http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

علت اینکه چرا فردین نقش مالک اشتر را بازی نکرد؟

علت اینکه چرا فردین نقش مالک اشتر را بازی نکرد؟

علت اینکه چرا فردین نقش مالک اشتر را بازی نکرد؟

پیشنهاد نقش مالک اشتر به فردین

بهزاد فراهانی:فردین خودش نپذیرفت

بازیگر نقش معاویه در سریال امام علی(ع) می گوید اگر میرباقری و اصرارش برای حضور او در فیلم گرگ ها نبود، هیچ وقت به تلویزیون نمی آمد. او اولین کسی است که این مسأله را مطرح می کند.

در اتفاقات دهه ۶۰ شما و آقای رشیدی و آقای انتظامی شاید جزو خوش شانس ها بودید که بعد از انقلاب توانستید کار کنید و به سرنوشت آقای فردین و ملک مطیعی دچار نشدید.

پنج سال نگذاشتند من کار کنم و در تئاتر هم راهمان نمی دادند. در ضمن آقای فردین خودشان نخواستند. برای فیلم امام علی(ع) با آقای میرباقری دنبالش رفتیم. خدا بیامرزدش و نور به قبرش ببارد. به نظر من او یک تختی ثانی و آدم بسیار بزرگی بود.

برای کدام نقش؟

ما برای نقش مالک اشتر پیشش رفتیم و آقای فردین نپذیرفتند. او گفت من هنرپیشه ای هستم که مردم با این عصا و رقصی که دارم دوستم دارند، شما از من می خواهید بیایم مالک اشتر شوم که شمایلی از مولا علی(ع) است؟ با این کار، من همان فردین سابق را هم خرابش می کنم، لذا نمی آیم. این درست همان جوابی است که آذر شیوا داد. شما می دانید که اگر آقای میرباقری نبودند، ورود من به تلویزیون هیچ وقت دست نمی داد؟ آقای میرباقری وقتی می خواستند گرگ ها را کار کنند، پیش محمد هاشمی، مدیرعامل وقت صداوسیما رفتند و گفتند که یا ایشان باید این نقش را بازی کند یا من اصلاً کار نمی کنم. او بود که مجوز بازی من را گرفت و دستش هم درد نکند.

***

برای این که روایت دقیق تری از این موضوع داشته باشیم، با محمد بیک زاده، تهیه کننده سریال امام علی(ع) تماس گرفتیم. این تهیه کننده مطرح تلویزیون این مسأله را تأیید می کند که فردین اولین انتخاب آنها برای بازی در نقش مالک اشتر بوده است و به دو دلیل او کاندیدای این نقش بوده؛ هم به خاطر چهره زیبایش و هم به این دلیل که به مردانگی مشهور بوده است.

علت اینکه چرا فردین نقش مالک اشتر را بازی نکرد؟

عکسی از محمدعلی فردین

اخیراً با آقای بهزاد فراهانی یک مصاحبه انجام دادیم و ایشان گفتند برای نقش مالک اشتر گزینه اول آقای میرباقری، آقای فردین بوده اند و حتی با ایشان صحبت کردید ولی ایشان این نقش را نپذیرفتند. ما می خواهیم بدانیم که چقدر این موضوع صحت دارد؟

من بسیار مایل بودم که آقای فردین وارد کار شود و با ایشان هم صحبت کردم. اتفاقا آقای فردین هم پذیرفت. ایشان حتی این جمله را گفتند که مثل این که خداوند می خواهد من را عاقبت به خیر کند ولی علت این که ایشان را نیاوردیم این بود که مجوز فعالیت نداشتند. در آن زمان ارشاد به ایشان مجوز فعالیت نداد.

البته آقای فراهانی روایت شان این بود که طبق صحبت خود آقای فردین چون تصویری که مردم از ایشان در ذهن داشته اند، بیشتر هنرپیشه فیلم های رقص و آوازدار بوده، ایفای یک نقش مذهبی یک مقدار سخت است.

نه. صحبت با ایشان را بنده انجام دادم. کسی هم همراه ما نبود. یعنی کسی که بخواهد یک نقل قولی از آقای فردین کند، من هستم و من هرگز این موضوع را جایی ذکر نکرده ام.

چه شد که شما و آقای میرباقری به این گزینه رسیدید؟

چون آقای فردین چهره خیلی زیبایی داشتند.

غیر از چهره شان…؟

و این که چون در اجتماع به فتوت و مهربانی شهره بودند.

احتمالا همان زمان که می خواستید با آقای فردین صحبت کنید، می دانستید که خیلی سخت است ایشان را بعد از این همه سال محرومیت دوباره وارد کار کنید.

سخت که نه، چون ما مجوز کار خیلی ها را گرفته بودیم. من مجوز خانم خوروش را گرفتم و برای کار دیگری هم برای مرحوم رشیدی مجوز گرفتیم. نه، گرفتن مجوز مشکلی نداشت. حالا چه وضعیتی بود که در آن زمان ارشاد با حضور آقای فردین مخالفت کرد، نمی دانم. هم ارشاد و هم خود تلویزیون با فعالیت ایشان مخالفت کردند.

علت اینکه چرا فردین نقش مالک اشتر را بازی نکرد؟

ماجرای نپذیرفتن نقش مالک اشتر از طرف محمدعلی فردین

آن زمان، دوره آقای هاشمی بود؟

شروع کار ما در دوره آقای هاشمی بود. قانع کردن آقای هاشمی زیاد پیچیدگی نداشت. ایشان آدم بسیار همراهی با اهل هنر بودند. در واقع اگر حمایت های مدیران آن زمان صداوسیما نبود، هرگز امام علی(ع) ساخته نمی شد. به پای ما ایستادند. در آن زمان بودجه کل شبکه ۱۸۰میلیون تومان بود و من ۲۶۰ میلیون تومان هزینه کردم. این به معنی حمایت بی دریغ و بدون شائبه ای است که توسط آقای هاشمی و علی الخصوص آقای فریدزاده که در آن زمان مدیر شبکه یک بودند، نسبت به ما شد. به این جهت قانع کردن آنها برای حضور آقای فردین پیچیدگی نداشت.

پس کجای کار پیچیدگی داشت؟ در ارشاد آن زمان هم آقای ضرغامی بودند؟

یادم نیست.

شما چه مراحلی را طی کردید که گفتند مجوز نمی دهند؟

ما دیدیم به او اجازه نمی دهند کار کند و در عین حال نمی خواستیم پروژه دچار تنش و دردسر شود. بنابراین آقای ارجمند را انتخاب کردیم که ایشان هم گزینه خوبی بود. دیدیم که خیلی هم خوب بازی کرد.

ولی شاید تقدیر فردین با این کار شما طور دیگری رقم می خورد.

همان زمان ما مجوز علی آزاد که نقش ابن عباس را بازی می کرد، گرفتیم. او هم همان مشکلاتی را داشت که آقای فردین داشت.

تازه می گویند تنها مشکل فردین این بود که ستاره بوده.

صداوسیمای ما، صداوسیمای امروز، دیروز و ارشاد دیروز و امروز ما مخالف هرگونه قهرمان پروری بودند و فردین خودش بالذاته برای مردم ما قهرمان بود. اگر مجدد روی پرده می آمد، یا روی آنتن می رفت، این قهرمان بودنش بیشتر و بیشتر می شد؛ به خصوص در نقشی مثل مالک اشتر.

و نخواستند این اتفاق بیفتد.

بله. همین طور است. خطای بزرگی که ارشاد ما انجام داد و هنوز انجام می دهند این است که جلوی قهرمان سازی را در مدیوم های نمایشی می گیرند و این خطاست. جوان ما به پهلوان های کاذب پناه می برد.

جمیله فردین:فردین هم ممنوع الکار بود، هم ممنوع التصویر، هم ممنوع المعامله، هم ممنوع الخروج!

سال گذشته جمیله فردین، خواهر زنده یاد فردین در گفت وگویی با «تماشاگران امروز» بسیار از خواست قلبی زنده یاد برادرش برای بازگشت به عرصه هنر صحبت کرد اما این که این هنرپیشه مطرح به گفته بهزاد فراهانی این فرصت مغتنم برای حضور در این سریال را نپذیرفته یا به گفته تهیه کننده سریال امام علی(ع) پذیرفته اما مجوزهایش صادر نشده است را جمیله فردین پاسخ می دهد. او سال گذشته گفته بود:«فردین خیلی دوست داشت کار کند و این جمله خودش است که می گفت وقتی من نمی توانم بازی کنم مثل این است که پرواز را از یک پرنده بگیرند و این خیلی ناراحت کننده است.»

ماجرایی مربوط به ۲۵ سال پیش داریم درباره این که از زنده یاد فردین برای بازی در سریال امام علی(ع) دعوت شد ولی ایشان نپذیرفتند، این صحت دارد؟

چه کسی این را گفته؟

در این باره دو نفر صحبت کرده اند. آقای فراهانی می گویند فردین خودشان بازی در این نقش را نپذیرفتند و تهیه کننده سریال امام علی(ع) می گوید نتوانستیم مجوز حضور ایشان را بگیریم.

با شناختی که من از فردین و رفتار و منش او دارم فکر می کنم جملاتی که آقای فراهانی عنوان کرده اند صحیح تر باشد؛ البته این جملات هم صد درصد نیست. ممکن است بعد از سال ها یک مقدار تغییرات در انشای این جملات داشته باشند ولی آنچه من می دانم و شاهدش بوده ام این بود که همیشه مخالف حضور ایشان بودند.

آقای بیک زاده هم گفتند نمی توانستیم مجوز کار ایشان را بگیریم.

این جمله درست است. فردین را مکتوب ممنوع الکار نکرده بودند اما همان طور که قبلاً هم گفتم او، هم ممنوع الکار بود، هم ممنوع التصویر، هم ممنوع المعامله و هم ممنوع الخروج. این چهار ممنوعیت برای او وجود داشت و دست و پایش را بسته بودند.

منبع

گرد آوری :مجله تفریحی فول فان

منبع: فول فان
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
قاتلین صهیونیست خواهر و برادر فلسطینی تبرئه شدند
کلیپ فیلم اظهارات کاشت موی طبیعی و زنده و همیشگی به سبک FUT و FIT
اتحادیه اروپا ۱۰ چهره سوری را به لیست تحریم های خود افزود
فیلم صحبت های انگیزشی جول اوستین قسمت نخست ( آپارات ) -دانلود و پخش
مسکو خواستار تحقیقات فوری درباره کشته شدن کودکان در «ادلب» سوریه شد
کیلیپ فیلم ادریس هانی: واکاوی اندیشه های محمد عابدالجابری، قسمت ۳ +( آپارات ) پخش
فیلم How to Share folders NA1 011 ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم به چه صورت یک جهش تازه را در clinvar به ثبت رسانیم؟
فیلم Installing an Operating System NA1 009 ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم Review Networking NA1 010 +( آپارات ) پخش
صعود شهرداری فومن به یک هشتم جام حذفی
مهدی پاکدل بیوگرافی و عکس های مهدی پاکدل بازیگر
هنگامه حمیدزاده و بازیگران فیلم متولد ۶۵ در سینما آزادی / عکس
آدمکشی در هواخواهی از دوست +عکس
شخصیت میلیون‌ دلاری داشته‌ باشید مثل دکتر ظریف
استخدام ویزیتور فروش در یک شرکت معتبر در رشت
انواع مدل لباس مجلسی بالا زانو شیک و جدید با طرح 96 – 2017
انواع مدل شلوار جین و لی زنانه شیک و بسیار زیبا 96 – 2017
ویندوز ۱۰ بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر فعال دارد
مایکرو سافت حمایت از محتوای ۳D را به پاور پوینت و مرورگر اج افزود
تبلیغات