شود. درمان مستقیم برای کودکانی عالی است که از ناروانی خود آگاه هستند. درمان مستقیم در مورد کودکانی پیشنهاد داده میشود که ناروانی گفتار با کاربرد روش اول به مدت ۶ هفته (کاهش استرسی در محیط کودک) کاهش نیافته است.

درمان دیگر ناروانی ها (لکنت اولیه، متوسط، پیشرفته)

این درمان ها به صورت مستقیم با حضور کودک و درمانگر در نشستهای درمانی و با هدفهای زیر صورت می گیرد:

۱. افزایش اعتماد به نفس کودک یا نوجوان

۲. کاهش سرعت گفتار

۳. افزایش توانایی برقراری ارتباط

۴. کاهش رفتارهای ثانویه (وابسته) مانند چشمک زدن، تکان دادن سر

۵. تغییر نگرش کودک یا نوجوان در مورد خود و گفتار خود (البته اگر دچار مشکل باشد)

۶. حساسیت پاک کنی نسبت به لغتها، محیطها و افرادی که از آنها اجتناب می کند.

۷. افزایش هماهنگی تنفسی و گفتار کودک و نوجوان

۸. کاهش تنش و فشار روحی (از طریق مشاوره و تمرینهای آرام سازی بدن)

۹. تقویت تسلط بر گفتار هنگام تنش و هیجان

۱۰. کنار فرا رسیدن با میزانی از لکنت که علیرغم مداخله هنوز باقی مانده است. (پذیرش لکنت)

ذکر این نکته ضروری است که عامل بسیار اهمیتی می داری که در درمان و کاهش ناروانی فرد اثر دارد انگیزه بیمار نسبت به درمان میباشد و علاقه به پیگیری و دنبال کردن برنامه های درمانی به دنبال آن افزایش مییابد.

نقش خانوادہ در درمان

خانواده به خصوص والدین قادر می باشند با رعایت کردن مواردی که در نشستهای مشاوره مطرح می شود در بهبود روان سازی گفتار کودک کمک به سزایی بکنند. مواردی که به خانواده مربوط میشود شامل:

۱. زیاد کردن اعتماد به نفس کودک

۲. دقت داشتن به کودک به شکل عالی

۳. نمایان کردن واکنش عالی نسبت به لکنت کودک

۴. تشویق کردن کودک برای ادامه درمان

۵. تعدیل و اصلاح شرایط ارتباطی در خانه ۶. برنامه ریزی عالی برای فعالیت های کودک در خانه (کودک استراحت کافی داشته باشد)

۷. در میان گذاشتن معضلات مربوط به لکنت کودک با درمانگر

درمان معضلات گفتار و زبان همراه

بعضی از کودکان با ناروانی طبیعی، لکنت مرزی یا لکنت اولیه در بر می داری یک یا چند مشکل گفتار و زبان دیگر نیز میباشند مانند:

تأخیر در رشد گفتار و زبان

مشکل در تلفظ حروف

معضلات صوتی گفتار درمانگر با توجه به سطح ناروانی و معضلات گفتار و زبان همراه سعی می کند تا همه موارد در برنامه درمانی پوشش داده شوند و بنابر اولویت مورد توجه قرار گیرند.

درمان های دیگر

ذکر این نکته ضروری است که برخی از افرادی که معضلات گفتاری از جمله لکنت دارند در بر می داری برخی علائم دیگر نیز میباشند که نیاز به ارزیابی و درمان روانپزشکی دارند. اختلالات پریشانی ای، تیک، اختلالات طیف او تیسم و….. در این موارد با نظر متخصص امکان می دارد لازم باشد دارو تجویز گردد یا درمان های غیر دارویی دیگر صورت گیرد.

***براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد***

نگارنده: لادن ی.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به گردابی چو می‌افتادم از غم
««« »»»
به تدبيرش اميد ساحلی بود

آموزش علاج گرفتگی زبان بچه ها در منزل بدست والدین

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال