۱۰مجلس از بیانات عاشورایی آیت الله وحیدخراسانی منتشر شد


با دیگران به اشتراک بگذارید

۱۰مجلس از بیانات عاشورایی آیت الله وحیدخراسانی منتشر شد

خبرگزاری فارس: ۱۰مجلس از بیانات عاشورایی آیت‌الله وحیدخراسانی منتشر شد

کتاب «مصباح الهدی و سفینة النجاة» کلکسیون­‌ای از بیانات آیت‌الله وحید خراسانی با محوریت محرم و عزاداری از سوی نشر «مدرسه امام باقر العلوم(ع)» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «مصباح الهدی و سفینة النجاة» کلکسیون­‌ای از بیانات مرجع عالیقدر تشیع حضرت آیت‌الله وحید خراسانی از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۳به عالیت ایام محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است که از سوی نشر «مدرسه امام باقر العلوم(ع)» منتشر شد.

این بیانات عمدتاً در مسجد اعظم قم ایراد شده و غالب مخاطبین آن فضلا و اندیشمندان حوزه بوده­‌اند؛ لذا در برخی موارد سطح گفتار متناسب با چنین مخاطبانی است.

این کلکسیون­ شامل دو مجلد است که جلد اول شامل ۲۷ مجلس در ۵۶۰ صفحه و جلد دوم شامل ۱۰ مجلس در ۵۴۴ صفحه تدوین شده و توسط انتشارات مدرسه امام باقر العلوم(ع) تنظیم و انتشار داده شده است. در انتهای هر جلد فهرست آیات، روایات و منابع فرا رسیده است. ضمنا در انتهای هر مجلس پی نگاشت‌هایی از روایات مربوط به همان بحث فرا رسیده که بسیار شنیدنی و قابل استفاده است.

جلد دوم این کتاب به تازگی و به عالیت ایام محرم انتشار داده شده است. این جلد شامل ده مجلس است: در مجلس اول که با عنوان «عزای امام حسین(ع) در آفاق و عوالم وجود» انتشار داده شده، آیت الله وحید خراسانی به عزاداری امام حسین(ع) در دیگر عوالم وجود اشاره کرده‌اند و در این زمینه خدای تعالی را اولین عزاردار امام حسین(ع) شناسایی نموده و به تحلیل آیاتی از سوره فجر که در شان امام حسین(ع) است توجه کرده‌اند. سپس ­تداوم فقه را یکی از اثرات حرکت امام حسین(ع) برشمرده‌اند و خلال توضیحاتی در فقه شیعی آن را خوب تر از فقه تسنن آگاهی داشته و قصه‌هایی در این زمینه گفته‌اند.

در مجلس دوم که با عنوان «اهداف قیام اباعبدالله الحسین(ع)» است، اهداف حرکت حضرت اباعبدالله(ع) را مورد بررسی گذاشته‌اند. در این مجلس جریاناتی از واقعه عاشورا از جمله تلخ شدن گوشت شتر طبخ شده، جوشیدن خون جدید از زیر هر سنگ، را از زبان عالمان سنی بیان کرده‌اند. در ادامه پنج هدف از اهداف امام حسین(ع) را برشمرده و توضیح داده‌اند. در پایان روضه‌های جانسوز از صبح عاشورا و قمر بنی هاشم، عطش ذوالجناح و ننوشیدن آب و وداع آخر ایراد کرده‌اند.

در مجلس سوم این مرجع عالیقدر عالم تشیع با محوریت «سیدالشهداء(ع)، عقل و اراده مطهر از اوهام» بحثش را با موضوع کمالات در گرو علم وعمل آغاز کرده است و در ادامه واقعیت حکمت و نتیجه تخلف از قانون تکوین الهی را مورد بررسی گذاشته‌اند. در رابطه با نعمت عقل بیاناتی را نیز ایراد فرموده‌اند. ایشان درمورد روز اربعین و احترام این روز نیز بیاناتی را افاضه کرده‌اند.

«شفاعت کبرای محشر» در مجلس چهارم و «لرزش عرش اعلی از خون اباعبدالله الحسین(ع)» موضوع مجلس پنجم است که این مرجع عالی قدر تشیع در آن مباحث تاریخی از جمله نامه مروان به معاویه، نامه و جواب امام حسین(ع) به معاویه، وصیت امیرالمومنین(ع) به امام حسین(ع) و اعتراف معاویه به تمیزی و بی عیبی امام حسین(ع) را نقش کرده‌اند.

«اباعبدالله الحسین(ع) پرچم دار توحید در محبت» مجلس ششم و «اباعبدالله الحسین(ع) اکسیر عالم وجود» محوریت مجلس هفتم است. «قبولی اعمال در پرتو نور سیدالشهداء(ع)» در مجلس هشتم نقش شده که این مرجع عالی قدر تشیع در آن قبولی اعمال را در پرتو نور سیدالشهدا(ع) برشمرده‌اند و با مقدمه‌ای از عقل و وظایف مردمان در قبال عقل را آغاز کرده است.

«انقلاب ناگهانی نظام وجود در عاشورا» و «چشمه راحوما در کربلا و عطش سیدالشهداء(ع)» نیز عناوین مجالس نهم و دهکی است که در این کتاب تجمیع شده است.

جلد دوم کتاب «مصباح الهدی و سفینة النجاة» در ۵۴۴ صفحه و قیمت ۱۳هزار تومان توسط انتشارات مدرسة الامام باقر العلوم چاپ شده، همچنین جلدواول این کتاب نیز در ۵۶۰ صفحه و با همین قیمت روانه بازار کتاب شده بود.

*****************

متن از : آرمان ث.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صوفی سرخوش از اين دست که کج کرد کلاه
««« »»»
به دو جام دگر آشفته شود دستارش

۱۰مجلس از بیانات عاشورایی آیت الله وحیدخراسانی منتشر شد

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال