خردسالان و تبلت؛ آیا خطری وجود دارد؟


تاثیر منفی استفاده از صفحه‌های لمسی بر خردسالان خیلی‌ها را نگران کرده است؛ از خانواده‌ها گرفته تا سیاستگذاران کلان در دنیا. خیلی از سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند کودکان تا دو سالگی در معرض هیچ گونه صفحه نمایش ازجمله صفحات لمسی قرار نگیرند؛ ولی هنوز مبنای علمی محکمی برای این توصیه مخصوصا در مورد صفحات لمسی وجود ندارد. در واقعیت هم بسیاری از خردسالان در معرض این صفحات قرار می‌گیرند و از سنین خیلی پایین با آنها کار می‌کنند.

نتایج تحقیقی که اخیرا در انگلیس روی 715 خانواده انجام شد، نشان داد که بیشتر خردسالان روزانه در معرض صفحات لمسی قرار گرفته‌اند؛ به طور مشخص آنها شامل 51 درصد 6 تا 11 ماهه‌ها و 92 درصد 19 تا 36 ماهه‌ها بودند. در این میان میزان استفاده از صفحه نمایش رابطه‌ای با توانایی‌های زبانی و راه‌رفتن خردسالان نشان نداد، اما زمان اولین استفاده فعال از صفحه لمسی با مهارت‌های ظریف حرکتی در خردسالان 19 تا 36 ماهه رابطه مستقیمی داشت. اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از این صفحات باعث بالاتر رفتن این مهارت شده یا خردسالانی که مهارت بالاتری داشته‌اند، زودتر از از این صفحات استفاده کرده‌اند یا خیر.

فناوری صفحه‌های لمسی هنوز جدیدتر از آن است که به همه‌ تاثیراتش واقف باشیم، اما مشخص است که نسل جدید چه بخواهیم چه نخواهیم در معرض فناوری‌های جدید قرار دارد و خیلی سریع خودش را با آن تطبیق می‌دهد. این ما هستیم که باید این تاثیرات را با احتیاط اما بدون ترس بررسی کنیم.

منبع: psypost.org

صبا مولوی

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات