کسی دیگر از حرفه ارزشمند قلمزنی استقبال نمی کند


با دیگران به اشتراک بگذارید

کسی دیگر از حرفه ارزشمند قلمزنی استقبال نمی کند

هنرمند پیشکسوت قلمزنی اصفهان نقل کرد: در طول زمان فعالیت خود در این رشته ۳۲ در و ضریح را قلمزنی کرده‌ام که یکی از آن‌ها، در ورودی حرم منزه امام رضا (ع) است.

تصویر و عکس   کسی دیگر از  حرفه ارزشمند قلمزنی استقبال نمی کند

محمد اسکندری در نقل کرد‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به شناخت این حرفه در دنیا اظهار داشت: رحلت کرده قلمزنی بسیار شناخته‌ شده بود، ولی امروزه تعداد کسانی که از این هنر گرانبها استقبال می‌کنند، اندک است.

وی درباره لزوم شناسایی این هنر به گردشگران داخلی و خارجی ادامه داد: همچنین با تبلیغ در رسانه‌ها، شاید قلمزنی، طرفداران بسیاری مانند گردشگران خارجی را نیز به خود به سوی خود کشد.

هنرمند پیشکسوت قلمزنی اصفهان اطراف گرایش خود به این رشته بیان کرد: از سن ۶ سالگی، با پدرم، برای یاد گرفتن این هنر به کارگاه‌ها می‌رفتم که به‌مرور زمان موجب علاقه‌مندی من به این حرفه شد.

وی ادامه داد: تا به امروز، ۶۵ سال است که قلمزنی انجام می‌دهم و ۲ نفر از فرزندانم تا ۴۰ سال گذشته در این هنر فعالیت داشتند ولی در حال حاضر، فقط خودم در خانواده مشغول به این حرفه هستم.

اسکندری از عشق و علاقه خود به هنر قلمزنی حرف زد و اظهار داشت: علاقه زیاد به این حرفه، مرا از گرایش به سمت توصیه های خوب تر باز داشت.

وی اطراف فعالیت‌های به انجام رسانده در طی سال‌هایی که به هنر قلمزنی مشغول بوده است، بیان کرد: در طول زمان فعالیت خود در این رشته ۳۲ در و ضریح را قلمزنی کرده‌ام که یکی از آن‌ها، در ورودی حرم منزه امام رضا (ع) است.

این هنرمند اصفهانی نقل کرد: همچنین برای شرکت در نمایشگاه‌های صنایع‌ دستی به ۸۳ کشور سفر کردم و در ۶۳ نمایشگاه داخلی نیز کارهایم به اکران قرار داده شد و هیچ ‌وقت نمایشگاه‌های خصوصی به انجام نرساندم.

وی با اشاره به زمان ساخت یک اثر قلمزنی اضافه کرد: کمترین زمان ممکن برای ساخت یک تابلوی با نقش سهل، ۳ تا ۴ ماه است ولی کارهای بزرگ تر و سخت‌تر به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارد.

اسکندری تصریح کرد: نابینایی یکی از چشمانم و احساس درد، در دستم، از آثار قلمزنی و زحمت‌های آن است. کسی که قلمزنی یا کارهایی از این قبیل انجام می‌دهد، باید توجه کرده باشد که سرانجامش مانند من نشود.

به گزارش تسنیم، قلمزنی یکی از هنرهای باستانی کشورمان به مخصوص اصفهان است که رحلت کرده طرفداران زیادی داشته، ولی امروزه از این حرفه ارزشمند استقبال نمی‌شود. همچنین این هنر قیمتی‌بها و خوشگل بیانگر فرهنگ و قوم ایرانی است که در فروشگاه‌های صنایع‌دستی نیز، به چشم می‌خورد.

—————————————————-

مطلب از : شهروز ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

واعظ شحنه شناس اين عظمت گو مفروش
««« »»»
زان که منزلگه سلطان دل مسکين من است

کسی دیگر از حرفه ارزشمند قلمزنی استقبال نمی کند

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال