ابلاغ اطلاعیه برخورد با گران فروشان صنف رایانه


به گزارش صبحانه، با توجه به اخلال به وجود آمده در نظام کسب‌ و کار توسط برخی واحدهای صنفی، اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به اطلاع کلیه واحدهای صنفی این حوزه رسانده که نسبت به اخذ جواز کسب در رسته مورد نظر خود اقدام کنند.

براساس ماده 12 قانون نظام صنفی کلیه افراد صنفی موظف هستند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی و اشتغال به کسب و حرفه نسبت به اخذ جواز کسب در رسته مورد نظر اقدام نمایند و در صورت تخلف طبق ماده 27 با واحد برخورد می‌شود.

ماده 12 این قانون می‌گوید:

افراد صنفی موظفند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی یا اشتغال به کسب و حرفه، نسبت به اخذ پروانه کسب اقدام کنند.

تبصره 1: آئین‌نامه صدور پروانه کسب طبق مفاد این قانون ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط دبیرخانه هیأت عالی نظارت با کسب نظر وزارتخانه‌های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اداره کل نظارت بر اماکن عمومی ناجا و مجامع امور صنفی مراکز استان‌ها تهیه و به تصویب وزیر صنعت خواهد رسید.

تبصره 2: کلیه دستگاه‌هایی که اتحادیه‌ها برای صدور پروانه کسب از آنها استعلام می‌کنند، موظفند ظرف مدت پانزده روز از تاریخ دریافت استعلام نظر قطعی و نهائی خود را اعلام دارند. عدم اعلام نظر در مهلت مقرر به منزله نظر مثبت است.

تبصره 3: صدور بیش از یک پروانه کسب برای هر فرد صنفی واجد شروط قانونی برای یک یا چند محل کسب بلامانع است.

تبصره 4: در صورتیکه چند نفر، یک واحد صنفی را به صورت مشترک اداره کنند به طور مشترک مسئولیت امور واحد را عهده‌دار خواهند بود.

تبصره 5: تمدید اعتبار پروانه کسب هر 10 سال یکبار الزامی است.

ماده 27 نیز که نحوه برخورد با متخلفان را شرح داده به این شکل است:

محل دایر شده به وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب دائم یا موقت برای آن صادر نشده باشد، با اعلام اتحادیه رأسا از طریق نیروی انتظامی پلمب می‌گردد.

تبصره 1: قبل از پلمب محل دایر شده، از 10 تا 20 روز به دایرکننده مهلت داده می‌شود تا کالاهای موجود در محل را تخلیه کند.

تبصره 2: کسانیکه پلمب یا لک و مهر محل‌های تعطیل شده در اجرای این قانون را بشکنند و محل‌های مزبور را به نحوی از انحاء برای کسب مورد استفاده قرار دهند، به مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

تبصره 3: پرداخت عوارض توسط اشخاص موضوع این ماده موجب احراز هیچ یک از حقوق صنفی نخواهد شد.

به گزارش تسنیم، همچنین واحدهای صنفی تنها می‌بایست براساس رسته درج شده در پروانه کسب فعالیت نمایند در غیر این صورت توسط بازرسی‌های اتحادیه واحد، مرتکب به داخل صنفی و طبق ماده 28 قانون نظام صنفی با واحد فوق برخورد خواهد گردید.

براساس ماده 28 واحد صنفی که تخلف یاد شده را مرتکب شود به طور موقت از یک هفته تا شش ماه تعطیل می‌گردد.

با توجه به ضرورت نظارت و کنترل دولت بر فعالیت‌های اقتصادی و لزوم اجرای مقررات قیمت‌گذاری و ضوابط توزیع، متخلفین از اجرای مقررات براساس مواد قانون تعزیرات حکومتی و قوانین نظام صنفی تعزیر می‌شوند.

یکی از مواردی که در این اطلاعیه قانونی درج شده مقوله گران فروشی است که براساس ماده 57 قانون نظام صنفی- گران فروشی عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به بهایی بیش از نرخ‌های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ربط، عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به زیان خریدار گردد.

جریمه گران فروشی با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف کننده در مرتبه اول به دو برابر مبلغ گران فروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ گران فروشی جریمه می‌گردد.

در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ گران فروشی جریمه و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو هفته نصب می‌شود.

در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ گران فروشی جریمه و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت یک ماه نصب می‌شود.

در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده برابر مبلغ گران فروشی جریمه و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو ماه نصب می‌شود.

همچنین به مدت شش ماه پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌گردد.

[ منبع این خبر سایت صبحانه آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال