http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ترکیه در باتلاق بحران سوریه گرفتار شده است

ترکیه در باتلاق بحران سوریه گرفتار شده است

با دیگران به اشتراک بگذارید

ترکیه در باتلاق بحران سوریه گرفتار شده است

کارشناس غرب آسیا کشور ترکیه را در باتلاق بحران کشور سوریه گرفتار شده خواند و نقل کرد: آنکارا مردم کشور سوریه را به‌ سوی یک جنگ ویرانگر سوق داد که این جنگ تاکنون خسارت‌های زیادی را به این کشور وارد کرده است.

تصویر و عکس   کشور ترکیه در باتلاق بحران کشور سوریه گرفتار شده است

«محمدرضا حاجیان»، کارشناس غرب آسیا در نقل کرد‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص ادعاهایی مبنی تلاش کشور ترکیه برای تشکیل مدیریت مشترک برای شورشیان «ارتش آزاد» و نیروهای عرب عضو «نیروهای دموکراتیک» کشور سوریه، با اشاره به توهم کشور ترکیه برای تشکیل یک امپراتوری اخوانی و عثمانی اظهار داشت: کشور ترکیه و رهبران حزب عدالت و توسعه یکی از عاملان اساسی بروز جنگ و خون ریزی در کشور سوریه هستند که با توهم تشکیل یک امپراتوری اخوانی و عثمانی به صحنه آگاهی می داری این کشور وارد شده‌اند.

وی کشور ترکیه را در باتلاق بحران کشور سوریه گرفتار شده خواند و ادامه داد: آنکارا مردم کشور سوریه را به‌ سوی یک جنگ ویرانگر سوق داد که این جنگ تاکنون خسارت‌های زیادی را به این کشور وارد کرده است. کشور ترکیه با نادانی رهبران خود در زمین صهیونیست‌ها بازی می‌کند. این کشور امروز در باتلاق خود ساخته بحران کشور سوریه گرفتار شده است؛ لذا آنکارا برای نجات خود از این باتلاق به هر خس و خاشاکی چنگ می‌زند.

کارشناس غرب آسیا قدرت گرفتن کردها در شمال کشور سوریه را از نتایج اقدامات نسنجیده کشور ترکیه ارزیابی کرد و بیان داشت: افزایش قدرت گروه‌های کردی به‌مخصوص PKK در مناطق کردنشین شمال کشور سوریه یکی از نتایج اقدامات نسنجیده و توهم‌زای حزب عدالت و توسعه بوده است. قدرت گرفتن کردهای شمال کشور سوریه عمدتاً ناشی از دخالت مستقیم نیروهای آمریکایی در منطقه است؛ لذا این موضوع باعث شد که دولت کشور ترکیه به‌ صورت مستقیم به چالش‌های مناطق شمالی کشور سوریه وارد شود.

وی با اشاره به نفوذ کشور ترکیه در شمال کشور سوریه خاطرنشان کرد: معضلات ارتش کشور سوریه در حفظ مناطق پیرامون حلب ایجاب کرده که دست کشور ترکیه برای نفوذ به شمال کشور سوریه بازتر باشد؛ لذا ارتش کشور ترکیه اقدام به سازمان‌دهی برخی از عشایر شمال کشور سوریه کرده است. همچنین این کشور برخی از تروریست‌ها را با دادن حقوق گزاف عازم منطقه جرابلس کرد.

حاجیان تلاش کشور ترکیه برای تشکیل منطقه امن در شمال کشور سوریه را مورد توجه گذاشت و اضافه کرد: کشور ترکیه در حال حاضر با بهره گیری از نیروهای مزدور خود اندیشه تشکیل منطقه امن با عمق و عرض ۳۰ کیلومتر در شمال کشور سوریه را در سر می‌پروراند. آنکارا با تشکیل این منطقه به دنبال ممانعت از پیشروی نیروهای کردی به کرانه غربی رود فرات است. همچنین تشکیل دولت آزاد نیز از اهداف دیگر کشور ترکیه برای تشکیل چنین منطقه‌ای محسوب می‌شود.

وی تشکیل منطقه امن را به آسیب کشور ترکیه آگاهی داشت و تأکید کرد: گرچه امکان می دارد به چشم بیاید که تشکیل منطقه امن در شمال کشور سوریه به نفع آنکارا است؛ اما با توجه به اینکه ابعاد گوناگون این نقش از سوی کشور ترکیه سنجیده نشده است، به قطع و یقین این موضوع در فرا رسنده به ضرر این کشور به پایان رسانده خواهد شد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا هماهنگی سعودی‌ها با آنکارا درباره مبارزه با نظام کشور سوریه را شکننده توصیف کرد و نقل کرد: موضوع تجزیه کشور سوریه مورد موافقت تمام طرف‌های بین‌المللی نیست. هماهنگی کنونی کشور ترکیه و رژیم آل سعود در خصوص مبارزه با نظام کشور سوریه نیز بسیار شکننده است.

وی اقدامات کشور ترکیه در کشور سوریه را به ضرر آک پارتی خواند و تصریح کرد: احتمال نتیجه‌بخش بودن اقدامات کشور ترکیه در کشور سوریه چندان قوی نیست و این موضوع باعث شده که آنکارا روزبه‌روز هزینه‌های آسیب‌بارتری را در خصوص بحران کشور سوریه متحمل شود که در نهایت به آسیب حزب عدالت و توسعه خواهد بود.

این کارشناس سیاست خارجی در پاسخ به این سؤال که «اصرار مقامات آنکارا برای مشارکت مستقیم کشور ترکیه در عملیات آزادسازی الرقه چه سرانجامی به دنبال خواهد داشت؟» اظهار داشت: اگرچه نقش کشور ترکیه در مدد به تمامی گروه‌های تروریستی مسلح در کشور سوریه از جمله داعش و جبهه‌النصره و تجهیز آنها کاملاً واضح است؛ اما دخالت مستقیم نیروهای کشور ترکیه در خاک کشور سوریه مخالف با قوانین و حقوق بین‌المللی محسوب می‌شود که شکی در این‌ باره وجود ندارد. متأسفانه سران کشور ترکیه در باتلاقی فرورفته‌اند که به این موضوعات چندان فکر نمی‌کنند. این مسائل در فرا رسنده دامن آنها را خواهد گرفت و به‌ آسانی نیرومند به فرار از آن نخواهند بود.

وی اشغالگری کشور ترکیه در کشور سوریه را موجب تنفر کردهای این دو کشور از دولت کشور ترکیه ارزیابی کرد و ادامه داد: تنفر و کراهت کردهای کشور ترکیه و کشور سوریه از دولت کشور ترکیه به‌ اندازه‌ای شدید است که فرا رسنده حضور کشور ترکیه در کشور سوریه به‌ عنوان یک نیروی اشغالگر را به‌ سختی دچار مشکل می‌سازد. حتی این حالت در بین برخی از عشایر عربی نیز ایجاد شده است و کشور ترکیه را به‌ عنوان یک اشغالگر ارزیابی می‌کنند که به دنبال توسعه ارضی و نفوذ در مناطق شمالی کشور سوریه است.

حاجیان مشارکت کشور ترکیه در آزادسازی الرقه را نیز منجر به ایجاد تبعات منفی برای این کشور اعلام کرد و اظهار داشت: حضور کشور ترکیه در کشور سوریه برای آزادسازی الرقه نیز تبعات بسیار منفی برای این کشور به دنبال دارد. به‌گونه‌ای که این مسئله علاوه بر وارد ساختن خسارت‌های جدی به ارتش کشور ترکیه، در فرا رسنده نیز برای این کشور بسیار آسیب‌بار خواهد بود.

وی با اشاره به نبود چالش جدی داعش با ارتش کشور ترکیه در کشور سوریه تصریح کرد: حضور نیروهای کشور ترکیه‌ای در کشور سوریه در حالی تداوم می‌یابد که داعش تا به امروز به‌صورت جدی به جنگ با نیروهای ترک وارد نشده است؛ چراکه آنها با یکدیگر هماهنگی دارند. به‌جرئت می‌توان نقل کرد که نیروهای داعشی به‌ طور کامل با سازمان امنیت کشور ترکیه هماهنگ هستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا قدرتمندی برخورد ارتش کشور ترکیه با موج مقاومت در برابر اشغال گریه کن این کشور در کشور سوریه را بعید توصیف کرد و اضافه کرد: اشراف آمریکا به کردهای کشور سوریه باعث شده که آنها نیز به جنگ جدی با ارتش کشور ترکیه وارد نشوند؛ بنابر این ارتش کشور ترکیه تا به امروز در کشور سوریه به‌ طور جدی با مانعی مواجه نشده است. چنانچه وضعیت کنونی تغییر یابد و موج مخالفت و مقاومت در برابر اشغال گریه کن کشور ترکیه ایجاد شود، بسیار بعید به نظر می‌رسد که ارتش کشور ترکیه قدرتمندی استقامت در برابر این موج را داشته باشد.

—با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد—

تهیه از : شراره ز.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عافيت چشم مدار از من ميخانه نشين
««« »»»
که دم از خدمت رندان زده‌ام تا هستم

ترکیه در باتلاق بحران سوریه گرفتار شده است

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
هوشمندترین شهر دنیا کجاست؟
روند زندگی جدید بر مبنای روشنایی با شمع باعث مشکلات تنفسی می شود
قیمت خودروهای شرکت کیا در بازار
استخدام منشی،حسابدار،طراح وب سایت در موسسه تکنیک کاران
جامعه شناسی روسپی‌گری
باشگاه تراکتورسازی: قضاوت جانبدارانه داور بازی با فولاد احساس شد
استخدام برنامه نویس asp.net در فروشگاه اینترنتی شیکسون
مصاحبه معاون بازاریابی بخش پلی استیشن به مناسبت عرضه پلی استیشن VR
گزینه‌های 2 وزارتخانه برای معرفی به مجلس
پوکمون گو اولین بازی موبایلی که توانست ۶۰۰ میلیون دلار به جیب بزند
آتش بس حلب 3 روز تمدید شد
استخدام کادر فروش،اداری،مالی،فنی،منابع انسانی،بازاریابی در مبناتلکام
بررسی عوارض متی مازول برای مادران شیرده
حرف‌های جنجالی اکبر عبدی درباره شریفی‌نیا و فراستی
پناه گرفتن پشت عبای رهبر
فدراسیونی ها می خواهند از نفرات و دوستان خودشان استفاده کنند
استخدام کارشناس بازاریابی و فروش،تکنسین ماشین آلات اداری
جلوگیری تگ خودکار فیس بوک را غیرفعال کنیم؟
پلیس آلمان به بچه ها بعد از تصادف خرس تدی میدهد
توافق با ۴کشور آسیای میانه برای ترانزیت کالا از ایران