http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

عاشورایی که من دوست دارم

عاشورایی که من دوست دارم

دلم عاشورای دیگری می خواهد . . .                                                           

نصف شب است و روبروی تلویزیون نشسته ام. شبکه ها را بالا پایین می کنم: عزاداری لارستان، آران و بیدگل، بم، کاشان، حاجی آباد، ورامین، . . .  (شهرهای بزرگتر را نام نمی برم. فقط شهرهایی در حد و اندازه و اعتبار میانه) لذت می برم و هوای کربلایی می گیرم؛ شور و حال عالی، مراسم منظم، کثرت قابل توجه عزاداران، مکان عزاداری بسیار وسیع با دید عالی، تصویربرداری زیبا، نوای دلنشین و سوزناک مداح، هماهنگی و هارمونی دلچسب عزاداران، و . . . 

فلاش بک می زنم به 24 ساعت قبل و خیابانهای میانه: هزاران نفر در خیابانها پراکنده اند تا مگر یک هیأت رد بشود و شورو حالی بیابند. نظم و قانونی وجود ندارد. همه چیز بصورت دیمی جلو می رود. مسیر و ساعت و هیأت معلوم نیست. فقط می دانیم شب هیأت ها راه می افتند. یک هیأت می آید و رد می شود. شعری می خواند بی وزن و آهنگ (کپی برداری از لیریک یک آهنگ زیرزمینی!!) فراز و فرودی در مداحی نیست. مداحی دوم هم شعری از مرحوم شاعر بسیجی آقاسی را می خواند منتها با وزنی دیگر  و من درآوردی!! ریمیکس سرود ملی "ای ایران" و ریمیکس سرودهای آهنگران با اشعار ترکی و خواندن آنها در شب عاشورا چقدر به مردم حس و حال کربلا و حسین می دهد؟ آیا بین اشعار و نواهای ملی و رزمی و زیرزمینی با مداحی عاشورایی فرقی وجود ندارد؟؟ دقایقی طولانی سپری می شوند. مردم پراکنده ایستاده اند و مشغول صحبت! هیأتی دیگر از راه می رسد. انگار جایی دیگر شوروحال داشته اند و اینجا فقط رد می شوند و عزاداری ساده و آرامی دارند. مدتی می گذرد و خبری نیست و کم کم مردم پراکنده می شوند.

محرم و عاشورا برای ما حس و حال ویژه ای دارد اما این قسمت را لذت نمی برم. مشکل از من است. باید می رفتم به یک هیأت و داخل هیأت شوروحال عاشورایی می گرفتم. دوباره چشمم به تلویزین است و شوروحال شهرهای مانند میانه را می بینم که پخش زنده دارند. افسوس می خورم بر داشته های میانه. مگر ما چه چیز نداریم؟ مداح عالی؟ مردم عاشورایی؟ لوازم عزاداری؟ مکان مناسب؟ مدیریت شایسته؟ همه را داریم. ما در میانه تمام ابزاری را که شهرهای دیگر با آن  یک مراسم ویژه و و عالی و پر سوز و گداز برگزار می کنند را داریم. مردم ما حق دارند یک محرم پر شور و باصفا و عاشورایی و عاشقانه و ابوالفضلی داشته باشند اما مکان و ساعت و برنامه ریزی مشخصی وجود ندارد. مردم میانه پراکنده در خیابانها می چرخند تا یک عزاداری دلنشین ببینند.  زمان نماز مغرب است و به سمت امامزاده می روم و می بینم مردمی را که عزاداری تمام شده و به سمت خانه هایشان می روند!! و می اندیشم حسین برای نماز قیام کرد! هیأت های عزاداری هنگام پخش ادان مغرب در حال ترک امامزاده هستند!! ظهر عاشورا تعزیه های نمایشی خیابانها هنوز در حال ادامه است و مردم هم در حال تماشا!! وقت نماز!! هیأت های عزاداری توجهی به ماشین های عبوری ندارند. اگر کسی بیمار دارد یا سر کار می رود یا معذوریتی دارد یا عجله دارد یا . . . مهم نیست. برخی مناطق و افراد ناظر غرق صحبت هستند و توجهی به عزاداری ندارند! حسین کجای این عزاداری هاست؟ نمی دانم؛ حتماً مشکل از من است. نه افسوس می خورم، نه از کسی و مسئولی گلایه می کنم، نه از کسی ایراد می گیرم، می روم و در خلوت خود، حماسه حسینی استاد مطهری را می خوانم و توسل به دعا می کنم و همنشین عزاداری های تلویزیون می شوم!

          کاش برای سال بعد یک مدیریت عاشورایی و برنامه ریزی و اطلاع رسانی شایسته داشته باشیم. کاش مثل برخی شهرها، مکانی وسیع و برنامه ای منظم برای محرم تدارک ببینیم تا مردم یک عزاداری شایسته ببینند و عاشورایی حسینی را حس کنند. عاشورا و حسین حرمت و ارزشی بیش از این دارند و توجه و برنامه ریزی شایسته ای می طلبند. کاش کسی حواسش به این دردها هم بود، کاش این همه زحمت مسئولین بویژه نیروی انتظامی برای نظم مراسم با برخی بی برنامگی ها هدر نمی شد.کاش.

ظهر تاسوعا است و غذای نذری. ما باور داریم که نذری امام حسین(ع) چیز دیگری است. «««« اصلاً حسین جنس غمش فرق می کند»»» اما دلم می خواهد برای نذری دادن و نذری گرفتن هم استانداردی داشته باشیم. نذری محرم غذای رایگان نیست. نذری حسین حرمت دارد و ارزش دارد و قداست. دلم می خواهد این قداست بیش از اینها حفظ شود. صاحب نذری برای ازدحام و شلوغی هم برنامه داشته باشد. چند داربست و چند نفر می توانند حرمت و نظم را ایجاد کنند. من عاشورایی باید بدانم به حرمت حسین باید در گرفتن نذری قداست و حرمت نگه دارم. دلم فرهنگ سازی می خواهد تا نذری های امام حسین(ع) شایسته نام حسین باشد. دلم عاشورای دیگری می خواهد./

منبع: صدای میانه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام ۳ ردیف شغلی در آژانس مسافرتی فرازشید سیر
عکس ها و تصاویر روز جمعه ۷ آبان ماه ۱۳۹۵
جناب آقای اصغر فرهادی: قادر نمی باشم سکوت کنم (۸ عکس)
«سیانور» فراتر از یک حکایت سازی در سینماست (۷ عکس)
خرافه های متداول و حقیقت هایی در زمینه گارانتی (۴ عکس)
۱۰ دلیلی که شما را وادار به خرید موبایل Pixel می کند (۱۱ عکس)
ثبت عکسها و تصاویر ارواح با دوربین کوانتومی قابلیت پذیر شد
بزرگترین تلسکوپ جهان در کشور چین به چه صورت فعالیت می کند؟ (۳ عکس)
۵ عادت صبحگاهی که روز شما را می سازد (۲ عکس)
تأکید بشار اسد بر تداوم مبارزه با تروریسم و حصول مصالحه در سوریه
تجارت جیمزباندی
استخدام کارمند فروش داخلی و خارجی در شرکت نساجی در یزد
ترافیک معاملات مسکن در ۱۰ منطقه تهران (۳ عکس)
۱۳۶ نوع گوناگون از انواع گوناگون بازاریابی (۳)
کاغذبازی اداری چگونه کاهش می یابد؟ (۴ عکس)
فراز و فرود قیمت ها در بازار ارز و طلا (۲ عکس)
در مسافرت به قاره اروپا این اشتباهات را تکرار نکنید! (۲ عکس)
طارمی به اردوی پرسپولیس برگشت
طالب لو: از رفتار بعضی ها می گذرم اما فراموش نمی کنم
استخدام مدیر سایت و صفحات اجتماعی دریک شرکت معتبر جهانگردی
تبلیغات