http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی (۳ عکس)

عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی (۳ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی

ماه محرم که فرا می‌رسد، پا به پای مردم قم، حسینیه‌ها و هیئت‌های عزاداری غیرایرانی‌های مقیم‌ قم مجالس عزاداری برپا می‌دارند. از حسینیه و هیئت نجف الاشرف که بخشی از عراقی‌ها عهده‌دار آن هستند تا افغانی‌ها، پاکستانی‌ها، تاجیک‌ها و آذربایجانی‌ها.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، قم شهر عجیبی است. هرچه از نظر وسعت و جمعیت نسبت به دیگر کلانشهرها، کوچک‌تر است اما از نظر حضور بزرگان و جمعیت غیرایرانی، بسیار جایگاه و اختلاف قابل ملاحظه‌ای با دیگر شهرهای بزرگ دارد، تا جایی که آن را دنیا‌شهر می‌نامند.

از حسینیه نجف‌الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی

حضور بیش از ۱۲۰هزار نفر جمعیت خارجی مقیم، از بیش از ۷۰ کشور دنیا، در هر جای دنیا موقعیت و شرایط مخصوص‌ای را فراهم می‌آورد. مسلمانان شیعه از اقصی نقاط دنیا ولو برای یک بار هم که شده علاقمندند به کشورمان و خصوصا قم فرا برسند تا آنچه وصفش را شنیده‌اند، از نزدیک ببینند.

این حضور که در مواردی به خاطر ادامه تحصیل علوم‌دینی و یا زندگی در معنویت جاری در این شهر مقدس و در کنار مراجع عظام تقلید منجر به اقامت و سکونت می‌شود، اتفاقات جالبی را با خود به همراه دارد که نمونه‌ای از زندگی کرد‌مسلمانی است.

ماه محرم که فرا می‌رسد، پا به پای مردم قم، حسینیه‌ها و هیئت‌های عزاداری غیرایرانی‌های مقیم‌ قم مجالس عزاداری برپا می‌دارند. از حسینیه و هیئت نجف الاشرف که بخشی از عراقی‌ها عهده‌دار آن هستند تا افغانستانی‌ها، پاکستانی‌ها، تاجیک‌ها و آذربایجانی‌ها، شهروندان قاره افریقا و امریکا و… همه مجالسی دارند.

برخی در حسینیه، برخی در مدارس علمیه، برخی در منزل، برخی به‌صورت دسته‌جات عزاداری و غیره به هر نحو ممکن عرض ارادت و ابراز علاقه خویش را به سیدالشهدا(ع) ابراز می‌دارند. این منظره از قم یک جامعه مسلمان ساخته است که در کمتر جایی از دنیا دیده می‌شود.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی

مجالس امام‌حسین(ع) برای ما بهشت روی زمین است

وارد گذرخان که می‌شوی، پرچم‌های مشکی یا حسین(ع) تو را به محل اجتماع عراقی‌ها برای عزاداری و برپایی مهمانی‌های مذهبی می‌رساند. موکب نجف الاشرف یا همان هیئت نجف الاشرف که حسینیه‌ای بزرگ است و آیت الله شهید سیدمحمدباقر حکیم در آن منبر می‌رفتند و چنان از عشق اباعبدالله‌الحسین(ع) از خود بیخود می‌شدند که عمامه از سر می‌افکندند.

ابو عمار که سالهاست در یکی از همین هیئت‌های غیرایرانی خدمت می‌کند با لغات فارسی و عربی می‌نقل کنید: از خدواند خواسته‌ام تا روزیکه زنده‌ام سلامتی داشته باشم که فقط بتوانم نوکری عزاداران اباعبدالله(ع) را کنم چرا که مجالس امام‌حسین(ع) برای ما بهشت روی زمین است.

او با نقل این خاطره که مادرم همیشه می‌گفت یا اباعبدالله، من و دخترانم کنیز خواهرت زینب هستیم و شوهر و پسرانم نوکران خودت و برادرت عباس(ع)، ادامه می‌دهد: یادم نمی‌فرا رسد سالی بر ما گذشته باشد و در مجالس اباعبدالله(ع) خدمت نکرده باشیم.

این ابراز ارادت و شور حسینی را افغانستانی‌های مقیم قم نیز در حسینیه‌ها و بویژه دسته‌جات عزاداری دارند. دسته‌های عزادرای افاغنه، آنچنان در میدان آستانه با احساسات تمیز و ارادتی خالص عزاداری می‌کنند که هر بیننده‌ای را به خود مجذوب می‌کند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی

ما همه امت‌محمد(ص) و پیروان خاندان او هستیم

سید حیدر که از شیعیان هند است، طلبه‌ای است که ۵ سال است در قم درس می‌خواند. او با ذکر این نکته که نزدیک به ۵۰میلیون نفر از جمعیت ۲۰۰میلیونی مسلمانان کشورش را شیعیان تشکیل می‌دهند می‌اضافه کند: عشق شیعیان هند به سیدالشهدا(ع) وصف ناشدنی است.

سید حیدر می‌نقل کنید: در هندوستان شیعیان بسیار فقیراند اما هر شیعه‌ای به اندازه وسعش بر خود واجب می‌آگاهی دارد که یک گوشه‌ای از خانه محقرش را حسینیه کند و در آن محدوده، برای اهل‌بیت پیغمبر(ص) به ابراز ارادت و برپایی مجلس روضه توجه بکند.

وی ادامه می‌دهد: ما همه امت‌محمد(ص) و پیروان خاندان او هستیم و این برادری تا قیامت ادامه دارد چراکه این عزاداری‌ها و امام‌حسین(ع) چنان ما را به هم پیوند داده و از هم ناگسستنی کرده است که دشمنان از نفوذ در میان شیعیان مأیوس شده‌اند.

مجالس‌خانگی امریکایی‌ها و افریقایی‌ها هم در نوع خود بسیار جالب توجه است. فردی از بین خودشان چندجمله ای در موضوع عاشورا گفتمان می‌کند و چندین جمله‌ای از واقعه عاشورا نقل می‌کند که دیدگان کسانی که نه حسین(ع) را می‌شناختند و نه مانند ایرانیان با محبت و ارادت به او بزرگ شده‌اند، اشکبار می‌شود.

قمی‌ها از دیرباز و خصوصا پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تجربه خوبی از زندگی با دیگر مسلمانان دارند تا جایی که در پاره‌ای موارد این امر منتهی به وصلت و ازدواج‌های پایداری گردیده و این بخشی از آرامانشهری است که دین مبین اسلام بیان فرموده و ارادت مشترک به خاندان عصمت و طهارت(ع) در آن نقش اساسی داشته است.

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد —

نگارنده : شهريار ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در چمن هر ورقی دفتر حالی دگر است
««« »»»
حيف باشد که ز کار همه غافل باشی

عزاداری غیر ایرانیان در قم/از حسینیه نجف الاشرف تا مجالس خانگی شیعیان آمریکایی (۳ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
وضعیت جسمانی پورحیدری از زبان همسرش
جلوه دیگر از پراید رونمایی شد (+عکس)
خواننده ای که بعد از مرگش هنوز افسانه ای در دنیاست
نمونه مدل لباس رسمی و مجلسی برای زنان مارک دولچه و گابانا (۱۱ عکس)
زندگینامه و بیوگرافی زندگی خصوصی ریچارد پی را ملت + کتابهای معروفش
صنعت قند با خریدن دانشمندان، تقصیرها را گردن چربی انداخت
زن سال سوئد زنی از ایران است (+ تصاویر)
رویای ازدواج جوانان سعودی با این ماده شتر (+عکس)
عجیب ترین پرونده های خوابگردی جهان
شرطی که اجابت دعا را بیشتر می کند
استخدام ۴ ردیف شغلی در کانون تبلیغاتی سینا گرافیک در خراسان جنوبی
فرزند شهید مدافع حرم مازندرانی چشم به جهان گشود+عکس
مرحوم دولابی: ما انسان ها چقدر کم عقلیم
شهید سیری و تمرین برای تحمل شکنجه ساواک
همه مسلمانان بر حجاب اجماع دارند/ اصل حجاب، قابل اختلاف نیست
چرا مؤذّن بر انسان حق پیدا می کند؟
کلیپ فیلم خلاصه بازی یوونتوس ۴ ۱ سامپدوریا
ویدیو فیلم خلاصه بازی بایرن مونیخ ۳ ۱ آگزبورگ – ورزش۳
ویدیو فیلم برگزیده بازی: بایرن مونیخ ۳ ۱ آگزبورگ – برنامه ۹۰
جعبه ابزار در خانه
تبلیغات