http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

آنکارا و ریاض نمی توانند یکدیگر را نادیده بگیرند

آنکارا و ریاض نمی توانند یکدیگر را نادیده بگیرند

با دیگران به اشتراک بگذارید

آنکارا و ریاض نمی توانند یکدیگر را نادیده بگیرند

پژوهشگر مسائل کشور ترکیه نقل کرد: کشور ترکیه و عربستان نمی‌توانند یکدیگر را نادیده بگیرند، چراکه طرفین در نقاطی دیدگاه‌ها و علایق مشترکی دارند که آنها را در مسیر تعامل پیش می‌برد.

تصویر و عکس   آنکارا و ریاض قادر نیستند یکدیگر را نادیده بگیرند

«سیامک کاکایی»، پژوهشگر و کارشناس مسائل کشور ترکیه در نقل کرد‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص سفر محمد بن نایف ولیعهد، معاون دوم نخست وزیر و وزیر کشور عربستان سعودی به کشور ترکیه، با اشاره به تنش‌های ایجادشده بین طرفین پس از وقوع کودتای پانزدهم جولای اظهار داشت: عربستان و کشور ترکیه دو کشور اصلی غرب آسیا هستند. مناسبات طرفین در سال‌های اخیر خیلی گرم و از عمق بیشتری برخوردار بوده است. خصوصاً نگاه آنها نسبت به مسئله کشور سوریه نیز تا حدودی نزدیک به هم است. وقوع کودتای پانزدهم جولای کشور ترکیه موجب رنجش این کشور نسبت به عربستان شد؛ چراکه ریاض به‌ سرعت کودتا را محکوم نکرد.

وی سفر محمد بن نایف به کشور ترکیه را حاکی از بازگشت روابط طرفین به مسیر عادی آگاهی داشت و اضافه کرد: سفر ولیعهد عربستان به کشور ترکیه نگاه‌ها را به خود معطوف داشت؛ چراکه این سفر به معنای بازگشت روابط طرفین به مسیر عادی و عبور از دغدغه‌ها و سوء تفاهم‌ها است. با این‌ حال باید توجه داشت که هرچند آنکارا و ریاض در مواردی دیدگاه‌های نزدیک به هم دارند؛ اما در برخی از شرایط و تحولات عربی در سال‌های اخیر دو نوع نگاه و رفتار در محیط غرب آسیا داشتند.

پژوهشگر مسائل کشور ترکیه با ذکر نمونه‌ای از شکاف‌های دیدگاه آنکارا و ریاض بیان داشت: کشور ترکیه از محمد مرسی در مصر حمایت کرد و به دنبال پیشبرد الگوی کشور ترکیه بود؛ اما عربستان در نقطه تقابل با مرسی بود و از کودتا در مصر حمایت کرد. این موضوع از نقاط افتراق و شکافهای دیدگاه آنکارا و ریاض محسوب می‌شد.

وی تقابل کشور ترکیه و عربستان با نقش جمهوری اسلامی کشورمان را نیز مورد توجه گذاشت و اشاره کرد: کشور ترکیه و عربستان در مسئله کشور سوریه دیدگاه‌های نزدیکی دارند. وقتی که رابطه بین کشورمان و عربستان هم دچار تنش شد، آنکارا و ریاض روابط نزدیکی با یکدیگر داشتند. این موضوع یک بستر تغییر موازنه سیاسی قلمداد شد. کشور ترکیه و عربستان به دنبال تغییر وضعیت سیاسی بودند و در نقطه تقابل نقش و سیاست جمهوری اسلامی کشورمان در منطقه غرب آسیا واقع بودند.

کارشناس مسائل کشور ترکیه در پاسخ به این سؤال که «فراخوان آنکارا از شخص محمد بن نایف پیام خاصی به دنبال دارد؟» نقل کرد: به نظر می‌رسد کشور ترکیه هنوز در بحران کشور سوریه درگیر است. امکان می دارد که نوع نگاه کشور ترکیه به عربستان برگرفته از محیط بیرونی آنکارا باشد. چنانچه سفر اردوغان به مسکو و تلاش وی برای عادی‌سازی روابط طرفین نیز نیاز کشور ترکیه به حمایت‌های بیرونی را به نمایش گذاشت.

وی با اشاره به اهمیت مناسبات آنکارا و ریاض عنوان کرد: کشور ترکیه و عربستان نمی‌توانند یکدیگر را نادیده بگیرند؛ چراکه طرفین در نقاطی دیدگاه‌ها و علایق مشترکی دارند که آنها را در مسیر تعامل پیش می‌برد. آنکارا به دنبال ترمیم روابط ناصحیح خود پس از کودتای پانزدهم جولای است. این موضوع در استراتژی غرب آسیای کشور ترکیه نیز کاملاً تأثیرگذار است.

کاکایی با توصیف سیاست خارجی کشور ترکیه پس از کودتای پانزدهم جولای بیان داشت: به نظر می‌رسد که اردوغان تلاش می‌کند میزانی از مدارا را در سیاست خارجی کشور ترکیه پس از کودتای اخیر در این کشور در پیش گیرد تا توانسته باشد زمینه‌های مقبولیت بیشتر را با بهره گیری از جنبه‌های تبلیغی در دیپلماسی خود فراهم کند. این موضوع بر محیط داخلی کشور ترکیه تأثیرگذار خواهد بود.

وی نقل کرد‌وگوهای ریاض و آنکارا را نمایان کننده تعریف یک چارچوب تازه در مناسبات طرفین ارزیابی کرد و اظهار داشت: این نوع نقل کرد‌وگوها بین کشور ترکیه و عربستان نشان می‌دهد که طرفین به دنبال تعریف روابط خود در یک چارچوب تازه هستند تا در شرایط مورد نیاز از مناسبات خود استفاده کنند.

لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد

گردآورنده: پرهام ش.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صوفی ار باده به اندازه خورد نوشش باد
««« »»»
ور نه انديشه اين کار فراموشش باد

آنکارا و ریاض نمی توانند یکدیگر را نادیده بگیرند

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در آژانس تبلیغاتی معتبر
تاریخ کمک های ایران به عراق را ثبت کرده/ حضور ترکیه در شمال عراق خلاف منشور سازمان ملل است (۳ عکس)
دلیل حمایت سعد الحریری از میشل عون برای ریاست جمهوری
شوخی جدید ترامپ: انتخابات را لغو و من را رئیس جمهور کنید
استخدام بازاریاب با مزایای عالی در اصفهان
حلقه مفقوده اظهارات ضدونقیض درباره تنگی نفس اهوازی ها پس از باران (۳ عکس)
مسئولان سابق فدراسیون دوچرخه سواری برایم پاپوش درست کردند
استخدام خانم مسلط به زبان و آشنا به مکاتبات بازرگانی در تهران
6 اشتباه مردانه در رابطه زناشویی با همسر
سام نوری از حضور در شهرزاد ۲ نقل کرد
سام نوری از حضور در شهرزاد 2 گفت
استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت توزیع کننده نهاده های کشاورزی
استخدام دستیار دندانپزشک در یک مطب دندانپزشکی در تبریز
ترامپ: نظرسنجی ها مهم نیست؛ من برنده انتخاباتم
طرح براندازی آمریکا در ایران و ۶ کشور منطقه
وزیر کانادایی: برای زیارت به ایران آمده بودم
فیلم صدبار هم مشاهده کرده شه بازم کمه ( آپارات ) -دانلود و پخش
جوانی با سرمایه ۳ میلیون به درآمد ۸ میلیونی در ماه رسید (۲ عکس)
استخدام کارشناس فروش در شرکت معتبر ماشین آلات صنعتی
تولید برنج گیلان غرب در سال زراعی امسال ۹ درصد افزایش یافت
تبلیغات