حمام سلطان امیر احمد در کاشان


برترین ها: حمام سلطان امیر احمد در کاشان یک حمام عمومی متعلق به قرن شانزدهم میلادی است که در زمان حکومت صفویه ساخته شده است. مشخصه های این حمام، سقف طاقی، موزاییک کاری ها و نقاشی های نفیس است.

این ساختمان باشکوه یکی از زیباترین و بهترین حمام های تاریخی حفظ شده در ایران امروز است و توسط سازمان میراث فرهنگی ایران به عنوان یک میراث ملی در سال ۱۹۵۶ ثبت شده است. این مسجد به نام امامزاده سلطان امیر احمد که مقبره اش در این نزدیکی است این نام را گرفته است.

این حمام به شکل یک هشت ضلعی بزرگ با یک حوض هشت ضلعی بزرگ در وسط آن است که توسط هشت ستون که منطقه نشستن بیرونی را احاطه می کند جدا شده است. از زمان های قدیم حمام ها نقش مهمی در زندگی اجتماعی ایرانیان بازی می کرده اند. حمام ها نه تنها برای نظافت و آرامش بلکه برای دورهم جمع شدن، ملاقات ها، شایعه پراکنی و اعمال مذهبی کاربرد داشتند.

 

منطقه شستشوی اصلی یا گرمابه حمام سلطان امیر احمد شامل چندین حمام خصوصی آب داغ می شود. گرمابه توسط یک کریدور که چندین چرخش دارد (برای حداقل کردن تبادل حرارتی و رطوبتی بین دو ناحیه) به سربینه متصل می شود. داخل حمام، به خصوص سربینه با کاشی کاری های فیروزه ای و طلایی، گچ کاری، آجرکاری و هم چنین نقاشی های تزئینی آراسته شده است. سقف حمام از چندین گنبد ساخته شده که شامل یک شیشه محدب برای تامین روشنایی حمام می شود در حالیکه که آن را از بیرون پنهان می کند.

پدیده حمام در ایران از دوران پیش از اسلام وجود داشته است. پس از روی آوردن جمعیت ایران به اسلام، تطهیر و پاکی از طریق شستشوی بدن به یکی از الزامات زندگی مذهبی تبدیل شد و بنابراین حمام بخش جدایی ناپذیر زندگی شد. زمانی هزاران حمام در سراسر کشور وجود داشت. اما اکنون به دلیل وجود حمام های خصوصی در خانه ها، محبوبیت حمام های عمومی کاهش یافته و حمام های عمومی بسیار کمی وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

 

حمام سلطان امیر احمد در کاشان 

 

[ منبع این خبر سایت فان.دانلودانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال