http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

حمام سلطان امیر احمد در کاشان

برترین ها: حمام سلطان امیر احمد در کاشان یک حمام عمومی متعلق به قرن شانزدهم میلادی است که در زمان حکومت صفویه ساخته شده است. مشخصه های این حمام، سقف طاقی، موزاییک کاری ها و نقاشی های نفیس است.

این ساختمان باشکوه یکی از زیباترین و بهترین حمام های تاریخی حفظ شده در ایران امروز است و توسط سازمان میراث فرهنگی ایران به عنوان یک میراث ملی در سال ۱۹۵۶ ثبت شده است. این مسجد به نام امامزاده سلطان امیر احمد که مقبره اش در این نزدیکی است این نام را گرفته است.

این حمام به شکل یک هشت ضلعی بزرگ با یک حوض هشت ضلعی بزرگ در وسط آن است که توسط هشت ستون که منطقه نشستن بیرونی را احاطه می کند جدا شده است. از زمان های قدیم حمام ها نقش مهمی در زندگی اجتماعی ایرانیان بازی می کرده اند. حمام ها نه تنها برای نظافت و آرامش بلکه برای دورهم جمع شدن، ملاقات ها، شایعه پراکنی و اعمال مذهبی کاربرد داشتند.

 

منطقه شستشوی اصلی یا گرمابه حمام سلطان امیر احمد شامل چندین حمام خصوصی آب داغ می شود. گرمابه توسط یک کریدور که چندین چرخش دارد (برای حداقل کردن تبادل حرارتی و رطوبتی بین دو ناحیه) به سربینه متصل می شود. داخل حمام، به خصوص سربینه با کاشی کاری های فیروزه ای و طلایی، گچ کاری، آجرکاری و هم چنین نقاشی های تزئینی آراسته شده است. سقف حمام از چندین گنبد ساخته شده که شامل یک شیشه محدب برای تامین روشنایی حمام می شود در حالیکه که آن را از بیرون پنهان می کند.

پدیده حمام در ایران از دوران پیش از اسلام وجود داشته است. پس از روی آوردن جمعیت ایران به اسلام، تطهیر و پاکی از طریق شستشوی بدن به یکی از الزامات زندگی مذهبی تبدیل شد و بنابراین حمام بخش جدایی ناپذیر زندگی شد. زمانی هزاران حمام در سراسر کشور وجود داشت. اما اکنون به دلیل وجود حمام های خصوصی در خانه ها، محبوبیت حمام های عمومی کاهش یافته و حمام های عمومی بسیار کمی وجود دارد که گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

 

حمام سلطان امیر احمد در کاشان 

 

منبع: فان.دانلودانه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
50 طرح رنگ موی سال 2017 که واقعا شگفت انگیز هستند
بهترین تصاویر خبری دنیا
کارمندان کدام کشورها کمتر از آمریکا کار می‌کنند؟
برخی مانع کسب سهمیه جودو برای حضورم در المپیک ریو شدند (۲ عکس)
عذرخواهی سرمربی ازبکستان به خاطر شکست برابر ایران
کشته شدن بنیانگذار رنو +عکس
خواص زغال اخته
خوراکی های موثر برای افزایش نشاط صبحگاهی
فروش روزانه قطارهای مشهد به خرمشهر به مناسبت اربعین
اموال بانک صادرات در اروپا آزاد شد
حضور تیم وزارت خارجه و قوه قضاییه در گفت‌وگوهای حقوق بشری با اتحادیه اروپا
وزارت خارجه آمریکا: حرف‌های روحانی را نشنیدیم
ورود وزارت اطلاعات به مبارزه با قاچاق کالا
علائم هشدار قبل از سکته قلبی
ظریف جایزه ویژه چتم هاوس را متعلق به ملت مقاوم ایران می داند
ابتکاری عجیب و جالب یک جوان برای پیدا کردن شغل! +عکس
تهیه نان با استفاده از ضایعات خرما
صعود تیم فوتبال جوانان ایران به جام‌جهانی
مدل های آرایش های چشم بسیار جالب و خلاقانه مخصوص هالووین
فهرست نهایی نامزدهای دریافت توپ طلا اعلام شد
تبلیغات