حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب زنی آئین ویژه مردم اندیمشک برای سوگواری محرم (۵ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب زنی آئین ویژه مردم اندیمشک برای سوگواری محرم

امام جمعه اندیمشک نقل کرد: مردم سرزمین پر افتخار اندیمشک که بیش از این در شش مهر و چهار آذر در تاریخ انقلاب درخشیده‌اند در دهه محرم و با حضوری با شکوه در مخصوص آئین‌های این ایام بار دیگر بر تکرار شور انقلابی و اسلامی خود تاکید کردند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب خانمی آئین مخصوص مردم اندیمشک برای سوگواری محرم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اندیمشک، اندیمشک با نام تاریخی (اری‌ترین) از شهرهای شمال استان خوزستان بوده و در ارتفاع ۱۷۶ متری از سطح دریا و در کوه‌پایه زاگرس میانی قرار گرفته است و این شهر ولایت مدار با قرار گرفتن در مسیر ترانزیت جاده‌ای و ریلی کشور و گذر دز و کرخه از رگ‌های خود، همواره نقشی مهم و بی نظیر در ثبت حماسه‌های مردمی در تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی داشته است.

به زیر کشیدن مجسمه شاه در دی ماه ۱۳۵۷ توسط مردم حماسه ساز این خطه و ثبت حماسه های گسترده مردم اندیمشک در محور مبارزه با ظلم و ستم طاغوت، تقدیم بیش از یک هزار شهید در زمان پاسداری مقدس و شجاعت مثال زدنی مردم ولایت مدار  این شهر در پاسداری از مزرهای معنوی و اعتقادی ما در شش مهر ۱۳۵۹ و چهار آذر ۱۳۶۴، تنها بخشی از برگ‌های زرین این مردم سرای اسطوره و قصه اندیمشک در تبیین فرهنگ و ارزش‌های اعتقادی و اسلامی و انقلابی کشورمان اسلامی است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب خانمی آئین مخصوص مردم اندیمشک برای سوگواری محرم

مردم سنگربان مقاوم کرخه و دز که بیش از این و در هشت سال پاسداری مقدس، همراه رزمندگان پاسداری مقدس در پاسداشت محرم حسینی و عزاداری سالار شهیدان با یک روحیه مثال زدنی شهر را مشکی پوش و در عزای سالار شهیدان به سوگ می‌نشستند  امسال نیز و هم زمان با آغاز عزاداری‌های این دهه، با برپایی هیئت‌های عزاداری، تکیه‌های مذهبی، سینه خانمی زنجیر، خانمی تعزیه خوانی و دیگر آئین‌های محلی و مذهبی خاص خود، به برگزاری آئین‌های مذهبی و عزاداری‌های خاص خود می‌توجه کنند.

در محرم حسینی اندیمشک طنین عاشورا را زمزمه می‌کند

مردم اندیمشک هم زمان با آغاز محرم و با افتتاح تکایای مذهبی و اجرای مهمانی تلاوت قرآن و زیارت عاشورا و ختم صلوات در منازل خود را مهمان شایسته ماه سوگواری حسینی کرده تا طنین بدیعی حسینی در مساجد و گوشه کنار شهر از سوگ امام حسین (ع) در کوچه‌های شهر  در شب‌های محرم گزارش کرده و مردم این سرزمین در عزای امام حسین (ع) اشک ریخته و بر سینه زنند.

هم چنین بیش از ۱۲۰  مسجد و هیئت مذهبی اندیمشک نیز متناسب با ایام سوگواری محرم، خلال مشکی پوش کردن خود و با  اجرای مهمانی چلاب خانمی  سینه‌خانمی و مرثیه خوانی و روضه خوانی و با بدیعی امام حسین (ع) محور برگزاری آئین های مخصوص این ایام هستند.

مردم  اندیمشک نیز با نصب پرچم‌های متبرک به نام اهل بیت ( ع) در فضای داخلی و بیرونی منازل و مساجد و هیئت‌های مذهبی خود در عزای امام حسین (ع)، شهر را مشکی پوش کرده و دسته جات عزاداری نیز، هم زمان با ایام محرم در خیابان‌های اندیمشک به حرکت در فرا رسیده‌اند و با کاروان‌های پر شور سینه خانمی، زنجیر خانمی، مارش، پذیرای شهر یک هزار شهید اندیمشک می‌شوند.

تجمع تمامی هیئت‌ها و دسته جات مذهبی و حضور پرشور هیئت‌های مذهبی و شهروندان در ظهر تاسوعای حسینی  و در خیابان‌های شهر و حرکت این کاروان‌های عزاداری و تجمع در گلزار شهدا اندیمشک در روز عاشورا و برپایی مهمانی شام غریبان در گلزار شهدای این شهرستان در شب عاشورا با پذیرایی گسترده ایستگاه‌های صلواتی در مسیر حرکت این کاروان‌ها، از جمله دیگر مهمانی‌های مذهبی اندیمشک در ایام محرم است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب خانمی آئین مخصوص مردم اندیمشک برای سوگواری محرم

هم چنین در این ایام، علاوه بر تمامی مساجد و تکایا و هیئت‌های مذهبی، آئین سوگواری مخصوص  محرم حسینی در بقعه مبارکه سید خلیل (ع) و شاهزاده احمد اندیمشک نیر برگزار و یاد و خاطر شهدای دشت کربلا در این اماکن معنوی گرامی داشته می‌شود.

آئین‌های مخصوص محرم در اندیمشک

آر جمله آئین‌های مخصوص مردم اندیمشک در گرامی داشت ایام محرم، اجرای مهمانی چلاب خانمی، حرکت گروه‌های مارش، آئین شیرخوارگان حسینی، تجلیل از پیر غلامان حسینی، آئین مخصوص شب شام حسینی با حضور در گلزار شهدای هشت سال پاسداری مقدس این شهرستان بوده که با حضور گسترده مردم اندیمشک، بیش از گذشته طنین عاشورا در سرزمین لاله‌های سرخ زنده و طنین انداز می‌کند.

چلاب خانمی مردم اندیمشک یک رسم محلی بوده که در این نوع سینه‌خانمی، عزاداران در قالب حلقه‌های تو در تو استقرار یافته و افراد با دست چپ کمر نفر سمت چپ خود را می‌گیرند و با دست راست سینه‌خانمی می‌کنند و به هنگام سینه‌خانمی، حلقه آرام آرام می‌چرخند و دهه محرم و ایام سوگواری آن  را با ذکر یا حسین و طنین مداح و ذاکر اهل بیت (ع) گرامی می‌دارند.

گروه مارش نیز از گروهایی با  هفت عدد دمام، هشت عدد سنج و بک عدد بوق تشکیل شده و عزاداران با بر تن کردن تیپ‌های متحد نواختن نواهای حماسی و آئینی و حرکت در خیابان‌های شهر، طنین حماسه و واقعه جان سوز دشت کربلا را بر منظر بیننده، زنده می‌کنند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب خانمی آئین مخصوص مردم اندیمشک برای سوگواری محرم

در آئین شیرخوارگان حسینی نیز و و در آخرین جمعه عزاداری دهه محرم،  کودکان اندیمشک با بر تن کردن تیپ‌های متبرک به یاد و خاطر شهید تهیه کند سال واقعه عاشورا حضرت علی اصغر (ع)، یاد این شهید مناسب قدر دشت کربلا را گرامی می‌دارند.

آئین مخصوص پیر غلامان حسینی نیز از دیگر  آئین‌های مخصوص محرم مردم اندیمشک بوده که در این شهرستان برگزاری و در پایان آئین‌های مخصوص محرم و با تجلیل از پیر غلامان و ذاکران اهل بیت (ع) و برگزاری ایستگاه‌های صلواتی و انتشار مواد غذایی متبرک، برگزار می‌شود.

راهکار خوشگل احمد برای پاسداری از حرم حضرت زینب (س)

برادر شهید مدافع حرم احمد حاجیوند الیاسی در نقل کرد‌وگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک و با اشاره به این که شهدای مدافع حرم اندیمشک راه یک هزار شهید این سرزمین را یافته‌اند، اضافه کرد: ولایت مطلقه فقیه، عامل رستگاری ماست و ما باید به این اصل و قاعده و منطق همواره پایبند و معتقد باشیم و اگر این اصل را از یاد بریم ما و کشور دچار زیان می‌شویم چرا که این مملکت یک امانت در دست ماست تا آن را به صاحب عمده آن تقدیم کنیم.

محمد حاجیوند الیاسی با بیان روحیه منحصر به فرد برادر شهید خود در پاسداشت مخصوص آئین‌های محرم، ادامه داد: هم زمان با آغاز محرم حال و هوای احمد عوض می‌شد و او بی‌تاب عزای حسین می‌گریه کرد و بر سینه می‌زد و بدیعی یا حسین سر می‌داد و همیشه می‌نقل کرد: محمد، اگر می‌خواهیم حسینی شویم باید این راه را ادامه دهیم و اگر عزای سالار شهیدان یک دهه است ما دو دهه به عزاداری توجه بکنیم.

وی اضافه کرد: احمد می‌نقل کرد، محمد، آدم با کلام حسینی نمی‌شود، باید راه را شناخت و در مسیر آن حرکت کرد، راه حسین (ع) شجاعت و حضور است، آدم با سکوت و یک جا ایستادن حسینی نمی‌شود، برای حسینی شدن باید بلند شد، باید ایستاد و باید حرکت کرد.

محمد حاجیوند الیاسی بیان کرد: بعد از آغاز حمله کوردلان داعشی و هتک حرمت به حرمین شریفه اهل بیت (ع) او تاب و انتظار شهادت در منظر بانوی کربلا را تکرار و تکرار می‌کرد و سرانجام در بهمن ماه گذشته و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به آرزوی خود رسید و آسمانی شد.

محرم برکت است و باید از آن بهره گرفت

حجت الاسلام و المسملین نعمت الله خدامی در خطبه‌های نماز جمعه اندیمشک، اظهار داشت: وی نقل کرد: وجود امام حسین (ع) خیر و برکتی است که نصیب جامعه شیعه شده و باید از آن وجود مقدس به عنوان وسیله‌ای برای نزدیکی و تقرب به خدا بهره گیریم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در همه خانواده‌ها تهاجم فرهنگی نفوذ کرده و ویژه قشر و افراد خاص نیست و تنها راه نه یکی از راه‌ها برای نجات از این تهاجم، شرکت در محافل امام حسین (ع) است و ما باید برای نجات خود و جوانان، در این مجالس شرکت و جوانان نیز تشویق کنیم.

امام جمعه اندیمشک عنوان کرد: مردم سرزمین پر افتخار اندیمشک که بیش از این در شش مهر و چهار آذر در تاریخ انقلاب و اسلام درخشیده‌اند در مخصوص مهمانی‌های اربعین و با حضوری با شکوه در مخصوص آئین‌های این ایام بار دیگر بر تکرار شور انقلابی و اسلامی خود توجه و تاکید کرده و حضوری ماندگار در این عرصه به ثبت می‌منتقل کنند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس   حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب خانمی آئین مخصوص مردم اندیمشک برای سوگواری محرم

وی با بیان این که عاشورای حسینی یک درس تاریخی است، اظهار کرد: ما اگر می‌خواهیم مسیر توسعه ارزش‌های اسلامی و انقلابی را همواره کنیم باید بیش از گذشته به گرامی داشت مخصوص آئین‌های این ایام توجه داشته باشیم چرا که این ایام به خوبی نبرد کفر و طاغوت و شناخت حق و تقویت طرح و سیره زندگی اسلامی و اهل بیت (ع) را شرح و بیان می‌کند.

زینب (ع) غم را دید اما مانند کوه استوار ایستاد

فریدون حسنوند نیز در نقل کرد‌وگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک، خاطر نشان کرد: دنیا با انقلاب زینب (ع) همراه شد تا فریادهای لبیک یا حسین او در سراسر دنیا به گوش همگان برسد چرا که شجاعت حضرت زینب از علی (ع) بعد از سالار شهیدان به او ارث رسیده بود.

وی با بیان این که منزلت و جایگاه مداحان در توسعه بستر انقلابی و اسلامی ما ممتاز بوده و این قشر از برکات گسترده اخروی و معنوی برخوردار هستند، اضافه کرد:  مهمانی تجلیل از پیشکسوتان مداح در شهرستان، سپاس قرار دهی از عاشقان خدمت به فرهنگ و سیره اهل بیت (ع) بوده و باید این رسم مردم اندیمشک بیش از گذشته توسعه و شناسانده شود.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان این که عاشورا پایان یک راه نیست بلکه آغاز یک انقلاب زینبی است، نقل کرد:  انقلاب اسلامی کشورمان نیز با تجلی فرهنگ عاشورا و تبیین مسیر ولایت از گذشته تا کنون پرچم دار عزت و مقاومت در زمان معاصر است که این مقوله توجه به برگزاری هر چه با شکوه تر مهمانی‌های سوگواری را در جامعه به صورت یک نیاز مهم فردی و اعتقادی و عملی و عمومی به صورت مخصوص، مطرح کرده است.

وی ادامه داد: توجه به رشد و گسترش فرهنگ اهل بیت (ع) و آشنایی نسل جوان با سیره و فرهنگ عاشورایی سالار شهیدان و تحلیل مطلوب واقعه عاشورا و تبیین پیوند عمیق این باور با محور انقلاب و ارزش‌های انقلابی و معنوی نظام اسلامی در زمان معاصر از جمله اهداف برگزاری مخصوص آئین‌های محرم در شهرستان بوده که باید به آن پرداخته شود.

گزارش از محمدامین جمشیدی

****************************

مسئول متن : جهانگير ف.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلفريبان نباتی همه زيور بستند
««« »»»
دلبر ماست که با حسن خداداد آمد

حال هوای محرم در اندیمشک / چلاب زنی آئین ویژه مردم اندیمشک برای سوگواری محرم (۵ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال