بازسازی یک قصرقدیمی در کابل برای جذب جهانگرد


مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

قصر دارالامان از بناهای تاریخی افغانستان است. این ساختمان به فاصله هشت کیلومتر به طرف جنوب غرب شهر کابل در حوزه چهاردهی کابل که قبلاً افشارتپه نام داشت، در زمان امان‌الله خان ساخته شده است. در زمان ساخت این قصر مناسبات حسنه سیاسی بین دولت افغانستان وآلمان برقرار بود و در امور شهرسازی و تعمیرات ۲۲ مهندس آلمانی شرکت داشتند. مهندسان آلمانی از جمله در ساخت قصر دارالامان  مشارکت داشتند. ساخت این قصر در سال ۱۳۰۴ ه.ق تحت نظر مهندس والتر هارتن آلمانی آغاز شد و درسال ۱۳۰۶ تکمیل گردید. این قصر  تقریباً ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ دارد. در سالهای دهه شصت خورشیدی وزارت دفاع افغانستان از این قصر استفاده می‌کرد. در کودتای ۱۶ بهمن ۱۳۶۸ خورشیدی به رهبری ژنرال شهنواز ، وزیر دفاع پیشین افغانستان علیه دولت دکتر نجیب الله، این محل هدف بمباران قرار گرفت و بخشی از آن ویران شد.

دارالامان در جنگ‌های داخلی سالهای دهه هفتاد خورشیدی آسیب بیشتری دید و سرانجام به ویرانه‌ای تبدیل شد و در دو دهه گذشته، مورد استفاده نبوده است. در دهم خرداد 1395 بازسازی قصر به هزینه شانزده میلیون دلار امریکا آغاز شد. در روز آغاز بازسازی این قصر، رئیس جمهوری افغانستان به صورت نمادین نخستین جلسه کمیسیون عالی توسعه شهری افغانستان را در ویرانه این قصر برگزار کرد.

در حال حاضر کار مرمت و بازسازی این بنای تاریخی آغاز شده و سعادت منصور نادر وزیر شهرسازی افغانستان امیدوار است که بازسازی این بنا در آمد بیشتری برای صنعت جهانگردی این کشور به ارمغان آورد.

[ منبع این خبر سایت ساعت 24 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال