آبگیر گاوخونی در آستانه مبدل به مؤسسه بزرگ تولید ریزگردهاست


با دیگران به اشتراک بگذارید

تالاب گاوخونی در آستانه تبدیل به کانون بزرگ تولید ریزگردهاست

اصفهان – شرکت کنندگان در همایش نکوداشت زاینده رود با صدور بیانیه ای نسبت به مبدل شدن آبگیر گاوخونی به مؤسسه بزرگ تولید ریزگردهای سمی حاوی فلزات سنگین هشدار دادند.

تصویر و عکس آبگیر گاوخونی در آستانه تبدیل به مؤسسه بزرگ تولید ریزگردهاست

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، در این بیانیه که شنبه شب در پایان این همایش خوانده شد، با اشاره به مصوبه هیات دولت در سال ۹۴ مبنی بر اینکه حقابه زندگی کرد محیطی آبگیر بین المللی گاوخونی بعد از آب شرب مقدم بر سایر مصارف است، اضافه شده است: به خاطر نرسیدن حقابه زندگی کرد محیطی، این آبگیر در آستانه مبدل شدن به مؤسسه بزرگ تولید ریزگردهای سمی حاوی فلزات سنگین است.
این بیانیه با اشاره به اینکه شعاع انتقال ریزگردهای ناشی از خشک شدن این آبگیر به بیش از هزار کیلومتر تخمین زده شده است، افزود: شعاع انتقال این ریزگردها، مرکز استان های یزد، اصفهان و چهارمحال و بختیاری در ۲۰۰ کیلومتری آن و پهنه وسیعی از استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قم، فارس، مرکزی، سمنان و تهران در فاصله ۵۰۰ کیلومتری آن را در برمی گیرد.
این بیانیه به تاریخ و بستر تمدن ساز و مدنیت زاینده رود به عنوان شاهرگ حیاتی منطقه مرکزی کشور اشاره کرده و افزوده است: رودخانه دائمی زاینده رود از سرچشمه تا پایاب، زندگی کرد بومی زنده، پویا و یکپارچه است و احیای آن بدون مدیریت یکپارچه و به هم پیوسته رودخانه از سرآب تا پایاب امکان پذیر نیست.
شرکت کنندگان در همایش نکوداشت زاینده رود در بیانیه خود، توقف هرگونه بارگذاری تازه و نقشهای نیمه تمام در بالاست زاینده رود و اجرای کامل مصوبات ۹ ماده ای شورای مناسب آب را خواستار شدند و تاکید کردند: متاسفانه توجه چندانی به این اجرای این مصوبات نشده است.
آنها همچنین جلو گیری قاطع و جدی از تمامی برداشت های غیرمجاز، اضافه برداشت ها و تخصیص ها از زاینده رود و منابع زیرزمینی این حوضه بویژه دشت های بحرانی با تمامی ابزارها و امکانات قانونی را خواستار شدند.
بسیج همه سیستم های اجرایی و قوای قضایی و انتظامی بویژه سازمان های مردمان نهاد و تشکل های کشاورزی و تمامی دوستداران زاینده رود برای از پیش گیری از تجاوزات به حریم و بستر این رودخانه از سرچشمه تا پایاب به منظور حفظ اموال عمومی و کیفیت آب رودخانه از دیگر خواسته های شرکت کنندگان مطرح شده است.
آنها همچنین اراده و عزم ملی و اجرای قانون و رعایت حقوق آب بویژه حقوق آب مصرح در مصوبات سیزدهمین نشست شورای مناسب آب و نشست چهارم شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته زاینده رود را از جمله راهکارها برای احیای این رودخانه و آبگیر بین المللی گاوخونی و جلو گیری از وقوع یک فاجعه بزرگ زندگی کرد محیطی در کشور دانستند.
شرکت کنندگان در همایش نکوداشت زاینده رود، تشکیل \’ کارگروه ملی احیای زاینده رود از سرآب تا تاپایاب \’ برای تدوین و اجرای برنامه جامع احیای حوضه زاینده رود را برای برون رفت از بحران کنونی این حوضه آبریزی لازم دانستند.
سرعت بخشیدن به اجرای طرح احداث سد و انتقال آب کوهرنگ ۳ و بهشت آباد برای تامین منابع آب جهت تخصیص های داده شده دولت و خاتمه کشف کردن تصرف حقابه های قانونی حقابه رانندگی کن همچنین حقابه محیط زندگی کرد از جمله مواردی بود که شرکت کنندگان در بیانیه خود بر آن تاکید کردند.
آنها همچنین با قدردانی از تلاش همه افراد، سازمان ها ، گروه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی برای احیای زاینده رود در عین حال کلکسیون تلاش های انجام شده را برای جاری شدن آب در بستر خشک این رودخانه کافی و کارآمد آگاهی نداشتند و از دولت و همه ذی نفعان ، برنامه ریزان و تصمیم گیران خواستند با درنظر گرفتن راهکارهای ارائه شده و عزم و اراده کافی و با اقتدار بیش از پیش برای اجرای قوانین جهت احیای زاینده رود بکوشند.
شرکت کنندگان ، لحاظ کردن \’ طرح آمایش سرزمین در حوضه آبریز زاینده رود \’ در تمامی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی و انتخاب کردن قادر باش اکولوژیک این حوضه آبریز و متوقف کردن نقشهای مغایر با توسعه پایدار را خواستار شدند.
همایش نکوداشت زاینده رود هرساله ۱۸ مهر از سوی سازمان های مردمان نهاد و دوستدار محیط زندگی کرد استان اصفهان به انجام رسانده میشود.
امسال این همایش با همکاری اتاق بازرگانی، مؤسسه وکلای دادگستری ، اداره کل محیط زندگی کرد و پژوهشکده آب و فاضلاب دانشگاه صنعتی، سازمان نظام مهندسی، سازمان نظام صنفی استان و اجلاس مهندسی عمران استان اصفهان با حضور جمعی از نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مسئولان ادارات مرتبط و اعضای سازمان های مردمان نهاد دوستدار محیط زندگی کرد در اتاق بازرگانی اصفهان به انجام رسانده شد.
زاینده رود به عنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران در سال های اخیر با پدیده خشکسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.
طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال ۹۳ با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب کشور رسیده است.
آبگیر گاوخونی نیز در بر می داری وسعتی حدود ۴۷۶ کیلومتر مربع است و در فاصله ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان، ۳۰ کیلومتری شهر ورزنه، جنوب غربی شهرستان نایین و غرب منطقه ندوشن از استان یزد و شمال غربی کویر ابرقو قرار دارد.
سالهاست آبگیر گاوخونی با کمبود آب مواجه شده و در ورطه نابودی است.
خشکی آبگیر بین المللی گاوخونی که تبعات حاصل از پراکنش ریزگردهای آن تهدیدی برای سلامت ساکنین منطقه مرکزی کشور تا استان تهران حساب میشود از نگرانی های زندگی کرد محیطی عمده مردمان و مسئولان این استان است.
/ ۶۰۲۲ / ۲۰۹۳** خبرنگار: اصغر دواتگر * منتشر کننده : مسعود عمادی **


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات