برکناری وزیر ارشاد مطرح نیست/ پذیرش استعفای مدیر کل قم یعنی احترام به علما


با دیگران به اشتراک بگذارید

برکناری وزیر ارشاد مطرح نیست/ پذیرش استعفای مدیر کل قم یعنی احترام به علما

خبرگزاری فارس: برکناری وزیر ارشاد مطرح نیست/ پذیرش استعفای مدیر کل قم یعنی احترام به علما

سخنگوی وزارت ارشاد خلال اشاره به بیانیه اعتراضی سه تن از نمایندگان استان قم در راستای اتفاقات رخ داده، اخبار انتشار داده شده اطراف برکناری یا استعفای وزیر ارشاد را انکار کرد.

حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، اطراف شایعه استعفا یا کناره‌گیری علی جنتی وزیر ارشاد از این وزارتخانه، اظهار داشت: این مطلب را قویاً تکذیب می‌کنم. نه بحث کناره‌گیری و نه استعفا و نه حتی برکناری مطرح بوده است.

وی در پاسخ به اینکه عنوان می‌شود پس از ایام عاشورا و تاسوعای حسینی برکناری وزیر ارشاد کلید می‌خورد و این مبنی بر اتفاقات رخ داده در شهر قم است، گفت: حتی از سوی مجلس نیز چنین موضوعی تاکنون مطرح نشده است، اما بواسطه اتفاقات رخ داده سه تن از نمایندگان قم نامه‌ای را در قالب یک بیانیه نگاشته و از اتفاقات رخ داده ابراز ناخشنودی کرده اند.

وی گفت: در این مدت هم آقای جنتی و هم ما در وزارت ارشاد پیگیر موضوع بودیم و در رابطه با این مهمانی که مخاطبان آن با پوشش نامناسب و نبود رعایت شئونات اسلامی حاضر بودند توضیحاتی دادیم. این حواشی ایجاد شده در این مهمانی موجب دغدغه شده بود که در نهایت شخص مدیرکل استان قم هم عذرخواهی و استعفا کردند و وزیر ارشاد امروز با این استعفا موافقت نمودند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه حواشی ایجاد شده در شهر قم از سوی مخاطبین صورت گرفته، گفت: قصور در این زمینه در شهر قم صورت گرفت، اما تعمدی از سوی مدیر کل استان صورت نگرفته است. این برنامه اجرا شده معمول و متداول بود اما تخطی از سوی مخاطبان آن دیده شد. اینکه شخص مدیر کل عذرخواهی کرد به دلیل نبود رعایت شئونات اسلامی از سوی حاضران بود.

وی با اشاره به اینکه مدیرکل ارشاد استان قم خود یک روحانی خوش‌سابقه و اهل علم است، گفت: آقای دانشی روحانی خوش‌سابقه و اهل علم است ایشان ملبس به تیپ روحانیت است و پس از توضیحاتی که وزیر ارشاد دادند ایشان نیز توضیحات را پذیرفته و با استعفای ایشان موافقت کردند.

نوش آبادی در پاسخ به سوالی اطراف فشارها برای استعفای جنتی از وزارتخانه افزود: هیچ فشار و پیگیری برای استعفا و برکناری مطرح نیست شایعات برکناری وزیر ارشاد در همان روزی که وزیر ارشاد از همایش صنعت چاپ خارج می‌شدند مطرح شد که ایشان این استعفا را انکار کرد، اما اتفاقاتی که چندین روز پیش افتاد در نهایت منجر به کناره‌گیری مدیر کل قم شد. از آن برنامه نه وزیر مطلع بود و نه مسئولان ارشد ارشاد، بلکه حواشی آن مهمانی هم برای ما و همه مسئولین باعث تأسف و تأثر شد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد  با تأکید بر اینکه شخص رئیس جمهور همواره تأکید می‌کند که باید یکسری مسائل و ملاحظات مدنظر قرار گیرد و رعایت شود، گفت: ایشان با این تأکیدات همواره تصریح می‌کنند که ارتباط امروز دولت با علما، حوزه علمیه و مراجع خوب و عالی و قابل قبول است و ما اجازه نمی‌دهیم این روابط خوب و رو به تقویت که بارها هم آقای روحانی در ملاقات با مراجع آن را مطرح کردند خدشه وارد شود. به نقل کرده سخنگوی ارشاد، به طور کلی نگاه حمایت‌آمیز علمای قم و فضلای این حوزه از عملکرد دولت در بخش‌های گوناگون را نباید اجازه دهیم به آسانی به دلیل برخی موارد و غفلت‌ها با معضل مواجه شود. پیشنهاد رئیس جمهور همواره بر این بود که مسئولان سیستم اجرایی جایگاه مراجع تقلید را مد نظر گرفته باشند و متذکر شدند که نباید اجازه دهیم برخی حوادث این رابطه ارزشمند دولت و علما و مراجع را دستخوش زیان کند. ارشاد هم این دغدغه‌ها را کاملاً درک می‌کند و برای رفع آن نهایت تلاش خود را خواهد کرد. وزارت ارشاد عنایت مخصوص به مراجع تقلید، علما و فضلای جامعه مدرسین قم دارد و هم دولت و شخص رئیس جمهور همواره گزارشاتی را از بخش‌های گوناگون به مراجع رسانده و از آنها رهنمود دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه پذیرش استعفا از سوی وزیر ارشاد به معنای احترام به دغدغه‌ها و دغدغه‌های گرانقدر است، اظهار داشت: این استعفا نشان می‌دهد حفظ حریم و حرم ملکوتی حضرت معصومه (س) و احترام به مراجع در اولویت کار قرار دارد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد در پاسخ به این سؤال که پس از مهمانی به انجام رسانده شده در قم و مشهد تذکری از سوی مجلس یا رئیس جمهور گرفته‌اید گفت: در این موضوع هیچ سؤالی از سوی مجلس و یا تذکری از سوی نمایندگان مطرح نشده است بلکه تنها سه تن از نمایندگان شهر قم دغدغه‌های خود را ابراز داشتند و ما هم به دیده احترام به آنها پاسخ داده‌ایم. هم حضوراً با نمایندگان و هم غیرمستقیم حرف زده شده است. این گزارشات هم به سمع تعدادی از علما به واسطه مدیر کل ارشاد قم رسیده است و اعلام کردیم هر وقت که ضروری باشد و علما دستور فرمایند توضیحات مشروع را حضوری خواهیم داد.

نوش‌آبادی در رابطه با اینکه عنوان می‌شود برکناری شخص وزیر ارشاد از این وزارتخانه پس از روزهای عاشورا و تاسوعا کلید زده می‌شود، گفت: ما این موضوع را قویاً تکذیب می‌کنیم چرا که نه استعفا و نه کناره‌گیری آقای جنتی مطرح است زیرا عملکردشان کامیاب و مثبت بوده و برخی اتفاقات نمی‌تواند دلیل بر ناکارآمدی مدیر ارشد دستگاهی باشد که در میان هزاران برنامه خوب و مثبت یک برنامه‌ای به انجام رسانده شود که آن هم مخاطبان شئونات را رعایت نکنند. من به پاکدستی و پایبندی آقای جنتی به احکام شرعی معتقدم و می‌آگاهی دارم ایشان معتقد به صرفه‌جویی و رعایت مسائل شرعی و ملی است. از این جهت این دلیل نمی‌شود وزیری که شبانه‌روز با پاکدستی کار می‌کند این گونه برکنار شود.

وی در پایان از فعالیت ارشاد استان قم به واسطه سرپرست گزارش کرد و گفت: تا شناسایی مدیر کل تازه استان قم با سرپرست اداره خواهد شد.

______________________

گردآوری از : زيبا ت.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ جناب پير مغان جای دولت است
««« »»»
من ترک خاک بوسی اين در نمی‌کنم

برکناری وزیر ارشاد مطرح نیست/ پذیرش استعفای مدیر کل قم یعنی احترام به علما

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال