بمباران و جنگ در سوریه، مخالفت و بن بست در شورای امنیت


در نشست روز شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه برای پایان دادن به حملات هوایی حلب با وتوی روسیه متوقف شد.

از سوی دیگر پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه برای برقراری آتش بس در سوریه بدون این که اشاره ای به توقف بمباران ها در شرق شهر حلب داشته باشد، رای نیاورد.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پس از نشست شورای امنیت گفت که همه اعضای این شورا از همان ابتدای نشست می دانستند که نه پیش نویس پیشنهادی فرانسه رای می آورد و نه پیش نویس روسیه.

سوریه، روسیه و ایران، غرب و برخی از کشورهای عرب را به حمایت از گروه های مسلح مخالف بشار اسد و طولانی تر کردن جنگ داخلی سوریه متهم می کنند و می گویند این گروه ها از غیرنظامیان سوری در شرق حلب به عنوان سپری انسای استفاده می کنند.

قدرت های غربی اما می گویند حملات هوایی روسیه و سوریه به شرق شهر حلب جان غیرنظامیان را می ستاند تا اسلامگرایان افراطی و تروریست ها را.

متیو ریکرافت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد با انتقاد از حق وتوی روسیه خطاب به ویتالی چورکین که ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، گفت:«وتوی شما آقای رئیس، بر آنچه از مدتها قبل می دانستیم مهر تایید نهاد. اقدامات روسیه در هفته های اخیر نشان داده که تعهدات این کشور به روند صلح چقدر توخالی است.»

حدود ۲۵۰ هزار نفر در شرق شهر حلب، محلات تحت کنترل مخالفان مسلح دولت سوریه، ساکن هستند که حدود ۸۵ هزار تن از آنها را کودکان تشکیل می دهند.

حنا سینگر، نماینده یونیسف در سوریه می گوید:« شاهد هستیم که (در شرق حلب) به دلیل فقدان خدمات و عدم امکانات، پزشکان قادر به مواجه با وضع موجود نیستند، شماری از کودکان در شرایط بحرانی به سر می برند و با مرگ دست و پنجه نرم می کنند…خشونت ها باید متوقف شود. ما در پشتیبانی و ارائه کمک به مردم شرق حلب کاملا به حالت آماده باش هستیم.»

کشمکش های قدرت های بزرگ جهانی و منطقه ای بحران سوریه را بحرانی تر کرده است؛ جنگی داخلی که نیمی از جمعیت سوریه را آواره کرده و بیش از ۳۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

این مطلب در سایت "EuroNews فارسی" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال