زندگی شگفت انگیز انواع مختلف نژادهای دایناسور + عکس و تصویر و طرز انقراض


با دیگران به اشتراک بگذارید

زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + عکس و نحوه انقراض

جهان دایناسورها یکی از جالبترین واقعیاتی است که بیشتر دانشمندان بزرگ جهان برای اکتشاف آنها سعی و تلاش می کنند . به طور کلی جهان دایناسورها

جهان دایناسورها یکی از جالبترین واقعیاتی است که بیشتر دانشمندان بزرگ جهان برای اکتشاف آنها سعی و تلاش می کنند . به طور کلی جهان دایناسورها به نوع زیست و گونه های موجود آنها بستگی دارد . در این مطلب سعی کردیم اصلی ترین گونه های دایناسورها را برای شما مخاطبین گرامی گرداوری کنیم تا کمی با جهان عجیب انها آشنایی پیدا کنید .

اولین بار سِر ریچارد اوون، زیست‌‌شناس، کالبدشناس تطبیقی و دیرین‌شناس انگلیسی سال۱۲۲۱/ ۱۸۴۲، عبارت دایناسور (Dinosauria) را به معنای خزندگان بزرگ ترسناک ابداع کرد. این موجودات در زمان زمین‌شناسی مزوزوئیک (میانه زندگی کردی) ـ که شامل سه دوره تریاس، ژوراسیک و کرتاسه بود ـ می‌زیستند و اکنون منقرض شده‌اند. از اواخر دوره تریاس، حدود ۲۲۵ میلیون سال پیش تا پایان دوره کرتاسه، ۶۵ میلیون سال قبل، دایناسورها حاکم اکوسیستم‌های زمین بودند. در این مقاله نگاهی مختصر به تاریخچه خانوادگی این موجودات غول پیکر داریم.

واقعیاتی درباره دایناسور

پیش از بررسی خانواده دایناسورها خوب تر است سه واقعیت را مد نظر گرفته باشیم:

هر موجود بزرگی دایناسور نیست: در فیلم‌ها یا کتاب‌ها به دلیل جلب توجه مخاطب، حیواناتی مانند ماموت‌ها و ماستودن‌ها (از راسته فیل‌سانان)، خزندگان بالدار و پلسیوسوروس را انواعی از دایناسورها معرفی کرده‌اند که این صحت ندارد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

همه دایناسورها در یک دوره نزیسته اند: در زمان‌های متفاوت، دایناسورهای فرق می داری وجود داشته‌اند.

دایناسورها هنوز کاملا منقرض نشده‌اند: دانشمندان براساس ویژگی‌های مشترک اسکلت دایناسورها و پرندگان، به این نتیجه رسیده‌اند که پرندگان از خانواده دایناسورها هستند. این واقعیت شگفت‌انگیز می‌گوید حتی یک مرغ مگس‌خوار کوچک از نسل دایناسورهاست.

تاریخچه خانوادگی دایناسورها

دایناسورهای ابتدایی

قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین دایناسورها شاخه‌ای از خزندگان بودند که بیش از ۲۳۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کردند. البته تاریخ دقیق کاملا مشخص نیست و دانشمندان براساس شواهد موجود، چنین تخمین زده‌اند. پیشگامان دایناسورها مانند هرراسور، به لطف استخوان لگن خاصره، روی دوپای قوی خود راه می‌رفتند و سرعت بالایی داشتند و گوشتخوار بودند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

پرنده کفلان؛ وقتی روبه‌‌رو شدن با دایناسورها شهامت می‌خواست

دایناسورها به دو گروه اصلی پرنده‌کفلان و خزنده کفلان تقسیم شده‌اند. استخوان نشیمنگاهی پرنده کفلان، شبیه پرندگان است و به همین علت این نام را به آن داده‌اند که درواقع به محل قرار گرفتن استخوان عانه در دایناسورها اشاره می‌کند.

این استخوان در دایناسورهای ابتدایی و خزنده کفلان در جهت جلوست، اما در پرنده کفلان به سمت عقب و به طرف دم است (درست مانند پرندگان به روز). تمام دایناسورهای پرنده کفل، گیاهخوار بودند. تهیه کند کردن سلولز برای استخراج انرژی کار بسیار معضلی بوده و چرخش استخوان عانه (لگن خاصره) درست مانند این است که کمربندتان را موقع غذا خوردن شل کنید. تغییر شکل کفل به آنها فضای بیشتری برای هضم غذا داده است. همچنین این دایناسورها صاحب دندان یا منقار شدند که به آنها در تهیه کند کردن سبزیجات مدد می‌کرد. پرنده‌کفلان، متنوع و دربرگیرنده دایناسورهایی به نام شاخ چهره سانان و اردک منقار دوپاها مانند پارازارولوفوس (پیراتاجی خزنده) بودند.

خزنده کفلان؛ جایی که اندازه جثه مطرح است

شاخه دیگر دایناسورها، خزنده کفلان همچون خزنده پاریختان هستند. این گروه از دایناسورها، دومین گروه از دایناسورهایی بوده که گیاهخوار هستند. البته به جای این که استخوان عانه شان تغییر شکل دهد، جثه شان بزرگ شد. هرچه وجود می داری بزرگ‌تر شود، انرژی بیشتری لازم دارد،‌ اما نسبت به اندازه خود انرژی کمتری می‌خواهد. حیوانات کوچک باید انرژی فراوانی به کار برند زیرا سرعت متابولیسم و نابود شدن حرارت به مقدار زیادی در آنها افزایش می‌یابد. مثلا پرخورترین موجود گوشتخوار به روز، موش شبگرد است که هرشب بسیار شکار می‌کند، اما یک شیر به اندازه این موجود کوچک انرژی لازم ندارد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

درگذشته گاهی خزنده پاریختان دوپا مانند پلاتیوسور را پروسوروپادس می‌نامیدند. برخی اعضای این دایناسورها قدی به بلندی ۳۰ متر داشتند. سپس این نوع دایناسور تغییر شکل داد و صاحب سری کوچک، گردن و دمی دراز و بدنی بزرگ شد. دایناسورهای این خانواده از ۲۳۰ تا ۶۶ میلیون سال پیش زندگی می‌کردند.

بحث داغ دیرین‌شناسان

اگر می‌خواهید وارد بحثی داغ با دیرین‌شناسان شوید، از آنها سؤال بکنید کدام یک از دایناسورها پر داشته‌اند. این موضوع هنوز مضمون مورد بحث دیرین معرفی کن است. برخی از آنها معتقدند، اولین دایناسورهای پردار تروپوداها بوده‌اند. در باره شکل اولیه پرها هم باید نقل کرد که ساختاری سهل داشتند و بیشتر شبیه مو بودند تا پرهایی به مفهوم به روز. ابتدا این پرها بیشتر وسیله‌ای برای پوشش بدن گوشتخواران دوپای تند و چابک بوده، اما به مرور زمان رنگ و ساختار این پرها عوض شد و سرانجام اولین دایناسورهای سیلوروسور قادر بودند پرواز کنند. با این حال بیشتر دیرین معرفی کن نسبت به زمان تشکیل پر در دایناسورها با یکدیگر توافق ندارند. برخی از آنها معتقدند اشتباه است اگر وجود پر را به تروپوداها نسبت ندهیم. بنابر نظر این دیرین‌شناسان، احتمال وجود پر با جثه حیوان ارتباط مستقیم دارد. هرچه حیوان بزرگ‌تر باشد، به جای گرم ماندن، ترجیح می‌دهد، بیشتر حرارت از دست دهد. بنابراین به عایقی چون پر نیاز ندارد. دایناسورهای واقعا بزرگ امکان می دارد پر نداشته باشند اما دایناسورهای کوچک تروپوداها به طور قطع پر داشته‌اند. اگرچه وجود پر بیشتر مشخصه تروپوداهاست، اما شواهد اندکی نیز مبنی بر پر داشتن پرنده کفلان وجود می دارد و البته در خصوص خزنده پاریختان، چنین مدارکی پیدا نشده است.

دایناسورهای وحشی

تروپوداها

تروپودا به معنای درنده پاست،‌ اما این دایناسورها بیشتر به دلیل دندان‌هایشان مشهورند. بیشتر تروپوداها، گوشتخوار بودند. از اولین دایناسورهای گوشتخوار می‌توان به هرراسور اشاره کرد.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

سیلوفیسیس هم از تروپوداهای دندان‌دار بود که از حیوانات کوچک و بی‌مهره تغذیه می‌کرده است. از دیگر دایناسورهای شکارچی باید به دیلوفورسور و آلوسور اشاره کرد. البته بزرگ‌ترین دایناسور از خانواده تروپودا، اسپینوسور نیمه‌آبزی بوده است. این دایناسور حتی از تی.رکس و جیگانوتوسور هم بزرگ‌تر بوده است. تروپوداها ۲۳۰ تا ۶۶ میلیون سال پیش زندگی می‌کردند.

سیلوروسورها

از میان گونه‌های متفاوت دایناسورهای تروپودا، شاخه‌ای از دایناسورها به نام سیلوروسور پدید آمد که شبیه دایناسورهایی بود که ما بخوبی با چهره آنها آشنا هستیم. این دایناسورها ابتدا به شکل موجوداتی کوچک، زیر دست و پای ساروپوداها بودند و بیشتر مواقع جانشان در خطر بود. تنها چیزی که آنها را نجات داد، سرعت و تیزپایی‌شان بود. پاهای بلند، قوزک پیچیده و ستون فقرات محکم از ویژگی‌های آنها بود.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

به دلیل این که قادر بودند از پس زندگی شان برآیند، به‌تدریج به جثه شان نیز اضافه شد. از دایناسورهای بزرگ خانواده سیلوروسورها می‌توان به تیراناسور (که البته سلطان آن نیز تی.رکس است) اشاره کرد. شاخه‌ای از این دایناسورها با زندگی درختی سازگار شدند. روی اندام و دم‌های آنها پرهای بلندی ایجاد شد و می‌توانستند مانند سنجاب‌ها از درختی به درخت دیگر سر بخورند. گونه‌ای از این دایناسور سنجابی، به نوعی دایناسور شکارچی پنجه داسی به نام واسی ـ رپتور مبدل شد. سرانجام گونه دیگری از این نوع دیناسور به کوکودونده (و تمام انواع پرندگان دیگر به روز) مبدل شد. این دایناسورها از ۱۶۵ میلیون سال تاکنون وجود داشته‌اند.

شبه دایناسورها

برخی حیوانات به دلیل شباهت ظاهری، به اشتباه دایناسور تصور شده اند و باید نقل کرد آنها دایناسور نیستند. این حیوانات عبارتند از:

خزندگان آبزی دوره مزوزوئیک

پلسیوسورهای گردن دراز و پلیوسوریدهای (بیش‌خزنده‌واران) قوی و با سرعت، هر از گاه سروکله‌شان در فیلم‌های هالیوودی پیدا می‌شود، اما این حیوانات از نسل خزندگان خشکی زی بودند و بیش از ۲۰۰ میلیون سال قبل، دوباره به درون آب بازگشتند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

دیمترودون (دواندازه دندان)

دیمترودون قدکوتاه بود و زبانه بادبانی شکلی روی پشتش داشت. حدود ۲۷۰ تا ۲۹۵ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد و یکی از جانورانی است که بیش از همه با دایناسور اشتباه گرفته شده است. دیمترودون نوعی از هم کمانان (سیناپسید) بود که گاهی اوقات آن را شبیه پستاندارهای اولیه یا خزندگان شبیه پستاندار می‌نامند. در دوره پرمین، سیناپسیدها، بزرگ‌ترین جانداران روی زمین بودند و بین اواخر دوره پرمین و اوایل تریاسه، منقرض شدند. به دنبال بزرگ‌ترین انقراض روی کره زمین از تعداد این جانوران بشدت کاسته شد و فضا برای پدید فرا رسیدن خزندگان و در نهایت دایناسورها گشوده شد. سیناپسیدهایی که زنده مانده و در این دوره زندگی می‌کردند، کوچک و حشره‌خوار بودند.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

پتروسور (خزندگان بالدار)
تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض
زندگی عجیب انواع نژادهای دایناسور + تصویر و عکس و نحوه انقراض

این حیوانات پرنده مانند دایناسورها از نسل خزندگان بوده و در همان دوره وقتی زندگی می‌کرده‌اند. اگرچه نسبت به نوع حرکتشان بین دیرین معرفی کن بحث هست، این حیوانات اندامی نیمه ایستاده داشتند.

***نظر يادتان نرود***

نگارنده: فرهاد ر.

عکس حیوانات در بخش گالری عکس سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سبزپوشان خطت بر گرد لب
««« »»»
همچو مورانند گرد سلسبيل

زندگی شگفت انگیز انواع مختلف نژادهای دایناسور + عکس و تصویر و طرز انقراض

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال