عمر مفید سدها با پر شدن مخازن از رسوبات سیل کاهش می یابد


با دیگران به اشتراک بگذارید

عمر مفید سدها با پر شدن مخازن از رسوبات سیل کاهش می یابد

رئیس مرکز تحقیقات و تعلیم کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی نقل کرد: خسارت به اراضی کشاورزی و باغی، ایجاد فرسایش خاک و تولید رسوب و آلودگی منابع شیرین، کاهش عمر مفید سدها از طریق پر شدن مخازن از رسوبات را از عمده‌ترین خسارات سیل می‌دانند.

تصویر و عکس   عمر مفید سدها با پر شدن مخازن از رسوبات سیل کاهش کشف میکند

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از تبریز، پدیده سیل یکی از پیچیده‌ترین و مخرب‌ترین رویدادهای طبیعی است که بیش از هر بلای طبیعی دیگری جان و مال انسان و شرایط اجتماعی و اقتصادی یک جامعه را به مخاطره می‌اندازد.

پدیده سیل جریان آبی است که در بستر رودخانه خسارات جانی و مالی بوجود آورد و تأثیر منفی اقتصادی و اجتماعی در منطقه دارد. سیل در تعریف خود واژه است از بالا فرا رسیدن نسبتاً زیاد آب دریک رودخانه یا مسیل و این بالا فرا رسیدن حالتی نسبی داشته و اصولاً نسبت به رژیم عادی یا نرمال سنجیده می‌شود.

بنابراین سیلاب آب فراوانی است که به‌سرعت جاری می‌شود و طغیان کرده، پهنه‌ای از زمین را که در شرایط عادی زیرآب نیست، فروگیرد.

سیل‌ها می‌توانند بسیار خطرناک‌تر از طغیان رودخانه‌ها عمل کنند

رئیس مرکز تحقیقات و تعلیم کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در نقل کرد‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به خطرناک بودن سیلاب‌ها اظهار داشت: سیل‌ها می‌توانند بسیار خطرناک‌تر از طغیان رودخانه‌ها عمل کنند زیرا فشار بسیار بیشتری دارند و می‌توانند بسیار توانا باشند.

وی افزود: برخی از بلایای طبیعی نظیر سیل، وقتی ظاهر می‌شوند که بین فعالیت‌های بشری و طبیعت تقابل و برخورد پیش می‌آید و در محلی هم که سیل، ناشی از پدیده‌های طبیعی ایجاد شده است به خاطر نبود حضور بشر در منطقه معضلی به وجود نیامده است.

حسین لطفعلی زاده، با اشاره به خسارات متعدد سیل، نقل کرد: کارشناسان خسارت به اراضی کشاورزی و باغی، ایجاد فرسایش خاک و تولید رسوب و آلودگی آب‌های شیرین، کاهش عمر مفید سدها از طریق پر شدن مخازن از رسوبات را از عمده‌ترین خسارات سیل می‌آگاهی دارند.

پوشش گیاهی یک منطقه نقش بسیار اهمیتی می داری در پیش گیری از سیل دارد

وی، پوشش گیاهی را در پیش گیری از سیل تأثیرگذار آگاهی داشت و ادامه داد: پوشش گیاهی یک منطقه نقش بسیار اهمیتی می داری در پیش گیری از سیل دارد، زیرا گیاهان نمی‌قرار دهند قطره‌های باران به‌طور مستقیم با خاک برخورد کنند، درنتیجه سرعت آن‌ها گرفته می‌شود و آب فرصت کافی برای نفوذ در خاک پیدا می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات و تعلیم کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه ریشه‌های گیاهی باعث افزایش خلل و فرج خاک می‌شوند، نقل کرد: در این شرایط آب به‌آسانی در خاک نفوذ می‌کند و باوجود گیاهان، آب ناشی از بارندگی‌ها در خاک فرورفته و به‌این‌ترتیب هم سیل جاری نشده و هم سفره‌های آب زیرزمینی پرآب‌تر می‌شوند.

وی افزود: افزایش ارزش‌اضافه کرده به‌دست‌آمده از بهره‌برداری از شرایط زندگی کردی رودخانه و حواشی آن، افزایش آگاهی، تعلیم عموم و مشارکت مردم، جمع‌آوری اطلاعات، ایجاد پایش، هشدار سیل و امداد و نجات در پی مدیریت سیلاب عینیت می‌یابد.

مدیریت سیل کوشش با نگرش جامع است

لطفعلی زاده با اشاره به اینکه سنگینی آب جریان کشف کرده، بسیار خطرناک است،، یادآور شد: ازآنجایی‌که این آب عمیق به نظر نمی‌رسد می‌تواند بشر را به‌اشتباه بیندازد، زیرا بااینکه آب در اقیانوس‌ها بسیار مقدار بیشتری دارد، اما فشار بیش‌ازحد آب هنگام به راه افتادن سیل است که بیشترین تخریب را به همراه خود دارد و می‌تواند به‌آسانی خودرو‌ها را حرکت داده و خانه‌ها را تخریب کند.

وی با اشاره به  امتیازات مدیریت سیل، نقل کرد: مدیریت سیل کوششی با نگرش جامع است و پیگیری به حداقل منتقل کردن خسارات اقتصادی و اجتماعی ناشی از سیل و افزایش رشد اقتصادی و اجتماعی سکونت‌گاه‌ها و سیلاب‌دشت‌ها با اجرای مدیریت سیل امکان‌پذیر است.

سیل وقتی اتفاق می‌افتد که آب سرریز می‌شود

رئیس بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز تحقیقات و تعلیم کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در نقل کرد‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه سیل وقتی اتفاق می‌افتد که آب سرریز می‌شود یا خشکی‌ای را فرامی‌گیرد که به‌طور عادی خشک است، اظهار داشت: به‌طورکلی ساعت‌ها و یا حتی روزها طول می‌کشد تا سیل به وجود آید و همین موضوع، زمان لازم برای تهیه شدن و یا تخلیه را به ساکنان منطقه می‌دهد، اما گاهی اوقات، سیل به‌سرعت و با علائم هشداردهنده اندک ایجاد می‌شود.

وی افزود: سیل بیشتر درجاهایی جاری می‌شود که گیاهان آن منطقه کم و یا نابودشده‌اند و در زمین‌های بدون گیاه، باران علاوه بر ایجاد سیل، باعث تخریب خاک نیز می‌شود که درنتیجه، سالیانه میلیون‌ها تن خاک مرغوب و عالی برای کشاورزی توسط سیلاب‌ها شسته و حمل می‌شود.

مدیریت سیلاب را باید در تأخیر اندازی جریان سیل تأثیرگذار آگاهی بداریم

جمشید یاراحمدی با اشاره به نقش مدیریت سیلاب در کاهش سرعت جریان سیل، نقل کرد: مدیریت سیلاب را باید در تأخیر اندازی و کاهش سرعت جریان سیل، ذخیره‌سازی از طریق ایجاد مخازن طبیعی و مصنوعی روی زمین و تغذیه سفره‌های زیرزمینی و حفاظت از اراضی حاشیه رودخانه‌ها و احیاء و بازیافت این قبیل اراضی که تخریب‌شده‌اند، تأثیرگذار آگاهی بداریم.

وی ادامه داد: در حوضه‌های آبخیز، باید آمایش سرزمین و مطالعات جامع آبخیزداری صورت پذیرد و هر حوضه آبخیز بر اساس محدودیت‌ها و منابع موجود در آن مدیریت و ساماندهی شود.

رئیس بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری مرکز تحقیقات و تعلیم کشاورزی آذربایجان شرقی، یادآور شد: خسارت به زیرساخت‌هاها (تخریب مناطق مسکونی، صنعتی، جاده‌های عمده و فرعی، پل‌ها، راه‌آهن و…)، خسارت جانی و مالی و خسارت به دام و احشام  از مهم‌ترین خسارات سیل است.

یک راه‌حل مشخص برای تمام نقاط سیل‌خیز کشور قابل‌اجرا نیست

یاراحمدی، احداث جنگل‌های مصنوعی را در مهار سیل تأثیرگذار آگاهی داشت و تأکید کرد: بررسی نقش‌های جلو گیری از سیل در کشور نشان می‌دهد که یک راه‌حل مشخص برای تمام نقاط سیل‌خیز کشور قابل‌اجرا نیست ولی با توجه به پیشرفت علم و دستیابی به اطلاعات گوناگون می‌توان راه‌حل‌هایی را برای جلو گیری و مهار سیل و حتی کاهش خسارات ناشی از آن به انجام رساند.

وی افزود: یکی از ابزارهای توانا درزمینهٔ پیش‌بینی و کاهش خسارت ناشی از سیل، می‌تواند اجرای نقش‌هایی مانند نقش‌های حفاظت و احیا جنگل‌های طبیعی و احداث جنگل‌های مصنوعی باشد که می‌تواند برخلاف نقش‌هایی مانند احداث سد بدون زیان به اکوسیستم طبیعی در مهار سیل تاثیر داشته باشد.

به گزارش تسنیم، برای مهار سیل می‌توان از شیوه‌های سازه‌ای یا ساختاری و غیر ساختاری یا مدرن بهره جست. در شیوه سازه‌ای با احداث سدهای مخزنی، انحراف جریان و حفاظت خاک اوج سیلاب کاهش‌کشف کرده و خسارت تقلیل کشف خواهد کرد.

احداث خاک‌ریزها و دیواره‌های سیل گیر برای کاهش اثرات زیان‌بار سیلاب و پیش گیری از گسترش و تشدید آن انجام می‌گیرد.
در شیوه غیر سازه‌ای  اجرای آبخیزداری و مدیریت کاربری حوضه‌ها، برنامه‌ریزی و مدیریت در مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پهنه‌بندی سیل و مدیریت سیلاب‌دشت و مناطق سیل گیر، پیش‌بینی و هشدار سیل و در آخر عملیات جلو گیری و حمایتی در مناطق سیل گیر قابل پیشنهاد است.

گزارش از امیر مسعود طایفه

_____________________

گردآوری از : شبنم ب.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زهی همت که حافظ راست از دنيی و از عقبی
««« »»»
نيايد هيچ در چشمش بجز خاک سر کويت

عمر مفید سدها با پر شدن مخازن از رسوبات سیل کاهش می یابد

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال